Wiadomości

PiS proponuje: darmowe MPK dla kierowców przez cały rok! „To zły i niesprawiedliwy pomysł”

2016-01-14, Autor: Tomek Matejuk
Wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by właściciele samochodów mogli jeździć autobusami i tramwajami za darmo przez cały rok. - To kolejny zły i niesprawiedliwy pomysł wrocławskiego PiS-u o zabarwieniu populistyczno-socjalistycznym - komentuje Tomasz Owczarek, były kandydat na prezydenta naszego miasta.

Reklama

Wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały w sprawie uprawnień do bezpłatnych przejazdów MPK w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

 

Takie rozwiązanie pod koniec zeszłego roku wprowadzono - po raz pierwszy w Polsce - w Krakowie. Tam, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest zbyt wysokie, kierowcy i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie, mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów pod domem.

 

Podobnie ma być - zgodnie z wolą rajców PiS - we Wrocławiu. Radni chcą, by z bezpłatnych przejazdów mogła skorzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny samochodu osobowego z informacją o ważnym badaniu technicznym wraz z osobami jej towarzyszącymi – łącznie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w aucie.

 

- Rozwiązanie to stosowane będzie w sytuacji przekroczenia poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 powyżej 100 mikrogramów/m3 – liczonej jako wynik uśredniony z automatycznej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu Środowiska „Wrocław-Korzeniowskiego” na terenie Wrocławia - tłumaczą przedstawiciele PiS-u.

 

 

Ale to nie koniec. Radni Prawa i Sprawiedliwości idą dalej i proponują, by właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych zarejestrowanych na terenie Wrocławia, podróżujący z ważnym dowodem rejestracyjnym, mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej przez cały rok.

 

- Rezygnacja z podróży transportem indywidualnym będzie „nagradzana” uprawnieniem do bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej - tłumaczą rajcy.

 

Te rozwiązania mają być zachętą dla mieszkańców do poruszania się po mieście transportem publicznym.

 

- Wprowadzenie uchwały w życie będzie miało istotny wpływ na zmianę przyzwyczajeń mieszkańców w poruszaniu się po mieście. To z kolei spowoduje zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego we Wrocławiu, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Omawiane rozwiązania będą również korzystnie wpływać na korki, co w kontekście zaliczania Wrocławia do miejsc najbardziej zakorkowanych na tle innych miast jest niezwykle istotne - wyliczają rajcy.

 

Ich zdaniem nie spowoduje to redukcji wpływów ze sprzedaży biletów MPK.

 

- Uchwała nie pociągnie za sobą skutków dla budżetu gminy, ewentualne zmniejszenie wpływów MPK, jeśli wystąpi, nie będzie znaczne, a z pewnością nie przekroczy poziomu koniecznego dla podjęcia działań w sprawie ewentualnego dofinansowania spółki - dodają radni.

 

"To zły i niesprawiedliwy pomysł"

 

Na propozycję Prawa i Sprawiedliwości błyskawicznie zareagował Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, były kandydat na prezydenta naszego miasta.

 

- To kolejny zły i niesprawiedliwy pomysł wrocławskiego PiS o zabarwieniu populistyczno-socjalistycznym - komentuje Owczarek.

 

Jego zdaniem, w ten sposób dyskryminuje się na starcie biedniejszą część społeczeństwa, która nie ma samochodu oraz karze się tych, którzy świadomie z samochodu zrezygnowali.

 

- A to wszystko samo się nie sfinansuje! Nie ma darmowych obiadków, nie ma bezpłatnych usług publicznych. One są finansowane z naszych podatków. Obecnie częściowo są finansowane z budżetu miasta (czyli naszych podatków) oraz z przychodów ze sprzedaży biletów i innych usług MPK. I to jest rozwiązanie optymalne - podkreśla Tomasz Owczarek.

 

Aktywista tłumaczy, że podatki płacą jedynie osoby, które zgłoszą Wrocław jako miejsce zamieszkania, a na przychody z biletów składają się wszyscy, którzy korzystają, bez względu na to, gdzie płacą podatki.

 

- Czyli gdyby wprowadzić bezpłatną komunikację, to koszty ponosiliby tylko mieszkańcy Wrocławia, a osoby spoza miasta korzystające z MPK i niepłacące tu podatków faktycznie jeździłyby za darmo, co urąga sprawiedliwości i jest nieuczciwe dla mieszkańców! Nie dyskryminujmy wrocławian - zaznacza Owczarek.

 

Dodaje, że to nie cena jest problemem wrocławskiej komunikacji zbiorowej, ale jej jakość. Zdaniem aktywisty, przyrost pasażerów można osiągnąć jedynie poprzez usprawnianie MPK obejmujące m.in. niskopodłogowy, czysty, bezawaryjny tabor, wzrost częstotliwości kursowania pojazdów, budowę nowych linii, poprawę jakości szyn czy oferty biletowej.

 

A Wy co sądzicie o tym pomyśle? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Mionk 2016-01-14
  14:20:36

  23 0

  Uważam, że ludzie których stać na samochody nie skuszą się na darmową komunikację miejską, bo to nie koszty decyduja o ich wyborze. To jakość komunikacji miejskiej jest w stanie zachęcić właścicieli samochodów a nie jej darmowość. Inwestowanie w komunikację, zwiększenie jej zasięgu, czy częstotliwości sprawiłoby, że ludzie zechcieliby komunikacją podróżować. Sama jestem właścicielką samochodu, mieszkam na Psim Polu I podróż do pracy komunikacją zajmuje mi dwa razy dłużej niż samochodem. Jest tylko jedna linia, która jedzie do centrum bezpośrednio spod mojego domu i okrąża całe osiedle zanim z niego wyjedzie. Druga linia przyjeżdża na Psie Pole załadowana po brzegi ludźmi jadącymi z Zakrzowa (a do tej linii muszę dojść 15-20 miniut). Taka komunikacja (nawet darmowa) nie sprawi, że zostawię zamochód w domu. Wręcz przeciwnie, byłabyam skłonna płacić więcej za komunikację, jeśli tylko by było warto.

 • ~Adam 2016-01-14
  14:51:13

  3 0

  Uchwała powinna brzmieć \"darmowa komunikacja dla wszystkich\" wtedy nie byłoby głosu oponentów o dyskryminacji kogokolwiek. Pomysł w samej rzeczy słuszny. Jednocześnie należałoby zwiększyć ilość wagonów tramwajów do 3 zamiast 2. W godzinach szczytów komunikacyjnych autobusy jeżdżą już przepełnione gdyby doszło do realizacji pomysłu trzeba dołożyć kolejne autobusy i tramwaje.
  Jednocześnie pomysł choć dobry, narazi Wrocław na poważne koszty. Teraz jakoś oferowanych przewozów na liniach 146 uległa drastycznemu pogorszeniu za sprawą bezdomnych, którzy notorycznie zanieczyszczają autobusy (a od 6 miesięcy dopiero jeżdżą!) Kontrolerzy MPK nie wyrzucają tych ludzi nie legitymują ich - to jest prawdziwa dyskryminacja!

 • ~solshine 2016-01-14
  17:11:57

  6 0

  @adam

  coś w tym jest - jeżdżę od dwóch miesięcy 146 codziennie od Borowskiej aż do pętli Bartoszowice. Ilość smrodliwych pasażerów, którą napotkałam przez ten czas, jest niespotykanie większa od średniej w innych pojazdach - takie odnoszę wrażenie.

 • ~o!o 2016-01-15
  09:53:32

  1 0

  nie cena biletu, ale JAKOŚĆ usługi! Czysty i punktualny pojazd, dobrze skomunikowana sieć - płacę i jadę! bez myślenia o korkach, bez szukania i płacenia za parking.

 • ~..Alina 2016-01-15
  10:39:57

  1 0

  Dlaczego jak nie mam samochodu mam ponosić koszty przejazdu komunikacją MPK samochodziarzy ? Nie dość , ze płacę i to nie mało to jeszcze mam mieć większy tłok w autobusach. Dlaczego tworzymy klasy uprzywilejowane , a to rodziny z dziećmi, a to posiadacze samochodów. A czemu nie samotni rodzice, inwalidzi, bezrobotni ?

 • ~tom 2016-01-15
  11:35:17

  0 4

  ~..Alina - Przepraszam bardzo, ale czy Pani uważa, że posiadacze aut jeżdżą po mieście za darmo? Niech płaci Pani te 90zł miesięcznie za bilet miesięczny to i tak ma sie nijak do wydatków pospolitego, zmotoryzowanego posiadacza auta, bo np ja miesięcznie wydaję około 200zł(jeżdząc głównie po mieście do pracy i z powrotem). Pomijam wypady za miasto itp. Tu nie chodzi o tworzenie uprzywilejowanych klas tylko o to, żeby nie zanieczyszczać powietrza w naszym mieście. Poza tym nie oszukujmy się, wiele klas zawodowych ma przywileje w różnych miejscach i jakoś nikt nie płacze z tego powodu. Samotni rodzice(jeśli mają auta), będą w tym przypadku również uprzywilejowani, inwalidzi zazwyczaj maja swoje autka, z których większość sobie nie poradzi(mówię już o takich skrajnych przypadkach). Bezrobotni? To jakaś kpina! Mam jeszcze łożyć kasę za nierobów!???!?! Nie ze mną te numery! Niech się wezmą do roboty. To tyle z mojej strony. Udanego dzionka ;d

 • ~komentator 2016-01-15
  22:54:59

  3 0

  Jeździłem kilka lat mpk i dziękuję za takie usługi . Codzienny dojazd zajmował sporo czasu poza tym : zbyt wiele przesiadek oraz zbyt długi czas oczekiwania :( jazda w ścisku niejednokrotnie z śmierdzącymi menelami :( kieszonkowcami i starymi rurami jadącymi na promocje do lidla i wiecznie ujadającymi jaka to młodzież niewychowana :( Jazda z gimnazjalistkami chwalącymi się kto i ile razy je przeleciał podczas ostatniej imprezy lub gimnazjalistami ryczącymi i śmiejącymi się nawet z tego , że drzwi się otworzyły :( Jazda z matkami wpieprzającymi się z wózkami bez względu na ludzi i rozjeżdżającymi ich buty :( Jazda często w ukropie latem i zimnie zima z zaparowanymi szybami , przez które nic nie widać :( A to wszystko okraszone mandatem od kanara za to , że kasownik niewyraźnie skasował bilet lub brak możliwości zakupu biletu ze względu na awarię biletomatu :( Dzięki takim atrakcjom zdecydowałem iż pora skończyć z korzystaniem z usług MPK i uniezależnić się . W tej chwili autem do pracy dojeżdżam w połowę czasu co pozwala mi dłużej pospać , nikt mi nie pieprzy nad uchem i nie śmierdzi tygodniowym potem i papierosami radzieckiej produkcj :) włączę sobie radyjko :) latem klimę a zimą ogrzewanie :) nie obawiam się o swoje ubranie oraz portfel :) nikt mnie nie pcha i nie depcze :) spokojny jestem o to , że w całości dowiozę śniadanie i komputer do biura :) nie choruję na grypę , bo nie muszę stać pod chmurką i czekać na zabity autobus :) po pracy moge podjechać od razu na zakupy :)

 • ~komentator 2016-01-15
  23:00:16

  3 0

  ... nawet w zimie wsiadam do ciepłego i rozmrożonego samochodu ponieważ mam w nim ogrzewanie postojowe :) i co najważniejsze oszczędzam sobie stresu , że nie zdążę na autobus czy tramwaj bo moje autko zawsze na mnie czeka :) Jeśli zaś chodzi o koszty to wcale nie jest tak źle :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1933