Kultura
Znamy nazwiska duetu, który ma poprowadzić Teatr Polski
Jan Szurmiej
Urząd Marszałkowski prowadzi z Ministerstwem Kultury rozmowy na temat przyszłości Teatru Polskiego we Wrocławiu. Znane są nazwiska kandydatów na dyrektora tej instytucji i jego zastępcę ds. artystycznych.
Rzecznik prasowy marszałka, Michał Nowakowski potwierdza, że Jacek Gawroński jest kandydatem Urzędu Marszałkowskiego na dyrektora teatru. Jak dodaje, ta kandydatura została przedstawiona Ministerstwu Kultury. – Została ona wskazana w tzw. zamiarowej uchwale Zarządu Województwa – wyjaśnia Nowakowski. Rzecznik potwierdził także, że kandydatem na zastępcę dyrektora ds. artystycznych jest Jan Szurmiej.
Zobacz także
Jacek Gawroński w latach 2008-2015 był dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. To śpiewak opery, nauczyciel akademicki i aktor.
Jan Szurmiej to absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim i aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. Był dyrektorem Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Zagrał m.in. Hunona w „Dybuku”, Happy’ego w „Śmierci komiwojażera”, a także Christiana Hortkopfa w „Jakubie i Ezawie”. W swoim dorobku ma ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in.: „Sztukmistrza z Lublina”, „Wielkiej woda” i „Zorby”.
W Teatrze Żydowskim wyreżyserował spektakle: „Skrzypek na dachu” (2002), „Straszna gospoda” (2007) oraz „Ach! Odessa-Mama...”. Zagrał w filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa, „Dybuku” Stefana Szlachtycza, „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła, „Szulerze” Adka Drabińskiego, „Facetach do wzięcia” Janusza Kondratiuka.
W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1985), Grand-Prix na festiwalu w Moguncji (Niemcy) za reżyserię spektaklu „Sztukmistrz z Lublina (1994, Teatr Współczesny we Wrocławiu) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury (2005).
– Objęcie Teatru Polskiego to nie był mój pomysł, tylko wola jego załogi, która zwróciła się do mnie o pomoc – mówił nam Szurmiej w grudniu 2018 roku. – Cała załoga trzyma kciuki za moją kandydaturę. Atak prasy reprezentujący grupę ludzi, których interesuje powrót czasów Mieszkowskiego oraz wulgarny, manipulatorski i niegodny pióra poważnego dziennikarza, który kilka razy dziennie na portalu „Gazety Wyborczej” pisze hejterskie artykuły, wzbudza wielki niesmak załogi Teatru i środowiska racjonalnie myślącego we Wrocławiu
– dodał wówczas kandydat na zastępcę dyrektora ds. artystycznych.
– Jan Szurmiej to bardzo niedobra propozycja. Jeżeli się to potwierdzi, będzie to oznaczać, że dewastacja artystyczna i finansowa Teatru Polskiego dokonana przez Cezarego Morawskiego, za wiedzą Tadeusza Samborskiego, który odpowiadał za kulturę w poprzednim zarządzie, niczego nie nauczyła ani marszałka Cezarego Przybylskiego, ani zarządu – mówił nam z kolei Piotr Rudzki z Teatru Polskiego – w podziemiu.
– Cały czas brakuje nam wodza artystycznego, którego bardzo potrzebujemy – powiedziała aktorka Teatru Polskiego, Agata Skowrońska.
– Przedłużająca się sytuacja w Teatrze Polskim jest niezwykle dokuczliwa nie tylko dla aktorów i pozostałych pracowników, ale też dla widzów – mówił w grudniu ubiegłego roku marszałek Cezary Przybylski. I dodał, że nie wszystko zależy od Urzędu Marszałkowskiego.
Czy uda się osiągnąć kompromis w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu?
Oddanych głosów: 246
Tagi: Teatr Polski, urząd marszałkowski, teatr, Jan Szurmiej, jacek gawroński, Cezary Przybylski, agata skowrońska, Michał Nowakowski, Piotr Rudzki
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert