Wiadomości

W centrum miasta w szczycie jeździmy ze średnią prędkością 25km/h

2012-03-12, Autor: jg/inf. pras.
Specjaliści z serwisu Korkowo.pl, monitorującego sytuację na polskich drogach sprawdzili jak jeździ się kierowcom w stolicy Dolnego Śląska. Szansę na szybszą jazdę kierowcy mają na ulicach najbardziej oddalonych od centrum miasta.

Reklama

Remonty i inwestycje drogowe w związku z przygotowaniami do Euro 2012 miały poprawić sytuację kierowców na ulicach Wrocławia. Czy na niespełna 90 dni przed największym świętem piłkarskim, w mieście jeździ się lepiej?

Jak wynika z najnowszego raportu wykonanego przez serwis Korkowo.pl, sytuacja w stolicy Dolnego Śląska nieznacznie się poprawiła. Prędkość osiągana w ścisłym centrum w godzinach porannego (godz. 6-9) i popołudniowego szczytu (16-18) oscyluje w granicach 24-26 km/h. Choć nie jest to najlepszy wynik, w mieście jeździ się szybciej niż trzy miesiące temu.


Poprawie uległa także średnia prędkość z jaką poruszają się kierowcy w odległości 2-5 km od centrum. W godzinach komunikacyjnego szczytu wynosi ona 29 km/h. Nadal tradycyjnie korki tworzą się na ulicach dojazdowych do Rynku oraz na ul. Grodzkiej, Klecińskiej i Grabiszyńskiej. Zakorkowane jest także Podwale, Piłsudskiego, Dyrekcyjna okolice placu Społecznego i placu Jan Pawła II.

Im dalej od centrum tym średnia prędkość wzrasta, a korki maleją. Szansę na szybszą jazdę mają kierowcy dopiero na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 5-10 km, jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnią prędkością oscylującą w granicach 33-47 km/h.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Wrocławia w godzinach od 6 do 22.

W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W pozostałych odległościach (2-5 km, 5-10 km, 10-15 km) od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~pablo 2012-03-12
    17:10:16

    0 0

    Dla przypomnienia: średnia prędkośc tramwaju: 13 km/h, autobusu 18 km/h. Naprawdę widać, że miasto promuje komunikację miejską!

  • ~kierowca 2012-03-12
    18:18:15

    0 0

    dla przypomnienia panom z serwisu, ze zamknięta jest Pułaskiego przez to stoi plac dominikański, społeczny, wróblewskiego, trauguta, krasińskiego i podwale. Poczekajmy do końca remontu to prędkość wzrośnie. @pablo jadąc autem nie zatrzymuje się co 200 metrów na przystanku dlatego mam większą średnią a uprzywilejowanie tramwaji i autobusów kosztem kierowców to zwykłe chamstwo i nie pisz, ze pasażerów jest więcej niż kierowców bo to bzdura

  • ~havranek 2012-03-12
    18:41:39

    0 0

    Panie kierowco, dla tramwajów 7 sekund "zielonego" w cyklu to rzeczywiście uprzywilejowanie. Tu nawet nie chodzi, że Wrocław nie uprzywilejowuje KZ. Tu chodzi o to, że magistrat gdzie się tylko da kopie KZ, przy czym najczęściej jest to już kopanie leżącego. Jeśli na pl. Dominikańskim są zatory tramwajowe to o czym to świadczy, o uprzywilejowaniu? Na 110 sekund cyklu przypada 7 sekund dla jazdy na wprost ( w Kazimierza Wielkiego) i 7 sekund dla skrętu w lewo (w Piotra Skargi), w sumie 14 sekund na 110. Ruch kołowy 87% czasu, tramwaje 13% czasu. Jeśli Ty to nazywasz uprzywilejowaniem no to gratuluję... głupoty.

  • ~ 2012-03-12
    19:07:17

    0 0

    a, w którym miejscu napisałem, ze KM jest uprzywilejowana? Panie mądry aż nad to.nauczyć się czytać a potem komentuj i sie bulwersuj, a najlepiej zakup samochód (to nie jest duży wydatek) i nie marudź o jakichś 7 sekundach tylko w 20 minut dostań się do pracy jak normalny człowiek. PS czas dojazdu zależy od odległości ale i tak zawsze będzie szybciej od KZ

  • ~havranek 2012-03-12
    19:38:09

    0 0

    Dzięki za radę, będę miał wtedy dwa. W przeciwieństwie do Ciebie ja etap fascynacji samochodami mam już dawno za sobą. Lejce zrobiłem w wieku 17 lat i praktycznie od tego czasu zawsze miałem samochód. Dziś jak nie jestem zmuszony to samochodem nie jeżdżę. Szczególnie po Wrocławiu bo to ani żadna przyjemność ani oszczędność czasu jeśli weźmie się pod uwagę czas na znalezienie miejsca do parkowania. Zwiedź trochę świata, zobacz jak wygląda KZ w cywilizowanych miastach dopiero potem wydawaj opinie co od czego zawsze jest szybsze.

  • ~pablo 2012-03-12
    19:56:15

    0 0

    A może warto się zastanowić, dlaczego kierowców jest tak dużo? Bo KM jest za przeproszeniem do du*y. Gdyby wydzielić torowiska, bus-pasy, ustawić logicznie cykle świetlne (nie mówię o ITS),dokonać przeglądu i zmian w układzie linii to myślę, że spora część tych, co dziś jeżdzą samochodami przesiadłaby się jednak do tramwajów i autobusów. Odnośnie cykli świetlnych to wystarczy zmierzyć czas, jaki tramwaj potrzebuje od momentu opuszczenia przystanku do podjechania pod sygnalizator, by wtedy nastąpiła zmiana światła na "zielone". Dla samochodów jest to obojętne, a zbawienne dla KM. Przykład debilnego ustawienia świateł do odcinek od Hallera do Arkad z nacisiem na światła na Rondzie na Powstańców Śl, które w zamyśle ekspertki Elwiry miały być tymczasowe.

  • ~ 2012-03-12
    19:58:37

    0 0

    taaa dlatego utrudniajmy życie kierowcom. Niechaj przesiadają sie do KZ, które kosztem wyżej wymienionych będą szybkie niczym błyskawica. Jakoś nie pasuje mi to, ze ktoś (fanatycy KZ) chcą abym się przesiadł bo coś tam coś tam, a jak nie to pozamykamy wam ulice, wydzielimy torowiska i porobimy buspasy a wy stójcie sobie w korkach. JA zafascynowany, jak to raczyłeś ująć, samochodem oraz wielu wielu innych zafascynowanych sie na to nie zgadzam. Nigdy nie przesiądę sie do autobusu czy też tramwaju tylko dlatego, ze ktoś tak chce. Samochodem jest wygodnie i szybko tylko niech te remonty się zakończą i będzie idealnie

  • ~pablo 2012-03-12
    20:16:20

    0 0

    Taki tok myślenia jaki reprezentujesz w Europie Zachodniej skończył się jakoś w latach 80-tych. Pojedź np. do Berlina, Budapesztu, czy Pragi i zobacz, że dzięki sprawnej KM nie opłaca się tam jeździć autem. Dlaczego nie miałoby tak być we Wrocławiu?

  • ~ 2012-03-12
    20:37:29

    0 0

    no i dlaczego w dalszym ciągu usiłujecie zmusić ludzi doc zegoś czego nie chcą? Nie obchodzi mnie, że gdzieś tam nie jeżdżą autami bo Tramwaj jest szybki. Ja mieszkam tutaj i interesuje mnie to co się tutaj dzieje. Nie obchodzi mnie KZ bo z niej nie korzystam i nie będe korzystał, więc dlaczego w dalszym ciągu na siłe zmusza się mnie do tolerowania udogodnień dla MPK. A gdzie udogodnienia dla samochodów? Tak samo jestem obywatelem tego kraju i miasta, płacę podatki (i to większe niż pasażer MPK chociażby ze względu na akcyzę) i mam takie same prawa co wszyscy a jednak traktuje się mnie jak tego gorszego bo jeżdżę autem. Boli Was, ze ludzi stać na samochód pomimo cen benzyny i wolą nim podróżować? Naprawdę nie rozumiem tego ataku na zmotoryzowanych

  • ~pablo 2012-03-12
    21:13:18

    0 0

    Nie żyjemy na początku XX tylko XXI wieku i posiadanie samochodu przestało być wyznacznikiem statusu społecznego. Nie zmuszam Cię na siłę do przesiadki na KM, tylko usiłuję wytłumaczyć, że jeśli KM byłaby na wysokim poziomie to i Ty, jako zmotoryzowany odczułbyś korzyści, bo jednak są tacy, którzy z chęcią przesiedliby się do KM, jeśli tylko ta świadczyłaby usługi na konkretnym poziomie. Swoją drogą też posiadam auto, stać mnie na jazdę nim, jednak w przeciwieństwie do Ciebie potrafię dostrzec także udogodnienia dla samochodów (vide: AOW, obwodnica śródmiejska, wspomniane wcześniej ustawienie sygalizacji). I jeszcze jedno, dlaczego 100 ludzi w tramwaju czy autobusie ma tracić czas dla Ciebie (1 osoby) podróżującej autem np. stojąc na światłach?

  • ~havranek 2012-03-12
    23:16:58

    0 0

    A jakież to konkretne działania utrudniają życie kierowcom? Porównaj sobie powierzchnię ulic i powierzchnię wydzielonych torowisk. O buspasach nie piszę bo czegoś takiego we Wrocławiu praktycznie nie ma. Już wcześniej porównałem czasy sygnalizacji świetlnej 13% dla tramwajów, 87% dla ruchu kołowego. Gdzie tu utrudnienia? O jakim ataku tu piszesz? I jeszcze jedno, to że płacisz akcyzę nie oznacza, że płacisz większe podatki. Podatki uzależnione są od dochodów a nie od posiadania auta. Oprócz akcyzy jest VAT, PIT, podatek od nieruchomości więc z tym płaceniem wyższych podatków się tak nie rozpędzaj.

  • ~tantus 2012-03-12
    23:44:20

    0 0

    Jak na razie to wybitnie uprzywilejowany jest we Wrocławiu ruch samochodowy. Nie tylko ze względu na regulację sygnalizacji świetlnej, o czym pisali już przedmówcy, ale także pod względem inwestycji. W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji mających na celu ułatwienie poruszania się po mieście samochodem: AOW z Mostem Rędzińskim, Obwodnica Śródmiejska z Mostem Milenijnym, poszerzenie al. Hallera do dwóch nitek, poszerzenie ul. Klecińskiej do dwóch nitek, poszerzenie ul. Na Ostatnim Groszu do dwóch nitek, poszerzenie części ul. Pilczyckiej do dwóch nitek, poszerzenie ul. Lotniczej do dwóch nitek, poszerzenie części ul. Królewieckiej do dwóch nitek, budowa al. Śląskiej, poszerzenie części ul. Borowskiej do dwóch nitek, remont nawierzchni ul. Krakowskiej z nowymi sygnalizacjami dla tramwajów zwalniającymi je do prędkości szybkiego piechura, poszerzenie części ul. Strzegomskiej do dwóch nitek, itp. itd. Dlaczego ja mam za to wszystko płacić, skoro nie korzystam z samochodu? Dlaczego w dalszym ciągu usiłujecie zmusić ludzi do jazdy samochodem, skoro często tego nie chcą? Nie obchodzi mnie ruch samochodowy, bo z z samochodu nie korzystam i nie będe korzystał, więc dlaczego w dalszym ciągu na siłe zmusza się mnie do tolerowania udogodnień dla samochodów?

  • ~pablo 2012-03-13
    11:28:59

    0 0

    Dokładnie. Dla porównania wydatki na 1 kierowcę we Wrocławiu to 3500 zł (2. miejsce po Warszawie), zaś na 1 pasażera komunikacji miejskiej niecałe 900 zł (ostatnie miejsce wśród większych miast w Polsce). Więc chyba sporym nadużyciem jest pisanie o faworyzowaniu komunikacji.

  • ~elgreco 2012-03-13
    11:38:23

    0 0

    Odpowiedź czemu tramwaje muszą mieć priorytet jest prosta. Bo są bardziej wydajne. Tramwaj potrzebuje 7 sekund zielonego i przewiezie 200 pasażerów. W tym samym czasie przejadą jakieś 3 samochody przez skrzyżowanie, wożąc 4 pasażerów.

    Dzisiaj mamy uprzywilowanie samochodów. Czemu muszą 200 osób w tramwaju czekać 1,5 min na zielone, aby w tym czasie przejechało zaledwie 30-40 samochodów? Tych osób w tramwaju jest 5 razy więcej, i muszą dłużej stać.

    Ruch w miescie się zwiększa, np. przez to, że ludzie coraz dalej mieszkają od miejsca pracy. Komunikacja zbiorowa jest kilkakrotnie bardziej wydajna, niż samochody. To znaczy, że jest w stanie przewieść kilkakrotnie więcej pasażerów w danym czasie niż potrafią samochody osobowe. Jeżeli ruch się zwiększa, są dwie opcje, jak pokonać ten ruch: Albo buduję się bardzo dużo nowych ulic, albo ludzie przesiądą sie do KZ. Mi tu nie chodzi o jakąś miłość do KZ lub do samochodów, to jest po prostu fizyka.

    Tylko że ta pierwsza opcja się nie sprawdza, bo ją już próbowano wiele razy w miastach na całym świecie. Bo tak na prawde trzeba by pokrzyżować całe miasto kilka razy w zdłuż i poprzek autostradami. Tego nie da się zrobić w miescie, bo trzeba by je całkiem wyburzyć. I potem by się mieszkało pod jednym wielkim węzłem autostradowym, co nie jest zbyt urocze.

    Dla tego pozostaje tylko KZ, która potrafi poradzić sobie nawet z wielkim ruchem na stosunkowo małej powierzchni.

  • ~elgreco 2012-03-13
    11:50:01

    0 0

    To nie oznacza, że będzie wyłącznie KZ. Ona nie jest wstanie dojechać wszędzie, w każdy kąt miasta. Ona też nie przemie ruchu towarowego, dostawczego. Ale ona może przejąć jakieś 80 % ruchu pasażerskiego w mieście. Te pozostałe 20 % mogą chętnie jeździc samochodem, na tyle wydajność dróg wystarczy. Ale żeby KZ przejełą 80 % musi być atrakcyjna. Muśi mieć przywileje nad ruchem indywidualnym, po prostu dla tego, że w jednym pojeździe KZ jest 100, 200, możliwie nawet 300 osób, a w samochdzie osobowym średnio 1,2.

    To nawet teoretycznie ogarnoła rada miejska, która uchwaliłą już lata temu ustawę o promowaniu i uprzywilowaniu KZ, nawet kosztem samochodów. Tylko że to jest taka sobie uchwałą na papierku, która w prawdziwym życiu nic nie znaczy, bo jest regularnie olewana przez rządzących miastem, i nic z tego nie wynika.

  • ~ 2012-03-13
    16:33:45

    0 0

    niecałe 40 % mieszkańców Wrocławia korzysta z KZ. Waszym zdaniem to większość bo tramwaj przewiezie raz 200 osób... brawo

  • ~elgreco 2012-03-13
    19:14:54

    0 0

    @Gość: No, powoli chyba też ty zbliżasz się zrozumienia: 40 % kożysta z KZ, mniej więcej tyle samo, bo 40-50 % kożysta z samochodów, a reszta pieszo i rower.

    Czyli mniej więcej tyle samo ludzi kożysta z KZ i z samochodów. A teraz postaw się na jakimś kolwiek dużym skrzowaniu we Wrocławiu i powiedz: Kto zatory tworzy, te samochody, czy te tramwaje i autobusy? Ile samochodów przypada na jeden tramwaj?

    A czemu samochody mają po 70 zielonego sek w cyklu, a tramwaje po 7, skoro to tyle samo osób?

    I jeszcze coś: Wyobraź sobie, co będzie się działo na ulicach jak KZ kompletnie upadnie i nie będzie żadnego tramwaju lub autobusu na ulicy, ale za to będzie dwa razy więcej samochodów niż dzis, bo wszystcy przesiądą się z tramwaju do samochodu? Czy polepszy się sytuacja przez to, że samochody będą mogły korzystać z dotychczas wydzielonych pasów dla KZ (czyli na legnickiej 4 pasy a nie 3, na pl. Grunwaldzkim 3 a nie 2. A na wielu ulicach jak Klęcinska lub Krakowska nic się nie zmieni). Pamiętaj, liczba samochodów wzrośnie dwukrotnie. I pomyśl o tym, gdzie tę wszystkie samochody będą parkowały. Potrzeba 2 razy więciej miejsc parkingowych niż dziś. A teraz wyobraź sobie odwrotną sytuacje, że 80 % kożysta z KZ bo jest sprawna. Mamy więc dwa razy wiecej tramwajów na ulicy, ale liczba samochodów spadnie do jednej piątej (udział samochodów spadnie z 50 % do 10 %)? I jak sądzisz, w którym z tych dwóch scenariuszy lepiej się porusza po miescie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.