Wiadomości

W ciągu 3 lat wyburzą kamienice i poszerzą Pułaskiego na całej długości

2013-01-22, Autor: Jarosław Garbacz
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu trzech najbliższych lat w końcu wyburzone zostaną zrujnowane kamienice przy ulicy Pułaskiego. Droga między skrzyżowaniami z Kościuszki i Pułaskiego zostanie przebudowana, a tramwaj zyska wydzielone torowisko na całej długości ulicy Pułaskiego.

Reklama

O wyburzeniu wszystkich kamienic po zachodniej stronie ulicy Pułaskiego mówi się we Wrocławiu od kilkunastu lat. Do niedawna wydawało się, że całą drogę uda się poszerzyć jeszcze przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Ostatecznie projekt jednak okrojono i na początku czerwca ubiegłego roku oddano do użytku przebudowaną jezdnię na fragmencie między skrzyżowaniem z placem Wróblewskiego i Traugutta a ulicą Kościuszki.

– Pozostałe kamienice wyburzymy w drugim etapie przebudowy ulicy. Część do Małachowskiego zostawiamy po Euro. Wtedy także na tym odcinku torowisko zostanie wydzielone i położone po zachodniej stronie ulicy – mówił nam w 2011 roku Sławomir Kanik z Wrocławskich Inwestycji, czyli spółki, która z ramienia miasta zajmuje się najważniejszymi inwestycjami drogowymi w naszym mieście.


Pod koniec stycznia w urzędzie miejskim odbędzie się spotkanie, na którym ma zapaść decyzja dotycząca wyburzenia 6 kamienic i ustalenia wstępnego harmonogramu prac. Spółka Wrocławskie Inwestycje jest już gotowa do przeprowadzenia tego zadania.

– Mamy gotową całą dokumentację i jesteśmy gotowi na zlecenie realizacji tego zadania, jeśli tylko poznamy szczegółowy zakres prac – zaznacza Marek Szempliński z WI.

W sześciu kamienicach mieszczących się między skrzyżowaniami z Kościuszki a Małachowskiego obecnie jest zajętych jedynie 4 na 10 lokali. To dlatego, że od wielu lat trwają wykwaterowania mieszkańców i 60 procent mieszkań jest już pusta.

Niewykluczone, że do końca tego roku budynki będą już całkowicie puste i w przyszłym zostaną wyburzone, a następnie rozpocznie się przebudowa drogi i wydzielanie torowiska, które będzie połączone z nowym - istniejącym już po zachodniej stronie ulicy Pułaskiego na fragmencie między placem Wróblewskiego a ulicą Kościuszki.

W uchwalonym przez miejskich radnych Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013-2017 zapisano, że przebudowa ulicy Pułaskiego między Kościuszki a Małachowskiego odbędzie się do 2016 roku.

Warto zwrócić uwagę, że w magistracie planują pod ulicą Pułaskiego budowę tunelu, którym w przyszłości kierowcy mają się poruszać w ciągu tzw. śródmiejskiej trasy południowej (plac Społeczny-Pułaskiego-Dyrekcyjna-Szczęśliwa-Zaporoska-Szpitalna-plac Strzegomski). Trasa pierwotnie również miała powstać do 2016 roku, ale w okrojonym budżecie miasta i przy panującym kryzysie, wątpliwe jest by droga została wybudowana w ciągu najbliższych 10 lat, bo potrzeba na nią setki milionów złotych.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~qw44 2013-01-22
  11:09:05

  0 0

  Mhm... czyli przebudowano ul. Pułaskiego tylko po to, aby zaraz potem ją przebudować na nowo. Dobrze, że zostanie poszerzona, szkoda, że będzie to kosztować pewnie dwa razy więcej, niż w przypadku poszerzenia podczas pierwszego remontu. Nawet gdyby nie można było wtedy zburzyć tych kamienic, to i tak nic nie stało na przeszkodzie, aby poszerzyć przynajmniej drogę na całym północnym fragmencie.

 • ~ 2013-01-22
  12:28:30

  0 0

  @qw44, ten tunel to mrzonki urzędników.

 • ~Jacek 2013-01-22
  13:05:26

  1 0

  Szkoda. Uważam że każdą taką kamienicę powinno się próbować ratować, jeśli jeszcze się do tego nadaje. One mają w sobie coś, klimat. A te nowe bloki na Pułaskiego? Bezpłciowe klocki.

 • ~WroC 2013-01-22
  16:29:16

  0 0

  Skandal! Nie wolno niszczyć takich ładnych budynków! Owszem teraz one straszą, ale gdyby je wyremontować to byłyby perełkami! Przykład? Nadodrze! ZASTANÓWCIE się! Szkoda takich budynków!!

 • ~!!!!! 2013-01-22
  22:55:17

  0 0

  zgroza, takie wspaniałe kamienice, aż płakać się chce

 • ~nnn 2013-01-22
  23:12:08

  0 0

  w łeb się j*cie burzymurki durne, albo rozwalcie ohydne bloki po drugiej stronie, a nie te kamienice

 • ~mecenas 2013-01-23
  00:38:46

  0 0

  akuratnie to te budynki po wschodniej stronie Pulaskiego nadaja sie do wyburzenia, kto to wogole projektowal? Te po zachodnie nalezy wyremontowac. Po drugie skoro ma byc tunel pod pulaskiego to po co ja poszerzac? W tunelu moga zrobic wielopasmowke a Pulaskiego wystarczy taka jak jest dla ruchu lokalnego.

 • ~Gotyr 2013-01-23
  17:57:40

  0 0

  Polecam wejście do środka tych budynków. Mimo zaniedbania mają w sobie piękno , w przeciwieństwie do tych nowych bloków na Pułaskiego. Szkoda, że tak okaleczony przez wojnę Wrocław jest dalej okaleczany przez urzędasów. Mamy kolejny przykład bezmyślności i dowolności postępowania urzędasów - teraz wyburzą kamienice, żeby poszerzyć ulicę, a za parę lat wykopią tunel. Absurd.

 • ~Gabitz 2013-01-23
  22:46:50

  0 0

  Wrocław, tak koszmarnie oszpecony przez wojnę i bezmyślna zabudową za PRLu, teraz jeszcze obrywa nadal, bo ma durnych urzędasów, którzy wyburzają to co mamy najcenniejsze, czyli historyczne kamienice, żeby postawić bloczki opacykowane farbą z castoramy, jakich pełno od Lizbony po Władywostok, na wszystkich przedmieściach. Odmóżdżone urzędasy od Cudkiewicza niszczą klimat i duszę Wrocławia, nie pozwólmy im dalej wyburzać przedwojennej zabudowy!

 • ~łoś 2013-01-25
  23:45:21

  0 0

  Ponad 10 lat temu też wyburzano kamienice, żeby poszerzyć Pułaskiego - do tej pory nie poszerzono. Druga rzecz to po drugiej stronie ulicy gdzie stoją wspomniane kamienice jest puste pole, na którym jest komis samochodowy i ogólny syf reklamowy - dlaczego nie zagospodaruje się właśnie tego terenu?

 • ~OszukaniWrocławianie 2013-01-30
  00:25:15

  0 0

  Faktycznie, po co burzyć !? Jest tyle miejsca, że wydzielone torowisko i po dwa pasy w każdym kierunku się zmieszczą !!! A pomysł z tunelem pod Pułaskiego jest tak drogi, że aż absurdalny !!! Jak słusznie napisał powyżej Łoś, nie poszerzyli Pułaskiego między Kościiuszki i pl.Wróblewskiego, bo powstała tylko jedna nowa jezdnia, a przecież całe lata władze miejskie obiecywały dwie jezdnie po dwa pasy każda + torowisko między nimi - po to specjalnie wyburzono cały tamtejszy ciąg kamienic !!! Wychodzi na to, że znowu władza kłamie i olewa swoje obietnice :(((

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.