Wiadomości
Pociągiem z Wrocławia nad morze? PKP proponuje jazdę na stojąco
Zainteresowanie jazdą nad morze pociągiem jest tak duże, że na wielu trasach w najatrakcyjniejszych terminach nie ma już ani jednego miejsca siedzącego. PKP proponuje chętnym sześciogodzinną jazdę na stojąco.
Tak było już m.in. w ostatni długi czerwcowy weekend. Pociągi Intercity jadące z Wrocławia m.in. do Koszalina i Słupska, były wypełnione po brzegi. Problem z wykupem miejsc siedzących był już na tydzień przed wyjazdem.
Im bliżej wakacji, tym problem może być poważniejszy.Przykład? Rezerwacja biletu na niedzielę 18 czerwca. Pociąg IC z Wrocławia Głównego do Słupska o godz. 11:45. Z 5-dniowym wyprzedzeniem próbujemy kupić dwa bilety w klasie 2. Niestety, nie ma już miejsc do siedzenia. System pyta nas, czy chcemy kontynuować zakup biletu bez gwarancji miejsc do siedzenia. Jeśli tak, czeka nas 6-godzinna podróż na stojąco w korytarzu. Podobnie jest w przypadku kolejnego połączenia - o 15:22.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z powrotem. W niedzielę 18 czerwca np. wybierając się pociągiem z Koszalina do Wrocławia nie dostaniemy miejsca do siedzenia w pociągach wyjeżdżających o 10:54, 15:11 oraz 19:05. W zamian za to możemy pojechać na stojąco, ale w klasie 1. W dodatku zapłacimy tyle samo co za bilet z miejscem do siedzenia. To z pewnością nie będzie luksusowa podróż.
W aktualnym regulaminie przewozu pociągami PKP Intercity czytamy, że: "Jeśli nie masz rezerwacji miejsca do siedzenia w pociągu TLK, IC bez obowiązkowej rezerwacji lub EIC, to możesz zająć wolne miejsce w klasie wagonu, w której masz bilet do czasu zgłoszenia się osoby z biletem i rezerwacją tego miejsca."
Co jeśli nie znajdziemy wolnego miejsca podczas całej 6-godzinnej podróży? Możemy sobie postać na korytarzu.
Zapytaliśmy PKP Intercity m.in. o to, czy zapewnia dodatkowe wagony w okresie weekendowym na tak atrakcyjne trasy. W odpowiedzi czytamy, że aby warunki podróży były jak najlepsze, spółka zachęca podróżnych do planowania wyjazdów wcześniej. Poniżej przedstawiamy całą odpowiedź:
"W pociągach zestawionych z wagonów pasażer może nabyć bilety bez gwarancji miejsca siedzącego. Podróżny zawsze otrzymuje informację o dostępności miejsca przed opłaceniem biletu i podejmuje na własną odpowiedzialność decyzję o chęci skorzystania z przejazdu. W pociągach zestawionych z elektrycznych oraz spalinowych zespołów trakcyjnych (np. ED160 Flirt czy ED250 Pendolino) nie ma możliwości zakupu biletu bez rezerwacji miejsca – jeśli wszystkie fotele zostaną zajęte, podróżny powinien skorzystać z innego połączenia. W PKP Intercity już w momencie konstrukcji rozkładu jazdy przygotowywane są plany zestawień składów. Na podstawie danych statystycznych dotyczących frekwencji w okresach wzmożonych przewozów planowane są dłuższe zestawienia najpopularniejszych połączeń i dodatkowe terminy kursowania wybranych pociągów. Spółka na bieżąco monitoruje frekwencje w pociągach zaplanowanych do uruchomienia. Obserwując zwiększone zainteresowanie podróżnych przejazdem danym pociągiem, PKP Intercity ma możliwość np. wzmocnienia składu wagonowego dodatkowym wagonem/wagonami. Uzależnione jest to jednak m.in. od dostępności wolnego taboru, jego paramentów technicznych, a jednocześnie możliwości technicznych stacji handlowych (tj. długość peronu). Aby zapewniać jak najlepsze warunki podróży, Spółka zachęca podróżnych do planowania wyjazdów z wyprzedzeniem i zakupu biletów możliwie jak najwcześniej. Jest to z korzyścią dla podróżnego, który nie musi martwić się o ewentualny brak gwarancji miejsca siedzącego, jak i dla przewoźnika, który w razie potrzeby może podjąć decyzję o włączeniu do składu pociągu dodatkowych wagonów lub nawet uruchomieniu dodatkowego pociągu. W okresach wzmożonych przewozów i w czasie wakacji PKP Intercity optymalizuje możliwości przewozowe poprzez sprawne wykorzystanie rezerwy wagonowej. Należy jednak zaznaczyć, że Spółka działa na zatwierdzonym rozkładzie jazdy, a wzmocnienia wagonowe są działaniami operatywnymi podejmowanymi zgodnie z aktualnymi możliwościami." - napisał Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
731797 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
150798 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
48062 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
46414 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19557
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert