Wiadomości

„Zlikwidujmy ZUS” - piotrkowski biznesmen manifestuje we Wrocławiu

2012-07-25, Autor: Tomek Matejuk
Grzegorz Sowa to przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego, który jakiś czas temu zbuntował się i przestał płacić składki ZUS-owi. W środę przyjechał do Wrocławia, by razem z politykami Nowej Prawicy wziąć udział w manifestacji pod Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

To nie pierwsza akcja piotrkowskiego przedsiębiorcy, który zdecydował się wypowiedzieć umowę ZUS-owi.

- Pierwszą manifestację zorganizowałem w moim rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim. Teraz jeżdżę po całej Polsce, by propagować ideę dobrowolności ubezpieczania się w ZUS-ie. Byłem już m.in. w Bydgoszczy, wkrótce wybieram się do Jasła i innych polskich miast. Moje działanie nie opiera się na rzucaniu pustych haseł, ale na pracy pozytywistycznej, na edukowaniu ludzi – mówi Grzegorz Sowa.

Przedsiębiorca, jak sam przyznaje, nie lubi ZUS-u głównie dlatego, że zmusza ludzi do płacenia pieniędzy na nie do końca określone cele.

- Ta instytucja na nas żeruje. A "kropką nad i", która spowodowała, że wypowiedziałem ZUS-owi umowę była decyzja rządu o ustanowieniu nowego wieku emerytalnego - tłumaczy Grzegorz Sowa.

>Zobacz zdjęcia z pikiety pod ZUS-em

Zdaniem Sowy, nie sam fakt konieczności pracy do 67 roku życia jest najgorszy, ale sposób wprowadzenia tej reformy przez rząd.

- Gdyby rządzący uczciwie postawili sprawę, wyjaśnili powody tej decyzji, przeprowadzili konsultacje, wsłuchali się w głos chociażby "Solidarności", mogłoby to doprowadzić do konsensu. A podejście „tak ma być, bo ja tak chcę” jest moim zdaniem nie do zaakceptowania – wyjaśnia Grzegorz Sowa.

Piotrkowski biznesmen podkreśla, że hasło „zlikwidować ZUS” to skrót myślowy.

- Chcemy, żeby zlikwidowano obecny sposób funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy powinien sam decydować, czy chce się w  ten sposób ubezpieczać, czy woli o swoją emeryturę zadbać na własną rękę – dodaje Grzegorz Sowa.

Sowa liczy na to, że dzięki akcjom takim, jak ta dzisiejsza we Wrocławiu, ludzie, którzy mają podobne zdanie zobaczą, że nie są sami.

- Osoby o zbliżonych poglądach będą mogły się poznać, a grupa niezadowolonych z obecnego systemu sukcesywnie będzie się powiększać. Może za jakiś czas staniemy się siłą, która będzie w stanie zmienić rzeczywistość – podsumowuje Grzegorz Sowa.

Manifestacja pod hasłem „Zlikwidować ZUS” odbyła się w środę 25 lipca o  godz. 13 pod siedzibą wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Pretficza.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~lcv 2012-07-25
  11:43:26

  0 0

  brawo, wreszcie ktoś rozsądnie myślący, gorąco popieram!

 • ~Jaco 2012-07-25
  17:49:24

  0 0

  ja również jestem za tym !!! ZUS suck's

 • ~el... 2012-07-25
  22:20:47

  0 0

  Czemuście nie napisali o tym PRZED manifestacją? Chętnie bym dołączył!

 • ~Tomasz Stopka 2012-07-26
  01:12:28

  0 0

  A kto wam wypłaci emeryturę jak nie będzie zusu? Sami sobie odłożycie? Nie, nie odłożycie, a przynajmniej nie tyle ile byście mieli w zusie! Banda idiotów!

 • ~pueblo 2012-07-26
  07:01:42

  0 0

  to po co są w takim razie fundusze emerytalne np. w bankach ? skoro są możliwości dokonania wyborów to powinno się taką możliwość nam, Polakom dać. Śmiało mogę to porównać do wyboru naszej wiary. Rodzisz się - z miejsca jesteś katolikiem. zaczynasz prace - z miejsca jesteś w ZUS. Chore!! i potwierdzam: ZUS suck's

 • ~raf 2012-07-26
  10:27:56

  0 0

  Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600 zł. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent Składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16.163 mln. Możecie te Dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z Tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11.375.519.400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to Tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136.506.232.800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 - było ich 4,979 mln. To znowu wg oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, Bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27.301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2.275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i

 • ~antysoc 2012-07-26
  11:44:58

  0 0

  Ktoś tu jest niezłym durniem - mówię tutaj o osobie, której się wymsknęło \"przynajmniej nie tyle ile byście mieli w zusie\". Bo cała administracja zusowska/ministerialna dopłaca ludziom do emerytur, tak? Nie wspominając o przekrętach w przetargach...

 • ~ja 2012-07-26
  12:09:08

  0 0

  ZUS to rodzaj pijawki

 • ~rz 2012-08-02
  18:24:52

  0 0

  ZUS ,ja już nie płacę ,Ty też możesz :) Spróbuj to nie boli !

 • ~emeryt 2014-01-29
  14:13:24

  1 0

  ZUS jest typową piramidą finansową i wiadomo zawsze było, że to kiedyś musi paść. Ma jednak gwarancje dopłat od Skarbu Państwa i tylko dlatego nie musi zbankrutować.
  ZUSu zlikwidować nie można bo ma on zobowiązania w stosunku do milionów obywateli. Te zobowiązania są gwarantowane przez Skarb Państwa. Można natomiast przestać od ogłoszonego momentu przestać wpisywać nowe osoby rozpoczynające pierwszą pracę i można od nich nie pobierać składek. Natomiast z tymi co do ZUSu wpłacali i wpłacają trzeba się będzie latami rozliczać czerpiąc kasę ze Skarbu Państwa. Od dzisiaj STOP dla nowych. Ci którzy rozpoczęli pracę dosłownie wczoraj i wpłacili już pierwszą składkę pójdą najpóźniej na emeryturę za ok 50 lat w wieku 67 lat. Pożyją sobie jako emeryci ok 30 lat. Z tego wynika, że ZUS jako instytucja może przestać istnieć za 80 lat od chwili podjęcia decyzji o jego likwidacji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.