Wiadomości
Urzędnicy zlecają zbadanie naszych śmieci
Jutro mija termin składania wniosków do przetargu na badanie składu morfologicznego i frakcyjnego strumieni odpadów komunalnych powstających na terenie Wrocławia. Dzięki badaniu dowiemy się skąd pochodzą wrocławskie śmieci, jaką mają objętość, skład i całkowitą wagę oraz, w których częściach miasta powstaje ich najwięcej.
- Wytyczne Ministerstwa Środowiska, przepisy unijne oraz Plan Gospodarki Odpadami dla miasta Wrocławia nakładają na gminę obowiązek przeprowadzenia takich cyklicznych badań jako elementu badania strumienia odpadów. Ostatnio takie badania były wykonywane w latach 1992-1995 i 2004-2005. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą określić z jakim typem śmieci mamy najczęściej do czynienia, ile z zebranych odpadów jest biodegradowalnych, nadających się do recyklingu, a ile jest niebezpiecznych - mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM.
Przebadane zostaną wszystkie rodzaje śmieci od zmieszanych odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, przez segregowane w specjalnych pojemnikach szkło, plastiki i papier, aż po odpady wielkogabarytowe, odchody zwierząt domowych z przeznaczonych na nie koszy, odpady biodegradowalne z zieleńców, parków oraz te zebrane podczas czyszczenia ulic i placów.
Skład frakcyjny odpadów z gospodarstw domowych określony zostanie na podstawie analizy próby ok. 100 kg śmieci pochodzących zarówno z blokowisk i domów jednorodzinnych, jak i zwartej zabudowy centrum miasta. Morfologia odpadów wskaże natomiast główne frakcje materiałowe, czyli gatunki śmieci - organikę, drewno, papier i tekturę, tworzywa sztuczne, szkło, tekstylia, metale, odpady niebezpieczne oraz określi ich właściwości chemiczne (wilgotność, zawartość części palnych i niepalnych, ciepło spalania, wartość opałową odpadów).
- Dane pozyskane podczas badań mogą być wykorzystywane do różnych celów związanych z realizacją Planu Gospodarki Odpadami, posłużą również gminie przy planowaniu kolejnych inwestycji, a firmom zajmującym się odpadami do planowania strategii ekspansji czy zakupu nowych urządzeń - dodaje Ewa Mazur.
Do przeprowadzenia badania przeznaczona została hala na kompostowni przy ul. Janowskiej 51, a jego okres ma obejmować 12 miesięcy.
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Tramwajowy drift w centrum. Po wykolejeniu tramwaj wjechał w przystanek [ZDJĘCIA]
93071 -
Wrocław: Lodowisko na stadionie będzie darmowe dla mieszkańców [ZASADY, TERMINY]
16311 -
Jechał pod prąd w centrum Wrocławia. Gdy się zorientował, było za późno…
15775 -
Gdzie są pługi i pługosyparki we Wrocławiu? [MAPA GPS]
15010 -
We Wrocławiu stanął automat do zamiany monet na banknoty
14096
Najczęściej komentowane
-
Tramwajowy drift w centrum. Po wykolejeniu tramwaj wjechał w przystanek [ZDJĘCIA]
6 -
Prawie jak NASA. Nowy OIOM nie tylko dla pacjentów z COVID-19 [ZDJĘCIA, WIDEO]
6 -
Rondo Praw Kobiet we Wrocławiu. Rada miejska ustaliła lokalizację
5 -
Brutalne zabójstwo nad Odrą. Pocięli ofiarę tasakiem, a świadka zastraszyli
4 -
Wypadek na AOW. BMW spadło z nasypu [ZDJĘCIA]
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2010-08-17 09:59:58
Ciekawe, jakie skarby znajdą badacze?:/Swoją drogą i tak ludziom nie chce się segregować śmieci, nawet jeśli pojemniki mają pod nosem,a co wszystko do jednego wora i problem z głowy...
~ 2010-08-17 13:51:49
A może by tak posprzątać? To da lepszy efekt.