zamknij

Wiadomości

Wrocław: zaskakujący sondaż prezydencki. Słaby wynik Chybickiej

2017-08-07, Autor: Marcin Torz

Mamy wyniki sondażu, który przeprowadzony był we Wrocławiu, pod koniec lipca. Badanie wykonała pracownia DRB Polonia. Wyniki są bardzo interesujące i pokazują, że choć Alicja Chybicka jest na czele wyborczego wyścigu, to we Wrocławiu nie ma zdecydowanego lidera.

Przypomnijmy, że jak dotąd oficjalnie zgłoszono do startu jedynie kandydatkę Platformy Obywatelskiej, prof. Alicję Chybicką. Jej wynik, choć najlepszy ze wszystkich, może dziwić. Wskazało na nią jedynie 21,7 proc. badanych. Taki rezultat można ocenić, jako słaby, ponieważ sztab Alicji Chybickiej nie próżnuje. Organizują konferencje prasowe, przedstawiają program dla wrocławian, o Chybickiej często wspomina się w mediach.

Reklama

Jak na razie Alicji Chybickiej również nikt nie zaatakował. Jej przeciwnicy, z różnych względów, publicznie nie wskazują na słabe punkty Chybickiej, choć w rozmowach prywatnych często nie zostawiają na parlamentarzystce suchej nitki.

Drugie miejsce w sondażu zajął Jerzy Michalak, który jest już prawie pewnym kandydatem Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, którego wskazało 13,8 proc. badanych. Kolejne dwie pozycje – z kilkoma punkami – zajęła Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Michał Jaros z Nowoczesnej. Posłanka PiS nie prowadzi w zasadzie żadnej aktywności od czasów poprzednich wyborów. – Zakładam, że część wrocławian pamięta ją jeszcze właśnie z poprzednich wyborów, kiedy przegrała o włos z Rafałem Dutkiewiczem – mówi nam profesor Andrzej Antoszewski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypomnijmy, że PiS wciąż nie wybrało swojego kandydata, ale to Mirosława Stachowiak-Różecka ma obecnie największe szanse na start. Również dlatego, że na skutek afery w Polskim Czerwonym Krzyżu osłabła pozycja jej politycznego wroga, Piotra Babiarza (szef wrocławskich struktur partii).

Powodów do radości nie może mieć też Michał Jaros. Polityk regularnie organizuje konferencje, na których m.in. opowiada o swoich planach na poprawę komunikacji drogowej w mieście. 6,3 proc. to wynik na pewno zły.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI SONDAŻU [WYKRES]

– Moim zdaniem, a tym etapie, na ponad rok przed wyborami, wyniki odzwierciedlają głównie poparcie dla partii politycznych, a nie dla poszczególnych kandydatów – analizuje prof. Andrzej Antoszewski. - Można też wysnuć wniosek, że PO wciąż trzyma się w naszym mieście nieźle – dodaje.

Warto też zwrócić uwagę, że ok. 40 proc. ankietowanych nie wskazało żadnego kandydata. To ogromna pula. Kto przekona do siebie najwięcej niezdecydowanych? Ostatecznie przekonamy się jesienią przyszłego roku.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Tomasz Owczarek 2017-08-07 13:56:39

  Całkowicie błędny wniosek redaktorów TuWroclaw.com. Jako jedynej z wymienionych prof. Alicji Chybickiej poparcie zauważalnie wzrosło. Przewaga nad pozostałymi kandydatami duża, a wobec PiS jest wręcz miażdżąca. Jerzy Michalak znowu jest ciągnięty w badaniu nazwiskiem Prezydenta Dutkiewicza. A mimo to spadło mu o 5% i ledwo zdobywa 13,8%, gdy wyskakuje niemal codziennie z mediów. Michał Jaros też prowadzi medialną kampanię, a poparcie praktycznie nie drgnęło z poziomu 6%.

  Natomiast ogromna grupa niezdecydowanych na 1,5 roku przed wyborami i w środku wakacji jest jak najbardziej normalna. I bardzo dobrze, bo to tylko motywuje do dalszej ciężkiej pracy!

  14 9
 • ~queboni2 2017-08-07 13:56:52

  Jurek, odpuść. To co robisz jest śmieszne. Hejtuje cie cały Wrocław, a ty dalej swoje.

  17 3
 • ~Krystyna Mors 2017-08-07 14:28:35

  40% nie wskazało żadnego kandydata? Nie dziwota jak każdy jest przesmordzony partyjnie, a ludzie mają już wystarczająco dużo tego cyrku w TV. Brakuje tutaj kogoś kto jest na miejscu i zna problemy mieszkańców, a nie ładnie się uśmiecha i gada farmozony z mchu i paproci.

  17 2
 • ~Andrzej Puzio 2017-08-07 16:02:17

  Nie znam tej sondażowni, ale nie wim, że poparcie dla p. Alicji Chybickiej jest wyższe i z każdym miesiącem będzie rosło czego Jej, Wrocławianom i sobie życzę.

  5 14
 • ~Wlad 2017-08-07 18:33:23

  Pani Profesor niech się zajmie tym, co umie robić najlepiej. Niech leczy chore dzieci! Kobieta ma 66 lat i będzie zajmowała się budową dróg, komunikacją etc. Już nie jeden profesor w rządzie skończył źle. A ludzie niech się zastanowią i nie głosują na tytuł lub nazwisko.

  Nie chcę partii politycznych! Tych wszystkich senatorów, posłów i marszałków!

  21 0
 • ~tadezacny77 2017-08-07 19:42:20

  To są czyste kpiny. Na kogo Wrocławianie mają głosować skoro wśród kandydujących jest lekarz, karierowicz i partyjniacy?
  Dziwicie się, że 40% nie wskazało żadnego kandydata? Cudem jest, że 60% potrafiło wytypować kogokolwiek z takiego towarzystwa.

  19 0
 • ~Rico 2017-08-08 09:22:11

  Jeszcze rok do wyborów a ja już nie mam siły. Co to w ogóle są za kandydaci. Chybicka - CHYBIony pomysł, zna się na leczeniu ludzi ale nie ma pojęcia o sterowaniu miastem, Jaros Karierowicz z Nowoczesnej, Michalak - kto to w ogóle jest Michalak... I Stachowiak-Rozecka bez szkoły. To jest dramat.

  9 0
 • ~Ewakawka 2017-08-08 09:28:58

  Aż mnie trzęsie jak pomyślę sobie, że Jerzy Michalak będzie kandydował na prezydenta Wrocławia. Przykre, że wśród ponad 600 tysięcy stałych mieszkańców Wrocławia nie ma alternatywy dla ... Dutkiewiczów, Michalaków, Różyckich i innych im podobnych.
  Wszystkie te nazwiska to kompromitacja.

  15 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Który pomysł jest lepszy zmian w cenniku MPK jest lepszy?
Oddanych głosów: 334