Wiadomości
60 mln zł dla DCO. Nowy sprzęt pomoże szybciej zdiagnozować raka
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląskiego Centrum Onkologii w środę podpisali umowę, na mocy której niemal 60 mln złotych zasili budżet szpitala z pl. Hirszfelda. Pozwoli to na modernizację i doposażenie placówki oraz otwarcie jeleniogórskiej filii wrocławskiego szpitala.
W ramach umowy podpisanej przez marszałka Cezarego Przybylskiego, dyrektora centrum dr. hab. Adama Maciejczyka i członka zarządu województwa Jerzego Michalaka, Centrum otrzyma dofinansowanie, dzięki któremu będzie mogło zapewnić mieszkańcom jeszcze lepszą opiekę onkologiczną. Pieniądze przekazane przez władze województwa pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Zobacz także
W ramach dotacji dofinansowane zostaną w sumie trzy projekty. Pierwszym jest modernizacja i doposażenie oddziałów DCO, w tym Pracowni Diagnostyki Molekularnej, Pracowni Brachyterapii, Skin Cancer Unit i Oiddzału Medycyny Paliatywnej. Poza tym dotacja pozwoli też na utworzenie filii Zakładu Radioterapii DCO w Jeleniej Górze oraz budowy niedawno otwartego Centrum Chorób Piersi. Łączna wartość inwestycji to ponad 85 mln zł, w tym prawie 60 mln dofinansowania ze środków wspólnotowych.
Projekt utworzenia jeleniogórskiej filii został już zrealizowany, a dotacja służy wyłącznie zwróceniu kosztów, jakie na jego budowę i wyposażenie poniosło Dolnośląskie Centrum Onkologiczne. – Można powiedzieć, że 60 mln złotych wraca do nas za inwestycje, które zostały zrobione – zauważył Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Zapomoga z RPO pokryje koszt zakupienia najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego dla Centrum Chorób Piersi, dzięki któremu prawdopodobieństwo wykrycia raka piersi ma się zwiększyć o 30%. – To nasza troska o zdrowie Dolnoślązaków. Obserwujemy wzrost zachowań na nowotwory. Pewnie związane to jest też z udoskonalonymi sposobami wykrywania raka – zaznaczył Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Liczba zachorowań na nowotwory ciągle wzrasta. W naszym województwie na schorzenia onkologiczne rocznie zachowuje ponad 12 tysięcy osób, a nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców Dolnego Śląska. Obecnie opieką onkologiczną na Dolnym Śląsku objętych jest około 48 tysięcy osób. Władze z regionu apelują o przeprowadzanie regularnych badań onkologicznych i zauważają, że osoby powyżej 50 roku życia mogą zapisać się na bezpłatne badanie przesiewowe bez skierowania.
Tagi: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Jerzy Michalaka, Cezary Przybylski, wrocław, dofinansowanie, regionalny program operacyjny, nowotwory, rak
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262763 -
Życzenia noworoczne 2023 - wyślij znajomym najlepsze życzenia noworoczne [31.12.2022 - 1.01.2023]
82642 -
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
68688 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67421 -
Życzenia noworoczne - bardzo fajne życzenia na rok 2023 - gotowe do wysłania [31.12.2022]
63087
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
4 -
Pralnie we Wrocławiu - ile kosztuje pralnia samoobsługowa?
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert