Biznes

PKP o tramwaju na Jagodno: „Rozwiązania wskazane przez UM są zaszłością historyczną”

2019-12-17, Autor: bas

Spółka PKP PLK negatywnie zaopiniowała propozycję wrocławskiego magistratu dotyczącą przebudowy skrzyżowania linii kolejowej 285 z ulicą Buforową. To właśnie w tym miejscu z trasą kolejową miałaby się przecinać przyszła linia tramwajowa na Jagodno.

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami trasa tramwajowa na Jagodno ma powstać do końca 2022 roku. Miasto już pod koniec ubiegłego roku wybrało firmę, która ma wykonać projekt torowiska, które ma przebiegać wzdłuż ulic Bardzkiej i Buforowej, na odcinku od ul. Świeradowskiej do pętli przy ul. Kajdasza.

Teraz okazuje się jednak, że w budowa długo wyczekiwanej linii może się skomplikować. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest właścicielem linii kolejowej nr 285, z którą ma się krzyżować nowe torowisko tramwajowe, wydało negatywną opinię dla propozycji miasta dotyczącej przebudowy skrzyżowania.

W piśmie podpisanym przez Ireneusza Merchela, prezesa PKP PLK możemy przeczytać m.in., że zaproponowane przez wrocławski magistrat rozwiązanie polegające na budowie jednopoziomowego skrzyżowania linii tramwajowej z kolejową to rozwiązanie dla PKP nie do przyjęcia. – Rozwiązania wskazane przez UM są zaszłością historyczną, w Polsce były budowane w oparciu o nieobowiązujące dziś przepisy. Poza granicami kraju funkcjonują głównie w ciągu torów kolejowych stanowiących bocznice, po których ruch kolejowy jest prowadzony z relatywnie niskimi prędkościami, a tory te nie są eksploatowane w regularnym ruchu pasażerskim – czytamy w opinii PKP PLK.

Spółka twierdzi, że przeciwwskazaniami do zastosowania rozwiązania proponowanego przez miasto są m.in. niedobór przepisów techniczno-budowlanych dla skrzyżowań kolejowo-tramwajowych w jednym poziomie; brak technicznych dokumentów odniesienia dla proponowanego rozwiązania; brak dostępności na rynku wyrobów w postaci gotowych systemów skrzyżowań torów kolejowych i tramwajowych; brak możliwości przyszłej elektryfikacji linii kolejowej (z uwagi na kolizję z tramwajową siecią trakcyjną; kwestie związane z bezpieczeństwem oraz pogorszenie parametrów eksploatacyjnych linii kolejowej.

Kolejarze proponują, by urząd miejski rozważył zmianę planów i wybudował tunel tramwajowy pod linią kolejową lub wybudował estakadę kolejową, którą mógłby pojechać pociągi. – Rozwiązanie takie umożliwiłoby likwidację kilku sąsiednich skrzyżowań kolejowo-drogowych co w obliczu modernizacji tej linii i przywrócenia ruchu pasażerskiego, w znaczny sposób wpłynęłoby na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta oraz użytkowników dróg i linii kolejowej – czytamy w dokumencie przesłanym do magistratu.

Linia kolejowa nr 285 to trasa, którą wkrótce pociągi pasażerskie mają pojechać z Wrocławia do Bielan Wrocławskich, Kobierzyc i dalej do Świdnicy. Linia ta jest też ważna z punktu widzenia mieszkańców Wrocławia. Uruchomienie regularnych połączeń kolejowych na tej trasie, może pomóc w skomunikowaniu kilku oddalonych od centrum osiedli z dworcem Wrocław Główny.

Oceń publikację: + 1 + 69 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~petre 2019-12-18
    01:55:06

    30 4

    Najwyraźniej tak właśnie jest wszystko planowane w tym tonącym w korkach mieście..

  • ~keiler 2019-12-18
    07:33:28

    33 6

    @petre: Użyte przez Ciebie słowo "planowane", ogromną dawką nasycone jest ironii :-)

    Wiele wskazuje na to, że urzędnicy nie mają pojęcia o podejmowanych działaniach i słabo (o ile w ogóle) orientują się w przepisach. Nie wspominając już o podejściu zdroworozsądkowym i obejmowaniu ogólnego stanu realnego okolicy.

    Najgorsze w tym jest to, że forsowane są rozwiązania wyciągnięte sprzed lat np. 40tu nijak nie przystające do teraźniejszości.
    O normach dotyczących ilości miejsc parkingowych przy nowo budowanych posesjach nie ma co wspominać. Pewnie także datują się na lata 70te...

  • ~Maciej Musiał 2019-12-18
    08:56:39

    8 69

    Keiler - miejsc parkingowych? Zależy w jakiej lokalizacji. Np w obrębie centrum wciąż jest za dużo miejsc parkingowych budowanych, co zwiększa korki w miescie

  • ~keiler 2019-12-18
    09:34:08

    23 9

    @Maciej Musiał: interesująca teoria. Zawsze byłem przekonany, że to nadmierna ilość pojazdów generuje zatory drogowe, a tu proszę, nowatorskie podejście ;-)
    Niestety, w większości koncentrujące się na własnej wygodzie postrzeganie świata, przez ludzi nie spowoduje, że nagle przestaną korzystać z własnych środków lokomocji, nawet gdy drastycznie ograniczy się takie możliwości. Co z kolei ma wpływ na ograniczanie wolności wyboru i nie bardzo jest zgodne z przekonaniami liberalnego społeczeństwa.

    Oczywiście można promować 'zamordyzm', niemniej warto zachowywać sensowne proporcje we wszystkich wtedy sferach.
    Udoskonalanie i bezwzględne egzekwowanie prawa w całej rozciągłości, a nie tylko dla wybranych fragmentów "otoczenia".

    O strefie 'centrum' długo można by pewnie dyskutować. W tej przeze mnie pojmowanej nowych placów budowy, jak na lekarstwo.

    Bardziej miałem na myśli powstające nowe budynki mieszkalne, gdzie ilość miejsc parkingowych jest chyba wg norm późnego gierka - 1 pojazd na 3 mieszkania? ;-)

  • ~Maciej Musiał 2019-12-18
    11:27:26

    8 63

    To jasne, że miejsca w centrum i śródmieściu powinny być ograniczone i płatne, to działa świetnie na zachodzie. Mieszkaniówka w pobliżu centrum z dobrym połączeniem komunikacji zbiorowej nie musi gwarantować miejsc parkingowych. A już na pewno nie zabudowa biurowa - np. w takim Londynie buduje się biurowce bez ani jednego miejsca parkingowego. Samochody w miastach się nie sprawdzają.

    Co do Jagodna to całe to osiedle jest wielkim błędem urbanistycznym. Paskudne budynki w szczerym polu, zero urbanistyki, zero planistyki. A wziac jest tak dużo terenów pod zabudowę mieszkalną, dużo lepiej skomunikowanych komunikacją zbiorową.

    Mieszkańcy Jagodna mają obecnie buspas do pętli tramwajowej, to bardzo wygodne rozwiązanie.

  • ~petre 2019-12-19
    10:41:26

    22 6

    Osiedla bez dróg, budowane w szczerym polu. Biurowce w centrum, bez sensownego dojazdu, bez miejsc parkingowych. Likwidacja przejść naziemnych, tworzenie prostych skrzyżowań, burzenie estakad, latami ciągnące się tematy obwodnic, degradacja tras buspasami, zamiast dobudować pasy, gdzie jest to możliwe. Brak prostych rozjazdów w miejscach, w których mogłyby rozładować korki. Do tego pozwalanie sobie na prowadzenie wieloletnich inwestycji drogowych - przykład Obornicka, Pełczyńska - rozkopane w wielu miejscach, w których nie dzieje się zupełnie nic! Remont do 2021.. To jest dramat, co się dzieje z tym miastem na naszych oczach. Ugina się pod własnym ciężarem. Jak to jest, że zezwala się na prowadzenie tylu inwestycji drogowych na raz, powodując dodatkowy paraliż? Czy ktoś w tych urzędach myśli??

    MPK? Gwarantuje co najwyżej spóźnienie do pracy.

    Porównywanie Wrocka do Londynu ... . Metra też porównaj.

  • ~Maciej Musiał 2019-12-20
    00:44:33

    7 64

    W centrum miasta muszą być przejścia naziemne. Wyburzenie estakady na PL społecznym nic dla kierowców nie zmieniło.

    Wrocław musi stawiać na rozwój i priorytet komunikacji zbiorowej, to jedyna droga w sytuacji gdy aut po prostu jest za dużo.

    Nie muszę podawać Londynu jako przykładu. Mogę podać Kopenhagę, Brno i inne lepiej rozwinięte miasta.

  • ~Marcin M. Drews 2020-01-07
    15:15:58

    22 2

    Dowodem na to, jak "perspektywicznie" myśli magistrat (no, "myśli" to za duże słowo), jest porażka Centrum Grafit. Miasto postanowiło wybudować na Nadodrzu biurowiec z halą targową, tylko zapomniało o... parkingu. Owszem, był podziemny, płatny, ale żeby się do niego dostać, trzeb było się przeciskać przez stację benzynową. Cała inwestycja okazała się gigantyczną porażką i trzeba było w nią pompować kolejne miliony celem przebudowy i dalszej adaptacji. Na siłę też wciśnięto tam różne instytucje, by choć trochę zminimalizować straty. Nikt do dziś nie został rozliczony z tej porażki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.