Wiadomości

Torowisko na Kozanowie gotowe. Wkrótce pierwsze testy tramwajów

2012-02-23, Autor: Jarosław Garbacz
Szyny już są, kończy się podwieszanie trakcji. Już na wiosnę wrocławianie będą mogli dojechać tramwajem sunącym po nowym torowisku na Kozanów i do Stadionu Miejskiego. Inwestycja jest na ostatniej prostej.

Reklama

Już tylko prace wykończeniowe i kosmetyka pozostały robotnikom pracującym na budowie torowiska na osiedlu Kozanów. Szyny ułożone są już wzdłuż ulicy Pilczyckiej oraz na dwóch nitkach - do Stadionu Miejskiego oraz ulicy Gwareckiej. Jeszcze w lutym mogą się tutaj odbyć pierwsze próbne przejazdy testowe wozów MPK. Budowa zakończy się pod koniec marca.

>Zobacz na zdjęciach, jak wygląda nowe torowisko na Kozanowie

– Jeszcze w lutym chcielibyśmy przeprowadzić pierwsze testy nowego torowiska z udziałem tramwajów. Dzięki temu będzie można szczegółowo dopasować powstałą infrastrukturę do wymagań wozów komunikacji miejskiej – mówi Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która nadzoruje budowę.


Nową trasą pojadą dwie linie Tramwaju Plus o numerach 31 i 32. Obie z ul. Legnickiej skręcą w Milenijną, potem w lewo w Popowicką i dalej wzdłuż ulicy Pilczyckiej pojadą do Kozanowa (32 Plus) oraz na krańcówkę przy Stadionie Miejskim od strony ul. Królewieckiej (31 Plus). Najprawdopodobniej pasażerowie MPK będą mogli korzystać z tramwajów na tych trasach od kwietnia.

Do końca marca zgodnie z kontraktem firma Ziajka ma bowiem zakończyć wszystkie prace. Na razie wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie i mieszkańcy Kozanowa, Pilczyc i Maślic będą mogli cieszyć się z historycznej chwili.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Zdziwiony 2012-02-23
  16:41:43

  0 0

  Zastanawia mnie jedno jak obmyslono przyspieszenie tramwaju plus skoro w miejsce dotychczas 2 przystanków wstawiono 3. chodzi o ulice pilczycką pomiędzy ul. kolistą a ul. modrą. chyba nie ma jakiegos racjonalnego wytłumaczenia dlaczego powstał dodatkowy przystanek na tak krótkim odcinku.

 • ~Maciej 2012-02-23
  17:02:21

  0 1

  Moim zdaniem zbyt duża ilość przystanków jest największą bolączką Wrocławskiego MPK. Pisałem o tym wiele razy, ale napiszę jeszcze raz. Kraków, w którym jest porównywalna ilość i długość linii autobusowych i tramwajowych, jest około dwa razy mniej przystanków. Uważam, że głównym sposobem na przyśpieszenie u nas MPK, jest zmniejszenie liczby przystanków. Na przykład między Rondem, a pętlą Krzyki, na odcinku 2 km, jest 6 przystanków. Można by spokojnie zlikwidować przystanki na Jastrzębiej i Sztabowej. Sztabowa to w ogóle jest jakaś pomyłka, bo od następnego przystanku dzieli ją jakieś 200 metrów.

 • ~set 2012-02-23
  17:59:00

  0 0

  Inżynieria miejska kocha przystanki i światła. Najpierw pojazdy maskomu stają na światłach a później na przystanku, albo odwrotnie. Na tej trasie świateł też co niemiara. Przy stadionie , przy Górniczej, przy Modrej, przy Kolistej, przy Milenijnej,i Legnicka. Do tego przystanki. Oj będzie wolno, a miało być szybko. To tak dla lepszego wypełnienia czasu pracującym. Osiem godzin w robocie i 2 w komunikacji. Sama radość

 • ~Wrocławianin 2012-02-23
  18:23:10

  0 0

  Chamstwo ze strony MPK zabrali ludziom z lotniczej tramwaj 32 na żecz Kozanowa. Skandal.

 • ~havranek 2012-02-23
  18:28:05

  0 0

  @Maciej Ilość przystanków nie jest aż takim wielkim problemem. Wiadomo w centrum muszą być gęściej, a na peryferiach rzadziej, choć oczywiście warto by zrobić rewizję lokalizacji przystanków. Pewnie nie robiono tego od dawna, jeśli w ogóle. Ale tak jak piszę, ilość przystanków nie byłaby takim problemem, gdyby na przystanku tramwaj spędzał tyle co czas wymiany pasażerów. Niestety tym co najbardziej spowalnia tramwaje to sygnalizacja i kapryśnie działające zdalne zwrotnice. Tu już nawet nie trzeba osławionego ITS-u za 300 mln, wystarczyłoby zrobić zieloną falę za kilkanaście tysięcy. Z RR do pl. I-go maja tramwaje potrafią tracić w oczekiwaniu na "zielone" po 7-8 minut. Przecież na całym tym odcinku torowisko (poza Mostem Grunwaldzkim) jest wydzielone, a prędkość podróżna jest niewiele wyższa niż prędkość piechura.

 • ~ja 2012-02-23
  19:06:26

  0 0

  To już następny tramwaj zniknie z Gądowa.Po co komu połączenie z dworcem i to jeszcze jedną linią???Im więcej biletów tym lepiej,tylko dla kogo?bo dla nas mieszkańców Gądowa z pewnością nie.Jak zwykle miejskie biurwy i pierdzistołki mają mieszkańców w tym na czym odsiadują te swoje 8 godzin za nasze/niemałe/pieniądze.Acha i jeszcze dziękuję za planowane skrócenie linii 122/bo tak wg biurw będzie weselej/.

 • ~Sisu 2012-02-24
  09:06:01

  0 0

  ..."będzie można szczegółowo dopasować powstałą infrastrukturę do wymagań wozów komunikacji miejskiej" - bo się może znów okazać, że ten czy ów wóz komunikacji miejskiej za szeroko ma lusterka i rozbuchane wymagania ma i znów trzeba będzie słupy przestawiać...

 • ~Krasnal Adamu 2012-02-24
  14:08:14

  0 0

  Znowu będziemy mieli normalne chodniki, nie będziemy się potykać o rozrzucone dziko gruzy, a samochody przestaną potrącać ludzi w okolicach przystanku przy ul. Modrej. Faktycznie, historyczna chwila - wreszcie pozbędziemy się z osiedla niebezpiecznego, ale legalnego wandala zwanego Wrocławskimi Inwestycjami. To luksus, że możemy wrócić do stanu sprzed ponad roku.

 • ~Matt 2012-02-24
  14:58:46

  0 0

  Tramwaj nie jedzie na Maślice tylko na Stadion, mimo że w pierwszych planach miał jechać przez Maślice aż do końca Królewieckiej, wszystko jest zapisane w MPZP. Oczywiście nie przeszkadza to urzędnikom miejskim planować usunięcia autobusów 103 i 403 z Legnickiej i Pl. Solidarności, czyli wszystkich bezpośrednich linii między Legnicką a większością Maślic, Stabłowicami i Praczami. To są dodatkowe niejawne podwyżki, zamiast jednego autobusu będzie autobus i przesiadka na tramwaj. Żaden z decydentów miejskich nie zauważa ile nowych osiedli powstaje na Maślicach i Stabłowicach, o ile zwiększyła się ilość osób jadących do centrum. Planowanie KZ zatrzymało się na stanie sprzed kilkunastu lat. Podobnie jest na Muchoborze, jak wygląda KZ na Mińskiej a ile ludzi stamtąd dojeżdża.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.