zamknij

Biznes

W Łodzi kopiują wrocławski sposób na ściąganie inwestorów

2011-08-26, Autor: tm, bk
Magistrat w Łodzi zdecydował o wyodrębnianiu ze struktur urzędu biura obsługi inwestora i wzorem Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przeistoczenie go w spółkę prawa handlowego. Łódź to kolejne miasto, które wdraża u siebie rozwiązania zastosowane we Wrocławiu.
Spółka aglomeracyjna zajmująca się ściąganiem inwestorów do Łodzi i ościennych gmin powstanie już jesienią. Przedsięwzięciu patronuje wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, który podkreśla, że ponad 20 gmin wyraziło już zainteresowanie tą inicjatywą.Spółka Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która obecnie skupia 26 gmin (jednak głównym udziałowcem jest gmina Wrocław) powstała w 2005 roku. Ma się zajmować przede wszystkim ściąganiem inwestorów do miasta.

Łódź nie jest pierwszym polskim miastem, które idzie ścieżką wytyczoną przez Wrocław. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy zdecydowano się przenieść zadania związane z przyciąganiem inwestycji poza urząd miejski – działająca od kilku lat spółka Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej jest wzorem dla innych miast. W Gdańsku z powodzeniem funkcjonuje investGDA, a w magistratach w Poznaniu, Szczecinie i Lublinie również stosuje się niektóre z rozwiązań ARAW-u.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2011-08-26 07:33:25

  Oj niech ta ŁÓDŹ się zastanowi bo może skończyc tak jak Wroclaw............

  0 0
 • ~ 2011-08-26 08:39:37

  "Spółka Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która obecnie skupia 26 gmin (jednak głównym udziałowcem jest gmina Wrocław) powstała w 2005 roku. Ma się zajmować przede wszystkim ściąganiem inwestorów do miasta. " Nie do miasta, a do aglomeracji - wszystko zależy od inwestora - jeśli jest nim firma produkcyjna (np. LG), to kieruje się ją zwykle do gmin ościennych, jeśli usługowa (np. IBM, Google), to oczywiście do Wrocławia. Druga uwaga jest taka, że ARAW zajmuje się nie tylko inwestorami; działa tam też centrum usług samorządowych - przygotowują np. procedury i dokumentację przetargową, PPP, różne analizy (np. gospodarki odpadami, komunikacja) itp. Muszą się oczywiście z czegoś utrzymać, stąd świadczą tego typu usługi swoim właścicielom (choć teoretycznie nie tylko). Zresztą są okresy, gdy inwestorów jest jak na lekarstwo, wtedy muszą na siebie zarobić. Ponadto dostali od miasta kamienicę na Solnym. Nie wszystkie zlecenia są przejrzyste, ponadto irytująca bywa ich propaganda sukcesu - niestety bezkrytycznie kupowana przez dziennikarzy. Ale zasadniczo jest to bardzo efektywne narzędzie dla miasta i dobrze, że inne też je wdrażają.

  0 0
 • ~Wojtek 2011-08-29 18:37:55

  Gościu, spoko - niech się pakują. Następny pomysł dla innych:
  http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,budynki-magistratu-do-sprzedazy-razem-z-urzednikami,wia5-3273-8119.html
  Genialne. Proponuję też sprzedać Wrocławski Ratusz.
  A Dutkiewicz niech się zainstaluje na stadionie Arena Osram WKS Śląsk.
  :-)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 476