Wiadomości

Urzędnicy chcą uspokoić ruch na Nadodrzu. Za projekt zapłacą ponad 120 tys. złotych

2013-08-29, Autor: Tomek Matejuk
Ograniczenie prędkości do 30 km/h, mini ronda, wyniesione przejścia dla pieszych i skrzyżowania - tak już wkrótce mogą wyglądać ulice wrocławskiego Nadodrza. Urzędnicy właśnie wybrali firmę, która za niespełna 122 tys. złotych przygotuje koncepcję uspokojenia ruchu na tym obszarze. Projekt ma być gotowy w listopadzie.

Reklama

Urzędnicy przymierzają się do uspokojenia ruchu na Nadodrzu. W połowie sierpnia ogłosili przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia.

 

Teraz wybrali firmę, która przygotuje projekt. Zajmie się tym wrocławska spółka Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT, która jako jedyna przystąpiła do postępowania i zaproponowała cenę 121 tys. 770 złotych.

 

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie musiał najpierw przygotować wstępną koncepcję programowo-przestrzenną uspokojenia ruchu na obszarze ograniczonym ulicami Trzebnicką, Henryka Probusa, Jedności Narodowej, Jana Kilińskiego, ks. Józefa Poniatowskiego, Ołbińską i św. Wincentego oraz szczegółową koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni, a po jej zatwierdzeniu także projekt budowlany.

 

 

W magistracie chcą, by ruch został uspokojony m.in. przy zastosowaniu mini rond, wyniesionych skrzyżowań i przejść dla pieszych, mijanek, likwidacji przelotowości ulic, stworzeniu szykan czy wprowadzeniu ruchu rowerowego pod prąd.

 

Pomysł urzędników przypadł do gustu członkom Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

 

- Ulice Nadodrza są ulicami osiedlowymi i jako takie nie powinny służyć rozpędzonym autom. Tworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom i osobom starszym jest ważnym elementem rewitalizacji, któremu kibicujemy. Wiadomo, że prędkość 30 km/h jest o wiele bezpieczniejsza niż 50 km/h - podkreśla Wojciech Prastowski z TUMW.

 

Urzędnicy oczekują też, że na Nadodrzu powstaną tzw. bramy wjazdowe na styku ulic o dopuszczalnej prędkości 50 km/h ze strefą ruchu uspokojonego. Wjazdy do obszaru ruchu uspokojonego powinny być czytelnie i fizycznie zaznaczone przez chociażby zmniejszenie promieni skrętu czy wyniesienie przejść dla pieszych.

 

Wykonawca przygotuje też analizę zmiany organizacji ruchu wewnątrz dzielnicy z dwukierunkowego na jednokierunkowy (przy zachowaniu dwukierunkowego ruchu rowerowego), analizę usytuowania miejsc parkingowych na ulicy (w celu poszerzenia chodnika), a także zaproponuje lokalizacje stojaków rowerowych oraz zieleni miejskiej i oświetlenia w pasie drogowym.

 

Na wszystkie prace wykonawca będzie miał czas do 20 listopada bieżącego roku, a w ciągu 5 tygodni od podpisania umowy musi powstać wstępna koncepcja.

 

Co sądzicie o pomyśle uspokojenia ruchu na Nadodrzu? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~toleck the banana 2013-08-13
  13:36:28

  0 17

  zamiast trwonić pieniądze których nie macie, kupcie 20 kamer z pomiarem prędkości i 20 znaków ograniczenia prędkości do 30km/h.

 • ~Kiribati 2013-08-13
  14:16:30

  0 12

  Jasne - zamknijcie miasto na kłódkę, zróbcie z niego skansen, niech mieszkają tylko starcy i dzieci! W tym mieście już się nie da mieszkać. Rynek - rozumiem, ale jakieś Nadodrze - co to za "strefa spokoju"??? Wszystkie dzielnice otoczcie zasiekami, wprowadźcie zakaz ruchu i będzie po kłopocie ...

 • ~Johny 2013-08-13
  16:46:51

  13 0

  przykro mi ale tam jest remiza strazy pozarnej i to sie nie uda! mieszkancy nadodrza od lat walcza o wysepki, prog czy rondo - np. ul.Jagiellonczyka/niemcewicza - co noc w lecie mecze pilki noznej i imprezy, palenie gumy, baczki na srodku ulicy,a potem sprint az do trzebnickiej. tak jest na kazdej ulicy nadodrza - reakcja prezesa czy rady ? nie mozna nic zrobic bo remiza i utrudnienia dla strazy pozarnej. to zobaczymy kto jest silniejszy! a drogi jednokierunkowe to jakas bzdura. zajmijcie sie podworkami lepiej MADRYMI i jakis parking ogarnijcie. rewitalizacja trwa, robione sa superkostkowe podworka, jakies trawniczki niby tylko nie widzialem zeby ktos to od roku sprzatnal. chwasty po kolana, wydeptane sciezki, smieci wszedzie - juz nie mowie o tym ze liczba kontenerow na smieci sie zmniejszyla chyba o 60% przy takiej samej ilosci smieci - syf wszedzie.... to nie jest dzielnica na zabiegi kosmetyczne/upiekszajace - tu mieszka w wiekszosci jakas mlodociana patologia - az mi wstyd bo jestem w tym samym wieku! wszedzie pija, cpaja, pluja i smieca. nowa elewacja? na 2 dzien juz grafiti. i po kiego grzyba tyle kasy w to jest ladowane...

 • ~Jekyll 2013-08-13
  17:41:37

  1 1

  Proponuję najpierw ponaprawiać ulice (zrobić nawierzchnię), polikwidować dziury (swoja drogą są lepsze niż progi zwalniające). Lepiej by zrobi jak by malowali częściej malowali pasy i na paru skrzyżowań zrobili sygnalizację świetlną.

 • ~s14 2013-08-14
  17:27:20

  0 3

  Buahahaha! Już niedługo Wrocław zamieni się w wielki deptak ze ścieżką rowerową. A komu się nie podoba to wynocha do Łodzi!

 • ~Sowa 2013-08-14
  18:35:45

  9 0

  Nie będzie rewitalizacji Nadodrza bez wyprowadzenia stamtąd lumpenproletariatu z komunalnych i socjalnych mieszkań.

 • ~forest 2013-08-29
  13:37:05

  6 1

  Od jakiegoś czasu odnoszę dziwne wrażenie , że za niedługo we Wrocławiu zaczną strzelać do kierowców i podpalać im samochody . Z jednej strony z tego miasta chcą zrobić coś a la New York , stawiając szklane biurowce , galerie i udziwnienia typu kolejka linowa a z drugiej chcą zrobić spokojną cichą wioskę dla rencistów zamykając ulice i utrudniając ludziom poruszanie się po mieście . Ja już nie wiem w którym kierunku to miasto idzie ale na pewno tych dwóch koncepcji nie da sie razem pogodzić .

 • ~znadOdry 2013-08-29
  14:38:20

  6 1

  Odnoszę wrażenie, że wszelkie pomysły ta tego typu \"udogodnienia\" w mieście wychodzą z głów osób, które nie mieszkają we Wrocławiu i są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Mieszkam w pobliżu Nadodrza i jest to dzielnica, która wymaga nie uspokajania ruchu na ulicy tylko cywilizowania samych jej mieszkańców. Potrzebna jej edukacja we wszystkich sferach życia dla tych ludzi, a nie wysepki i ronda.
  Moi przedmówcy mają rację.

 • ~Ślązak 2013-08-29
  21:05:16

  1 2

  Całe miasto powinno być tak uspokojone, a nie tylko taki skrawek paru ulic.

 • ~Wielkouchy 2013-09-06
  17:13:35

  0 0

  Świetny sposób na wyciągnięcie kasy od podatników. Zaprzyjaźniona firma zgarnie 120 tys. za projekt, a kolejna zaprzyjaźniona firma zgarnie z dwie bańki za realizację.

 • ~ 2013-10-15
  20:19:16

  3 0

  No nareszcie ucywilizują parę ulic we Wrocławiu. Ale cały Wrocław powinien zostać poddany procesowi porządkowania tego samochodowego bałaganu.

 • ~zmotoryzowany 2014-05-08
  20:23:07

  0 0

  Wrocław w rankingu najwolniejszych miast zajął 3 miejsce i to jest fakt . Będzie jeszcze więcej pomysłów ze strony urzędników aby spowolnić i uspokoić ruch w mieście do granic absurdu i ku" zadowoleniu" kierowców .Będziemy jeździć jeszcze wolniej i będą tworzyć korki drogowe przez celowe utrudnienia w ruchu i odpowiednie ustawienie świateł sygnalizacji ulicznej ,zabieranie pasów jezdni czy ich zwężanie lub częstą sygnalizację tzw. blokującą i opóźniającą . Działanie na zasadzie - ruszasz i stajesz co 300 metrów czy jadąc od światła do światła czerwonego pokonując odcinek w odpowiednim tempie wydumanego bezpieczeństwa. Mam takie wrażenie ,że ci urzędnicy chętnie wygoniliby zmotoryzowanych z miasta bo miasto ma być dla rowerów - tylko ,że rowery kasy , podatków ,opłat miastu nie dadzą i pracy ludziom utrzymujących się z motoryzacji. Dlatego apeluję do zmotoryzowanych czas najwyższy założyć lobby zmotoryzowanych i powołać oficera zmotoryzowanych aby min. przeciwdziałać głupocie urzędników i manii spowalniania i uspokajania ruchu.Dodam ,że spowalnianie i korkowanie miasta jest nieekologiczne ,gdyż samochód często zatrzymując się i ruszając lub jadąc długo i w wielu miejscach wolno np. 20 km / 30 km a więc na najniższym biegu - spala więcej paliwa i emituje więcej spalin do atmosfery ale widocznie urzędnicy o tym nie wiedzą a co ciekawe zasłaniają się ekologią ponieważ jest zmiana klimatu na ziemi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.