Kultura
Wrocławianie nominowani do nagrody Nike
Filip Zawada
Ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike". Są wśród nich utwory wrocławskich pisarzy. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.
Nagroda Literacka „Nike” jest przyznawana za najlepszą książkę roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści.
Zobacz także
W tym roku nominację otrzymały m.in.: „Kalendarz majów” Konrada Góry i „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady.
Zawada jest autorem książek takich jak np. „System jedynkowy” (1997), „Bóg Aldehyd” (1998) oraz „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty” (2017). Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Filip Zawada znany jest też jako muzyk. Przez lata związany był z zespołami Pustki i Indigo Tree, obecnie gra sam oraz komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych. To także fotograf (ma „dożywotnią umowę” na zdjęcia z Bodo Koxem, w 2011 roku wydał album fotograficzny „Drewniane gody”) i kurator książek fotograficznych.
– "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" to historia poszukiwania swojego miejsca na Ziemi, planecie ludzi – można przeczytać w opisie książki.
Konrad Góra to poeta, autor pięciu książek: „Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem” (2008), „Pokój widzeń” (2011), „Siła niższa (full hasiok)” (2012), „Nie” (2016) i „Kalendarz majów” (2019). Nominowany był m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Orfeusza. Sam siebie przedstawia następująco: „detaliczny zbieracz drewna, autor chyba pięciu rzeczy z wierszami prosto z terenu. Urodził się zły, ale się stara.”. Mieszka we Wrocławiu.
– Twórczość Konrada Góry jest poezją zabierającą głos w sprawie tych, którzy nie mogą się wypowiedzieć. To poezja z ducha egalitarystyczna. Konrada Górę przejmuje w wierszach los zwierząt. Jego utwory traktują o tym, jakich zniszczeń dokonuje człowiek. To poezja, która wyraża troskę – mówi Adam Pietryga, jeden z organizatorów wrocławskich Czwartków ujemnych.
– Ten, kto żyje „któryś rok w państwie zmarłych”, a nie chce oślepnąć od odwracania oczu, pisze wiersze odważne i pełne oskarżeń. To wiersze dedykowane świniom, ale zwrócone przeciw ludzkiemu świństwu. Nie odmawia się ich jak pacierzy, lecz odmawia się nimi – sobie i innym – prawa do bezprawia: zarówno tego wprowadzanego przez rządzących, jak i tego wyrządzanego w drobnych codziennych krzywdach. Konrad Góra w swojej piątej książce poetyckiej znowu mówi „Nie” – i ryzykuje wszystko – czytamy o „Kalendarzu majów” w opisie wydawcy.
Tegorocznymi jurorami nagrody Nike są: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący) i Szymon Rudnicki.
Nazwisko finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata 4 października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert