Biznes

Wrocławianin zarzuca firmie Nextbike, że wyklucza osoby bez smartfonów

2019-03-05, Autor: Marta Gołębiowska

Wrocławianin uważa, że Wrocławski Rower Miejski dyskryminuje osoby, które nie posiadają smartfonów, ponieważ mają one ograniczony dostęp do systemu. Sprawdzamy: bez smarfona można będzie korzystać z każdej stacji, ale z większości w sposób niestandardowy.

Reklama

- Nowy system roweru miejskiego wyklucza osoby bez smartfonów i nieposiadające aplikacji. Zaledwie 20 proc. stacji będzie posiadało terminal, w którym będzie możliwość pożyczenia i zwrotu roweru za pomocą numeru telefonu i kodu PIN. Proszę nie mówić, że smartfony są powszechne i każdy JE posiada, bo jest to nie prawdą. Czemu ma służyć to wykluczenie niemałej grupy użytkowników?  Chyba że WRM kupi każdemu smarfon? Czy rower ma być elitarny, a nie egalitarny? - pyta Wojciech Krzosa.

Marek Pogorzelski, rzecznik firmy Nextbike, która jest operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego, informuje, że wszystkie stacje z terminalami, choć ich budowa była zaplanowana na dwa etapy, powstaną od razu w etapie pierwszym wdrażania nowego systemu, czyli 25 marca. Będzie ich 40. W sumie stacji będzie 200, z czego druga setka stanie na terenie miasta 1 czerwca. 

- Osoby bez smartfonów będą mogły korzystać z terminali. Jeżeli terminala nie ma, mogą wypożyczyć rower poprzez kontakt telefoniczny z naszym centrum kontaktu, gdzie trzeba będzie podać kod PIN i numer wypożyczanego roweru, lub poprzez użycie sparowanej z kontem karty RFID. Wystarczy wcześniej posiadaną kartę jednorazowo sparować z kontem, na przykład poprzez terminal. Następnie, aby wypożyczyć rower, trzeba przyłożyć ją do czytnika na rowerze - wyjaśnia Marek Pogorzelski z Nextbike'a. 

PRZECZYTAJ O ZMIANACH WE WROCŁAWSKIM ROWERZE MIEJSKIM [WIDEO]

 

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~keiler 2019-03-05
  13:47:40

  19 12

  Naprawdę, nie wiem czy śmiać się czy ręce załamać?
  Potrzebuję chyba wyjaśnienia, dlaczego w tym przypadku używane jest słowo "dyskryminacja"?
  Stan nieposiadania smartfona jest bardzo prosty do zmiany i nie wiąże się w zasadzie z niczym szczególnym.
  Na moje oko nie jest tak, że kogoś się wyklucza, tylko jakiś osobnik nie mający chęci do zmiany, przez tak konstruowane pytania próbuje zdeprecjonować inicjatywę.
  Będąc zwolennikiem wolnego rynku nie mogę się zgodzić z takimi stwierdzeniami. Skoro właściciel uznał, że tak mu pasuje i liczy się z tym, że pewna część potencjalnych użytkowników nie będzie mogła z tego skorzystać to jego problem i biadolenie - czy każdemu zafunduje smartfona? - definiuje, iż problemem nie jest posiadanie i używanie tego typu urządzenia jako takie.

  Poza tym jeśli o cyklistów chodzi to gro z nich pojęcie o przepisach ruchu drogowego ma niestety mierne, a do tego spora część naciąga je lub uznaje takie, które w danej chwili, pasują.

  Sensownym wg mnie byłby wymóg posiadania polisy OC dla tak się przemieszczających..

 • ~Bartosz Kwapisz 2019-03-05
  16:32:47

  3 12

  Ziarnko prawdy w tym jest, ale nic więcej.
  Do rowerów miejskich, carsharingu, skuterów i hulajnóg polecam aplikację - take&drive.
  Dzięki niej wystarczy jeden rzut oka aby sprawdzić co jest w pobliżu.

  takeanddrive.eu - zachęcam do wypróbowania!

 • ~ppp 2019-03-05
  22:10:51

  7 5

  @~keiler
  " Skoro właściciel uznał, że tak mu pasuje i liczy się z tym, że pewna część potencjalnych użytkowników nie będzie mogła z tego skorzystać to jego problem "

  To jest system miejski - utrzymywany przez miasto. System ma być taki, jak miasto w opisało w warunkach przetargu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.