zamknij

Wiadomości

Sutryk zablokuje wybory? „Nie będę narażał zdrowia i życia wrocławian”

2020-03-24, Autor: bas

Prezydent Wrocławia po raz kolejny zaapelował do rządu o przesunięcie daty wyborów prezydenckich. Jacek Sutryk uznał, że przeprowadzenie wyborów w ustalonym terminie 10 maja, byłoby narażaniem życia i zdrowia osób, które pójdą do lokali wyborczych.

Reklama

– Nie będę narażał zdrowia i życia wrocławian, a w tej sytuacji musiałbym to zrobić – tak w poniedziałek wieczorem sprawę organizacji zbliżających się wyborów prezydenckich skomentował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zdaniem włodarza naszego miasta zorganizowanie wyborów w czasie pandemii koronawirusa mogłoby zagrażać życiu i zdrowiu osób biorących w nich udział w rozumieniu art. 160 Kodeksu karnego, za co grożą 3 lata więzienia.

Przypomnijmy, że to po stronie samorządu leży przygotowanie wyborów na szczeblu gminnym. W przypadku Wrocławia, to urzędnicy prezydenta odpowiedzialni są m.in. za zorganizowanie pracy miejskich komisji wyborczych.

– Uważam, że dzisiaj nie jesteśmy w stanie zając się tymi rzeczami w sposób właściwy – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który wyliczył, że do samego wydawania kart i liczenia głosów trzeba zaangażować ponad 3 tys. osób.

W wybory musiałoby zostać zaangażowanych dodatkowo kilkaset urzędników i osób do obsługi technicznej lokali wyobrczych.

Wybory prezydenckie w obecnej sytuacji nie są najlepszym pomysłem także według prof. Krzysztofa Simona, dolnośląskiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. – To jest strefa surrealizmu – komentował w poniedziałek lekarz.

O tym, że wybory w Polsce mają zostać przeprowadzone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w ubiegły weekend na antenie radia RMF FM mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS tłumaczył, że zmiana daty wyborów byłaby złamaniem konstytucji i podkreślał, że zmiany takiej można by dokonać wyłącznie w wypadku wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej), a taki póki co w Polsce nie został ogłoszony.

Czy wybory prezydenckie powinny zostać przełożone na inny termin?Oddanych głosów: 8226

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

W połowie grudnia rozpoczęła się epidemia koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną. To wtedy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań w Chinach. Teraz koronawirus jest już obecny nie tylko w Azji, ale też w Ameryce, Afryce, Australii i Europie. Sprawdź, czy to, co o nim wiesz, jest oparte na faktach.

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 107 - 1 - 95

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~~~Zet 2020-03-24 15:04:10

  Ostatnio rzadko zgadzam się z Jackiem Sutrykiem, ale w tej kwestii [tj. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w POLIN w ustawowym terminie] - zgadzam się, że głosowanie - ze względu na epidemię koronawirusa - należy przenieść na inny termin.

  70 5
 • ~~~Zet 2020-03-24 22:34:10

  Wprowadzenie dyktatury rządy POLIN nie jest jedyną, bezprecedensową zmianą w najnowszych dziejach Polski. Właśnie doszło do pozakonstytucyjnego zwieszenia funkcjonowania parlamentu!
  We wtorek (24.03.2020) bowiem Prezydium Sejmu przyjęło projekt uchwały o zmianie regulaminu obrad na czas trwania stanu epidemii. Na sali plenarnej mają być obecni przedstawiciele klubów poselskich, a pozostali posłowie mają uczestniczyć w posiedzeniu zdalnie. Koło poselskie Konfederacji nie uzyskało prawa do przedstawiciela na sali.
  Podczas konferencji prasowej posłowie Konfederacji wskazali na brak podstawy prawnej do uchwalania takich zmian przez Prezydium Sejmu. – Nie wyobrażam sobie żeby Sejm pracował w oparciu o inny akt prawny niż obowiązujący Regulamin Sejmu, zanim Sejm się nie zbierze, nie omówi propozycji zmiany i jej nie przegłosuje. Tylko Sejm może zmienić swój Regulamin, a nie Prezydium przy kawie i ciasteczkach – powiedział poseł Krzysztof Bosak. Zaistniałą sytuację nazwał „pozakonstytucyjnym zawieszeniem parlamentaryzmu w Polsce”.
  – Zmieniajmy regulaminy, ale regulaminowo. Nie można robić tego, jak to przyznała pani Marszałek w swojej naiwności, w sposób jakiego nie przewiduje prawo Rzeczypospolitej. Po czym z poważną miną nabiera powietrza i mówi, że musimy stworzyć ten przepis. Jak? Wydestylować go z powietrza? To po co w ogóle Sejm? – zapytał poseł Grzegorz Braun.
  Jednocześnie podkreślił, że Konfederacja nie jest przeciwna nadzwyczajnym rozwiązaniom, ale jest przeciwna łamaniu prawa. Wskazał, że właściwym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, a nie przejmowanie przez Prezydium Sejmu roli parlamentu w zakresie zmian regulaminowych. – Proszę brać odpowiedzialność za to, co się robi i czego się zaniechało – zaapelował Braun do obozu rządzącego

  40 6
 • ~~~Zet 2020-03-25 01:48:48

  "Z obfitości serca usta mówią" (Łuk. 6:45):
  "Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. M. Milley ocenił, że epidemia może w niektórych krajach doprowadzić do załamania się porządku społecznego i politycznego chaosu, wobec czego siły USA muszą być przygotowane na takie ewentualności."
  Obecnie USrael w ramach ćwiczeń Defender-Europe 20 ma w Polsce około 40 tys. żołnierzy.

  32 3
 • ~~~Zet 2020-03-25 01:53:18

  Amerykański ambasador przy Unii Europejskiej Gordon Sondland, który w ciągu pół roku pracy w Brukseli pokazał, że nie lubi owijać w bawełnę, postraszył w wywiadzie dla POLITICO, że chińscy przywódcy będą mogli wykorzystywać telekomunikacyjną technologię 5G produkcji Huawei do np. zabijania na odległość.
  Dodam, że takie eksperymenty były już przez Amerykanów - z sukcesem - przeprowadzane.
  Oznacza to, że dzięki 5G made in USrael też to można zrobić!

  32 2
 • ~~~Zet 2020-03-30 22:33:46

  W niedzielę (29.03.2020) wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) był gościem Radia Kraków. Zapowiedział wprowadzenie zarządów komisarycznych w miastach i gminach, których włodarze odmówią zorganizowania wyborów prezydenckich 10 maja.
  Pytanie: Jestem bardzo ciekawy, czy Jacek Sutryk wykaże "cojones" i nie wystraszy się groźby utraty kasy oraz stanowiska?!

  34 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy prof. Simon powinien reklamować maseczki?
Oddanych głosów: 230