Biznes
Rusza demontaż gigantycznego dźwigu, który zbudował Sky Tower
Jak będzie przebiegał demontaż gigantycznego urządzenia?
– Żurawia będziemy demontować element po elemencie, bo to niezwykle skomplikowana operacja, w Polsce nie była prowadzona dotychczas na tak dużej wysokości – opowiada kierownik budowy wieżowca Tomasz Kuleszo.
Z inżynierskiego punktu widzenia demontaż będzie się odbywał w następujący sposób:
30 metrów poniżej wysokości dachu na żurawiu jest zamontowana specjalna klatka. Ta podjeżdża pod gniazda żurawia z obrotnicami, wtedy budowlańcy wkładają tam sworznie i w tym momencie można odkręcać obrotnice dźwigu.
Funkcje stabilności żurawia w tym momencie przejmuje klatka. Za jej pomocą podnosi się obrotnicę i wsuwa specjalną wstawkę. Część powyżej wyjeżdża na szufladzie i dźwig się opuszcza. Wzmocnione kratowanie z zagęszczonymi belkami poziomymi pozwala na stabilne opuszczanie urządzenia za pomocą siłowników. Taką operację obniżania poszczególnych fragmentów przeprowadza się mniej więcej do wysokości 50 metrów na ziemią.
– Wtedy za pomocą innego żurawia samochodowego zajmiemy się zdejmowaniem głównych elementów z dźwigu, czyli przeciwwagi, wysięgnika, przeciwwysięgnika, obrotnicy i resztę wieży żurawia – opisuje kierownik budowy Tomasz Kuleszo.
Teoretycznie na przeprowadzenie operacji powinno wystarczyć 7 dni, ale jak zapewnia kierownik budowy, to jedna z najbardziej skomplikowanych czynności na budowach. Zgodnie z przepisami nie można demontować żurawia, jeśli wiatr wieje z prędkością wyższą niż 10 metrów na sekundę. Przy samej elewacji prędkość dodatkowo wzrasta.
– Kilka razy zatrzymywaliśmy zewnętrzną windę, którą dojeżdżamy na dach, bo mimo że czuliśmy jedynie delikatne podmuchy wiatr wiał o wiele mocniej – mówią robotnicy budujący Sky Tower.
Ale wiatr w żaden sposób nie zagrozi konstrukcji samego wieżowca.
– Kolejny raz dementuję plotkę o tym, że budynek się przechyla o 14,5 stopnia. Gdyby tak było, to inwestycja dawno skończyłaby się katastrofą budowlaną. A jak widać Sky Tower dumnie stoi i góruje nad miastem – tłumaczy Tomasz Kuleszo.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ale tu brzydko! Tak wygląda dom handlowy w samym centrum Wrocławia!
82370 -
TOP 10 najwyższych budynków Wrocławia. Tak będzie za 5 lat
26518 -
Dolny Śląsk: Prywatne firmy masowo zwalniają. W jakich branżach?
21958 -
Oto nowy, tymczasowy prezes wrocławskiego MPK
13979 -
Wrocławski Mordor się rozrasta. Coraz więcej firm i pracowników
11674
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: W biurowcu na pl. Jana Pawła II powstanie klinika [ZDJĘCIA]
1 -
Wrocławska elektrociepłownia do modernizacji. Co się zmieni?
1 -
Ale tu brzydko! Tak wygląda dom handlowy w samym centrum Wrocławia!
1 -
Hala Targowa we Wrocławiu pustoszeje? Na piętrze wiele wolnych boksów
1 -
Wrocław: Powstaje drugi salon Agata Meble. Będzie ogromny [ZDJĘCIA]
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert