Wiadomości

Wrocław najwolniejszym miastem Polski. Jest raport!

2022-09-15, Autor: m

Po żadnym dużym mieście w Polsce nie jeździ się tak wolno, jak po Wrocławiu. W pierwszych dwóch tygodniach września średnia prędkość jazdy w godzinach porannego szczytu to u nas zaledwie 32 km/h. W tym samym czasie przez Warszawę można było przejechać ze średnią prędkością 36 km/h, a przez Poznań - 37,5 km/h.

Reklama

To wnioski z opublikowanego dziś raportu firmy Yanosik, która przeanalizowała dane o prędkości jazdy samochodów, których kierowcy korzystali z popularnej aplikacji tej firmy. - Zebraliśmy dane podsumowujące średnie prędkości jazdy w 24 wybranych miastach w Polsce, w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 9 rano - tłumaczy Andrzej Mejer z Yanosika.

Najwolniejszym miastem w Polsce okazał się Wrocław z prędkością 32 km/h, najszybszym - Zabrze, gdzie kierowcom udawało się rozwinąć średnią prędkość aż 52,4 km/h.

Yanosik wrześniowe dane porównał też do tych z sierpnia. Okazało się, że z początkiem roku szkolnego średnia prędkość przejazdu przez Wrocław zmalała z 35,1 km/h. 

- Największy spadek prędkości dotknął kierowców Rzeszowa, którzy w sierpniu jechali 38,8 km/h, a we wrześniu musieli już zwolnić do 33,8 km/h. Z kolei najmniejszą zmianę odnotowaliśmy w Opolu, w którym średnia prędkość jazdy w sierpniu wynosiła 45,2 km/h, a we wrześniu spadła zaledwie o 1,6 km/h - zaznacza Andrzej Mejer.

yanosik

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Comtur 2022-09-15
    13:59:51

    35 2

    no wreście , ciężka praca magistratu wraz panującym nam prezydentem przyniosła efekty , brawo i jeszcze raz brawo , kto zgłosi się po nagrodę ?

  • ~Maciek_Breslau 2022-09-15
    14:23:55

    12 39

    Taka specyfika miasta, wąskie centrum zabudowane kamienicami. Niewiele da się z tym zrobić, trzeba rozwijać komunikację zbiorową, ograniczyć budowę mieszkaniowki na zadupiach takich jak jagodno, a państwo powinno dofinansować takie projekty jak obwodnica wschodnia w pełnym wymiarze.

  • ~mondry 2022-09-15
    14:42:37

    8 36

    Zgadzam się z Maciek_Breslau. Miasto nie dość że ma ma wąskie, stare centrum to dodatkowo jest poprzedzielane rzekami i torami kolejowymi przez które da się przedostać tylko w wybranych punktach. Trzeba zrobić wszystko żeby komunikacja miejsca była realną alternatywą. Ale do tego nie wystarczą buspasy. Do tego przydałyby się też służby które robią cokolwiek. Ale ciężko jest przekonać policję żeby walczyła z chamstwem kierowców (na buspasach/chodnikach), skoro sami najchętniej by nie wychodzili ze swoich ciepłych samochodzików.

  • ~Lukasz Slaski 2022-09-15
    22:48:15

    6 5

    Najpierw krótka analiza (cz1).
    Dużo jeżdżę po Polsce (nie przejazdem) i tylko w 2-3 miastach byłem tylko 1 raz. Do tego bardzo interesuje mnie jak miasta się rozwijają i rozwijały.
    Miasta z prędkością min 40km/h we wrześniu są niestety w innej lidze turystycznie (ale i biznesowo poza Katowicami) niż Wawa, Kraków, Łódź, Wro, Poznań i Gdańsk (a więc top 6) + Gdynia, a nie da się ukryć, że turyści również przyczyniają się do korków.
    Tak samo jak studenci:Poznań ma ich wyraźnie więcej niż o 100 tys. większy Wrocław, a mniejszy od Poznania o tylko 140 tys. Szczecin ma ich b. mało jak na wielkość miasta. Nie ma wielką tajemnicą, że niemało żaków ma własne auto szczególnie z wyższych roczników.
    Z miasta z prędkością min 39.9km/h , tylko 3/9 mają min 1 tunel: Gliwice ma 1, Katowice 1, Białystok z 5 tuneli.
    Szybkie miasta we wrześniu nie mają ani dobrej kolei miejskiej (tą za min 800 mln Szczecin dopiero buduje, a sporo ma pojedyncze stacje koleje w całym mieście jak Białystok, Radom, Częstochowa, czy Zabrze (to ostatnie z tylko 1 stacja z 1 PERONEM!)

    Skupmy się tylko na 1 lidze miast, a więc top 6+ Gdyni.
    WARSZAWA ma b. dobry transport (co pokazują liczne rankingi)-co jak rozmawiałem z paroma agentami nieruchomości sprawia- że nawet oni nierzadko zostawiają samochód i wybierają MPK, bo oszczędzają czas i pieniądze. A na ten dobry transport składa się nie tylko metro (2 linie), ale i SKM, WKD ale i tani jak barszcz rower miejski (do 1h za 1zł!!!)

    KRAKÓW wybudował po 89roku aż 10 tuneli(ma ich teraz 11 bo jest jeszcze na Nowej Hucie)i ma b. przyzwoitą kolej miejską z 10 nowymi przystankami wybudowanymi w ostatnich latach, a prędkość we wrześniu była b. mizerna. Tu wytłumaczeniem, może być specyfika Krakowa, a więc troska o swoje bezpieczeństwo (miasto maczet i noży) i korzystanie z bogactwa-Kraków jest w samej czołówce jeśli chodzi o ilość posiadanych aut na mieszkańca. No i bardzo istotny, a często nie zauważany, albo nawet pomijany fakt, że Kraków jest często źle poplanowany za sprawą m.in. 2 cmentarzy w centrum w tym Rakowickiego, aresztu śledczy na Montelupich i sporo innych rzeczy, które w centrum być nie powinny. To sprawia, że często kierowca musi często przejechać większy dystans niż powinien i dłużej jest w ruchu/zajmuje miejsce na drodze.

  • ~Lukasz Slaski 2022-09-15
    23:49:37

    5 3

    Część druga mini-analizy:
    Łódź ma 2 tunele w tym jeden istotny w centrum w ciągu Trasy WZ (Wawa ma ich oprócz metra spokojnie z 15 i buduje 1-2 kolejne), ale ma dobrą kolej miejską i szerokie główne drogi (często po 3 pasy ruchu). Pewnie w tym zestawieniu była by jeszcze szybsza we wrześniu, bo nie jest ani oblegana przesadnie przez turystów, ani nawet średnio bogata (a więc mniej aut), ALE stan wielu dróg jest po prostu zły, co widać słychać i czuć (i tutaj nasuwa się naturalne porównanie do Wrocławia...)
    Do tego Łódź buduje w centrum kolejny tunel drogowy na 500 metrów.

    Poznań mimo tylko 1 tunelu drogowego i b. małej liczby przystanków kolejowych na terenie miasta (TYLKO 12,5+ 0,5 już poza granicami Poznania) w zestawieniu znacznie przed Wrocławiem we wrześniu. Tu wyjaśnień jest wg mnie kilka:
    1 ludność Poznania b.szybko maleje (z 600 tys. około 21 lat temu do 540 tys. obecnie) a co za tym idzie bogatsi mieszkańcy wyprowadzają się pod miasto i rzadziej jeżdżą po ulicach miasta.
    2 Poznam ma jednak szybszą i ZNACZNIE, ALE TO ZNACZNIE LEPSZE MPK niż Wrocław z dość długim, pierwszym w Polsce tunelem na os. Lecha/Franowo i Pestką, czyli szybkim bezkolizyjnym tramwajem biegnącym w wykopie, albo po estakadach. No i stan torowisk był o niebo lepszy niż w mieście nad Odrą.
    Nie słyszałem też, by Poznań aż tak b. walczył z kierowcami, a we Wrocławiu mamy do czynienia de facto Z WOJNĄ, bo nie można inaczej nazwać tego co robi J. Sutryk i jego ekipa (progi nawet na wylotówce ul. Ślężnej, nieprzemyślane buspasy, często nierozsądne zwężanie dróg i wiele innych). To doprowadziło do SKANDALICZNIE wolnego przejazdu przez centrum czyli LEDWIE 26km/h przed kryzysem, gdy w innych miastach ta prędkość wynosiła aż 34km/h!

    B. niska prędkość w Gdyni (0 tuneli), która POSZERZYŁA w ostatnich latach sporo istotnych dróg w mieście, mnie naprawdę zdziwiła. Tym bardziej, że miasto ma nie tylko SKM , ale od ładnych paru lat także PKM z 3 nowymi przystankami. Być może niska prędkość ma związek z tym, że podobnie jak Gdańsk to miasto nad morzem i można się do niego dostać tylko z 2.5 kierunków (od zachodu nie ma ważnej arterii, a jest też lotnisko prawie nieużywane). Drugie wytłumaczenie widzę takie, że turyści postanowili skorzystać jeszcze z ostatnich chwil lata, a to właśnie Gdynia ma wg mnie i wielu obeznanych w temacie osób najlepsze plaże w Trójmieście i nie jest tak droga jak Gdańsk.
    W Gdyni (jak i w Gdańsku) są też nierzadko duże odległości między osiedlami za sprawą dużej ilości zieleni, a to sprawia, że auto dłużej niż powinno jest w ruchu/zajmuje miejsce na drodze.

    Gdańsk. Tutaj położenie nad morzem może przyczyniać się do spadku prędkości jak w Gdyni(wjazd/wyjazd do/z miasta tylko z 3 stron).
    Miasto w ostatnich wielu latach przeznaczyło b.dużo pieniędzy na rozwój infrastruktury, MOGŁOBY BYĆ WZOREM prawie dla wszystkich polskich miast (8 nowym przystanków na nowej PKM i kilkanaście km nowych, bezkolizyjnych torów kolejowych, przy czym ta została wybudowana przez samorząd). Wybudowano kilkanaście km nowych tras tramwajowych (2 km są w budowie na Warszawskiej), tabor w 100 PROC JEST NISKOPODŁOGOWY, do tego powstały 3 tunele (1 wybudowany przez GDKKiA) i aż 3 mosty zwodzone w tym 1 najdłuższy w Polsce i parę innych ważnych inwestycji. Ale też prędkość tramwai w weekend jest b.podobna do tych w dzień roboczy.
    Tutaj też Gdańsk jeszcze bardziej odjechałby Wrocławiowi, ale są niemałe odległości między Dolnym Miastem, a Górnym (w którym mieszka już 100 tys. mieszkańców).

    Mając taką wiedzę znacznie łatwiej o wnioski.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.