Sukces Polski w lekkoatletycznym Pucharze Świata!

2018-07-16, Autor: mh

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w lekkoatletycznym Pucharze Świata, który po raz pierwszy odbył się w nowej formule. Triumfowali Amerykanie, a na imprezie nie brakowało wrocławskich akcentów.

W Londynie rywalizowało ze sobą osiem najlepszych reprezentacji z klasyfikacji punktowej ubiegłorocznych mistrzostw świata. Oprócz biało-czerwonych w rywalizacji udział wzięły reprezentacje USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Jamajki, RPA i Chin.

Każda reprezentacja mogła wystawić po jednej zawodniczce i zawodniku do każdej konkurencji. Za zwycięstwo można było zdobyć 8pkt, za drugie miejsce 7 pkt, za trzecie 6 pkt. Za ostatnie miejsce można było zdobyc 1 pkt.

Polacy po pierwszym dniu zajmowali wysokie trzecie miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowała się mieszkająca od niedawna we Wrocławiu Sofia Ennaoui, która triumfowała na 1500 metrów. Poza nią w swoich konkurencjach wygrali Anita Włodarczyk, Michał HaratykKarol Hoffmann. Dopiero szóste miejsce w rzucie dyskiem zajął Piotr Małachowski z WKS Śląsk Wrocław.

Drugi dzień zmagań biało-czerwoni zaczęli bardzo efektowanie. Już w pierwszej konkurencji dnia - rzucie młotem - najlepszy okazał się Wojciech  Nowicki z wynikiem 77,94m. Oprócz niego w niedziele komplet punktów dla Polski zdobył Marcin Lewandowski w biegu na 1500m. Bardzo dobrze zaprezentowali się również Patryk  Dobek (400m.p.p.), Marcin  Krukowski (rzut oszczepem), Anna  Guba (pchnięcie kulą), którzy zajęli drugie miejsca. Trzecie miejsce w trójskoku wywalczyła kapitan naszej reprezentacji - Anna Jagaciak-Michalska.

Tradycyjnie już ostatnią konkurencją była sztafeta męska 4x400m, która tym razem miała rozstrzygnąć o tym, kto zajmie drugę miejsce, za bezkonkurencyjnymi Amerykanami. Rywalizacja pomiędzy Polską a Wielką Brytanią rozstrzygnęła się jednak już przed startem, ponieważ Brytyjczycy zostali zdyskwalifikowani za brak czwartego zawodnika.

Już w samym biegu z czasem 3:02.80 Polacy w składzie Dariusz Kowaluk, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski i wrocławianin Rafał Omelko zajęli drugie miejsce, pieczętując również drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.