zamknij

Wiadomości

Będzie jaśniej i trochę bezpieczniej

2011-01-21, Autor: Daria Kędzierska
Trzymajmy kciuki. Już w najbliższy wtorek 22 osoby przyjęte do Straży Miejskiej będą zdawały egzamin z przygotowania do patrolowania Wrocławia- miasta, które w 2010 r. zajęło 2. miejsce w rankingu najniebezpieczniejszych w kraju. Według planu ten stan ma zmienić pojawienie się na ulicach nowych mundurowych oraz dodatkowych latarni.

Reklama

Jednak czym jest 22 nowych strażników na miejscu 130, którzy odeszli z pracy w przeciągu 3 lat? Według danych z listopada 2010 we Wrocławiu pracuje w sumie 264 strażników. To oznacza, że realnie do pracy na ulicach wyrusza 286 mundurowych. Widujemy ich najczęściej w centrum miasta. Tam gdzie nie docierają, aktywniej działają policjanci.

Co powoduje, że zainteresowanie pracą w straży jest coraz mniejsze? Zbigniew Słysz, komendant wrocławskiej straży miejskiej twierdzi, że jego ludzie uciekają, bo strażnik z mniejszym niż sześć lat stażem zarabia 2 tysiące złotych brutto.

- Dlatego nowo przyjętych wysyła się na ulice wprost po przeszkoleniu. Nie ma czasu, by uczyli się od starszych kolegów – dodaje Słysz. Może zatem to braki w przygotowaniu mundurowych i kiepskie płace powodują, że Wrocław zasłużył na miano jednego z najniebezpieczniejszych miast Polski? Skoro nie ma ludzi, środków i motywacji, to nie może być mowy o bezpieczeństwie.

Urzędnicy w 2010 roku przyznali, że „Program Poprawy Bezpieczeństwa na lata 2009-2012” - nie działa. Po „pogłębionej analizie dotychczasowych metod zwalczania przestępczości” powołali do życia Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej. Zaplanowali też, że zasilą policję kwotą 1,63 mln zł, czyli o ponad 100 tys. wyższą niż w ubiegłym roku (1,507 mln zł). Zabrzmiało obiecująco. Chwilę potem okazało się, że co prawda jednym pieniądze dano, ale drugim zabrano. Straż miejska dostała bowiem 607 tys. mniej niż w 2010.

Wojciech Adamski zastępca prezydenta Rafała Dutkiewicza uspakajał, że to nic nie znaczy: - Pieniądze na straż miejską są zapisane w różnych miejscach w budżecie. Na pewno są dodatkowe kwoty na inwestycje – zapewniał dziennikarzy.

Póki co za poprawę bezpieczeństwa miasta wziął się ZDiUM i wdrożył program „Oświetlenia miejsc niebezpiecznych”. Postawienie dodatkowych latarni np. na ul. Osobowickiej przed bramą główną cmentarza czy na ul. Pereca, róg Żelaznej ma chyba z powodzeniem zastąpić strażnika miejskiego. To oczywiście żart, ale może faktycznie kogoś w urzędach ta sytuacja oświeci?

A co Wy o tym sądzicie? Czy po zatrudnieniu nowych strażników, otwarciu Centrum Zarządzania Kryzysowego i postawieniu kilku nowych słupów oświetleniowych będziemy mogli czuć się we Wrocławiu bezpieczniej?

 

 

 

 

 

 

  

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2011-01-21
  01:29:20

  0 0

  Ten amator Adamski to taki sam wróg Straży Miejskiej jak większość obszczymurków! Czemu tu się dziwić, dlaczego Wrocław w rankingu wypada tak źle.Tak będzie dopóki Adamski będzie na tym stanowisku! Z roku na rok będzie gorzej!!! Warszawa 2 tys. strażników! Łódź 700, Kraków 600, Poznań 500, Gdańsk 400!!! Liczby mówią za siebie! A do tego dochodzi jeszcze pensja na strażnika średnio o 1 tys. zł wyższa niż we Wrocławiu!!!

 • ~ 2011-01-21
  07:57:44

  0 0

  Tak jest-skoro system nie dziala trzeba zmienić szefa-ale Pan Adamski to kumpel Wodza i ten skrzywdzić go nie da nawet jak robi totalne głupoty a tak juz bywało-miasto na wsztstkim oszczędza, ukrywa zadłużenie nie ma co liczyc na poprawę a to co mowi Pan Adamski trzeba dzielic na 4 z przymrużownym okiem ......łatał juz przeciez dziury, budował wały.........heheh taki fachman od wszechrzeczy

 • ~ 2011-01-21
  10:34:05

  0 0

  We Wrocławiu straż miejska zajmuje się głównie wyłapywaniem "niebezpiecznych" pracowników Politechniki i studentów. Jeśli taka "niebezpieczna" osoba połową koła zaparkuje np. na linii ciągłej albo w podwójnym rzędzie aut, natychmiast zjawia się patrol i karze "bandytę" mandatem. W tym czasie gdzieś indziej dochodzi do rozbojów, ale co ma zrobić biedna straż? Przecież nie może się rozerwać!
  Brawo nasza dzielna straż!

 • ~ 2011-01-21
  11:22:48

  0 0

  WITAM wszystkich mieszkańców i na wstępie wyjaśniam
  1) SPRAWA MANDATÓW. Po pierwsze to Rada Miejska określiła w budżecie na jaką kwotę STRAŻ MIEJSKA musi nałożyć i jest to 3.800.000zł. Druga sprawa jak każdy mieszkaniec raczej wie na 1km przypada 1705 samochodów - wielką kontrowersją jest zawsze gdzie parkować? Ale z tym pytaniem to nie do Strażników Miejskich tylko do innych osób. My z miłą chęcią wskażemy gdzie budować parkingi. Trzecia sprawa to mieszkańcy źle parkują i popełniają wykroczenia - są tacy którzy mówią karać i tacy którzy maja pretensje że zostali ukarani, są tacy co dzwonią bo nie mają jak przejść, i tacy którzy na nich się denerwują - ale my musimy sobie jakoś radzić z tym problemem i do końca nie jesteśmy przekonani by było to normalne. Rozwój miasta powinien iść wspólnie z budowaniem parkingów. A proszę mi PODAĆ PRZYKŁADY PARKINGÓW KTÓRE ZOSTAŁY WYBUDOWANE PRZEZ 10 lat przez Miasto?
  2) TAK ŻEBY NIE BYŁO - NIE MAMY NA PALIWO I NAWET NA DŁUGOPISY WIĘC PROSZĘ NIE PORÓWNYWAC NASZEJ I POLICYJNEJ PRACY DO AMERYKAŃSKICH SERIALI I PRACY TAMTEJ POLICJI. U NAS JEST BIEDNIE WBREW WSZELKIM OPINIĄ A NIEKTÓRE SPRAWY NADAJĄ SIĘ DO SZERSZEJ OPINII PUBLICZNEJ np samotny strażnik na osiedlu w nocy nawet bez latarki - ktoś uważa że to normalne i bezpieczne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?.

 • ~ 2011-01-21
  11:35:08

  0 0

  TAK TAK MIESZKAŃCY NARZEKAJĄ I NARZEKAJĄ - A CZY KTOŚ WIE ILE OSÓB PRACUJE W SAMYM URZĘDZIE MIASTA BEZ ZDIUM< MOPS? NIE 1950 osób - może cześć z nich wysłać na ulice? Było by na pewno bezpieczniej... 280 NA TAKIE MIASTO TO JAKIŚ ŻART - PSÓW I SAMOCHODÓW JEST WIĘCEJ - WIEC KIM ROBIĆ TE PORZĄDKI?

 • ~ 2011-01-21
  11:36:28

  0 0

  od początku roku zwolniło sie juz 6 osób - wiec te informacje nie aktualne. To jedyna firma w mieście z taką rotacja ... wiec o czymś to mówi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-01-21
  13:16:25

  0 0

  aplikant na starcie zarabia 1320 zł netto, i to przez okrągły rok.
  Później dostaje podwyżkę o 100 zł brutto i tak przez nawet 5 lat pracuje za około 1400 zł
  Dlatego tak wielu ludzi odchodzi ze straży bo ciężko jest się utrzymać w tym mieście za takie małe pieniądze.

  Poza tym Rada Miejska ustala na jaką kwotę straż miejska musi nałożyć mandatów na dany rok.
  Dlatego się nie dziwmy , że nas karają.
  Zresztą niech ludzie powiedzą ile razy dostali [pouczenie za złe parkowanie zamiast mandatu.


  Kolejną kwestią jest to iż są wielkie naciski na mandaty , ponieważ euro się zbliża a kasa potrzebna
  Pieniądze również zabrano budżetowi straży miejskiej,
  w tym roku straż miejska dostała limit wyjeżdżenia kilometrów , dlatego zobaczymy coraz miej radiowozów na drogach wrocławskich.

  Prawdą jest, że strażnik nie dostaję kasy ani na długopis ani na latarkę.

 • ~ 2011-01-21
  13:46:08

  0 0

  No ale to chyba celowe działanie? Jeśli wprowadza się zakazy parkowania a nie buduje parkingów to siłą rzeczy mandaty muszą się sypać, bo jeśli się już pojedzie, to i zaparkować trzeba. Mówi się, że urząd zachęca do komunikacji miejskiej. To niech urzędnicy z niej korzystają a potem wprowadzają swoje durne pomysły. Jak jednemu z drugim du.. przymarznie w oczekiwaniu na przesiadkę to może zaczną myśleć logicznie. I tak chyba w każdym temacie...

 • ~ 2011-01-21
  14:14:09

  0 0

  R2r ma rację, na rynku jest nasrane zakazów i 1 parking
  ludzie nie maja gdzie parkować
  a rada miejska zadowolona ze mandaty się sypią
  jeśli na dany miesiąc straż miejska nie wyrobi limitu , wtedy dutkiewicz ma rozmowe z komendantem strazy aby ci poprawili wyniki

 • ~ 2011-01-21
  15:06:28

  0 0

  Jak nie ma gdzie parkować w centrum? parking przy Galerii Dominikańskiej zawsze wolny to samo przy Renomie. O Szewskiej nie wspomnę ale generalnie da się tam zaparkować. Da się? Da. Więc proszę nie pisać, że parkować się nie da bo to nie prawda. Parkować się da i to legalnie. Nie da się i nie powinno się dać parkować za frajer. Czy to na zakazach i tramwnikach.
  Nie wyjeżdzać mi proszę z chorym dzieckiem, babcią i żoną do porodu bo akurat przy GD 1 godzina postoju jest za darmo i można spokojnie się obrobić z lekarzem w tym czasie.
  Nielegalne parkowanie nie powinno być tolerowane w żadnym przypadku i straż miejska powinna się do tego bardziej przyłożyć a takie akcje jak z ulicy Dobrej powinny się odbywać codziennie. Ja nie parkuję na zakazach i mnie ten problem nie dotyczy.

 • ~ 2011-01-21
  17:45:39

  0 0

  Tomek ma rację. Większość ludzi krąży i szuka, a znajdzie się taki jeden na dziesięć dla którego "nie ma nigdzie miejsca, muszę zaparkować na przejściu dla pieszych/chodniku/trawniku/środku pasa ruchu". Nie bez powodu np. na ulicy Ładnej, Bema czy Krasińskiego w idiotyczny sposób parkują te same osoby (pojazdy). Leń czy inteligentny inaczej? Czy może typowy wieśniak za kółkiem? (nie mylić z mieszkańcem wsi)

 • ~ 2011-01-21
  22:58:56

  0 0

  Z tym o tysiąc więcej nie przesadzaj i z liczbą strazników(jest ich 1500) w Warszawie,bo pracuję w stołecznej Straży od 8 lat w stopniu strażnika i zarabiam 2tys

 • ~ 2011-01-21
  23:44:20

  0 0

  Coraz mniej chętnych na pewno wynika z tego że nie każdy chce być opluwany i wyzywany przez społeczeństwo - a przynajmniej cześć z niego która nie potrafi przyznac się do winy za własne czyny i za wystawiony mandat teraz poniża strażników.

 • ~ 2011-01-22
  14:17:09

  0 0

  A ja wiem jak jest w Wawie bo też tam pracuje. Warszawska Straż Miejska ma 1922 etaty! Więc kolega się nie pomylił dużo. Obecnie podobnie jak we Wrocławiu jest duża rotacja pracowników i na obecną chwile na ulicy jest ok 1700 strażników. Rocznie ze straży zwalnia się około setka ludzi, którzy zastępowani są nowymi aplikantami stąd ta różnica! Co do wynagrodzenia to są różne pułapy w zależności od stażu, rodzaju wykonywanej pracy,(patrole interwencyjne, grupa reagowania, sekcja szkolna i prewencyjna) Ja obecnie po 8 latach zarabiam na rękę z dodatkami 2900 więc nie jest tak najgorzej jak na singla! Ale rodziny w Warszawie za tą kwotę bym nie utrzymał!

 • ~ 2011-01-22
  19:46:32

  0 0

  Ostatnio, gdy poprosiłem wrocławskiego strażnika miejskiego o okazanie legitymacji służbowej usłyszałem, że tylko komendant może go wylegitymować. Więc część braku szacunku to niestety zasługa waszych kolegów, drodzy Strażnicy. Obywatela tak bez skrupułów okłamywać.

 • ~ 2011-01-22
  21:39:21

  0 0

  DO HKitty. Legitymacje możesz poprosić gdy wobec ciebie jest podejmowana interwencja... a nie jak komu się żyw nie podoba. Poza tym każdy ma nr na klapie i w razie czego to służy za identyfikator - ( każdy nr ma tylko jedna osobą i jest nie powtarzalny.) Jak społeczeństwo strażnikowi - tak pewnie strażnik społeczeństwu. Ja nigdy nie jestem bucem gdy podejmuje interwencje i zawsze zaczynam od dzień dobry. Ale nikt mi nie będzie również pluł w twarz!!!

 • ~ 2011-01-22
  23:45:18

  0 0

  To prawda legitymacja to nie szmata!!! A każdy strażnik nie jest anonimowy bo ma blachę a na niej numer i nie jest to żadną tajemnicą! Ale obywatel jak najbardziej jest anonimowy i zawsze mu coś przeszkadza!!!

 • ~ 2011-01-23
  17:22:13

  0 0

  Tak anonimowy, że w tym momencie ja już podałem swoją godność. Dalsze pytanie nie było w stylu "adres?", czy "miejsce zamieszkania", bądź to samo z "proszę", tylko z istną pretensją w głosie "a adres to jakiś wogle pan posiada?". No pewnie, na bank jakiś bezdomny cham mu d**ę zawraca, a tak spokojnie się patrolowało. Szkoda, że nie widzi łamanego prawa 3 metry (!) dalej. Łatwiej powiedzieć, że wszyscy ludzie to chamy i na was plują. Nigdy z takim zachowaniem się nie spotkałem u wrocławskiego policjanta, których gorąco pozdrawiam (poza dyżurnym KP Śródmieście)

 • ~ 2011-01-23
  18:07:33

  0 0

  Nie ważne ilu jest strażników, ważne żeby wypełniali swoje obowiązku, bo póki co to jakoś efektów ich pracy nie widać. Nie widać też samym strażników w mieście, noże trochę po rynku czasem się pokręcą, ale żeby np. jakiegoś zobaczyć na ul. Sienkiewicza czy pl. Grunwaldzkim to już byłby cud.

 • ~ 2011-01-23
  21:47:10

  0 0

  Dutkiewicz z Adamskim też tak uważają, dlatego rok rocznie zmniejszają budżet SM i Wrocław może się poszczycić najmniejszą ilość strażników na obszarze miasta! Wyprzedza nas nawet Białystok, gdzie na obszarze miasta 3 razy mniejszego od Wrocka jest 130 strażników!!! To tak jakby we Wrocku miałoby ich być 400, czyli prawie tyle co w Krakowie(430)!!! A tu połowę mniej, więc nie będzie ich widać!!! Ale Kraków to Europejskie miasto-perełka, gdzie władza dba o mieszkańców miasta a nie tylko sieje im propagandę sukcesu!!! Podziękujmy, taka jest polityka miasta, a SM wypełnia tylko decyzję i uchwały prezydenta i rady miasta, czyli swoich pracodawców!!!

 • ~ 2011-01-24
  11:49:43

  0 0

  Może zamiast montować dodatkowe lampy to założyć na powrót te, które zostały zdemontowane w ramach oszczędności. W ostatnim roku na podwórku ul. Pereca zdemontowano lampy oświetleniowe, bo ktoś wpadł na wspaniały pomysł że właściciele mieszkań powinni dopłacać do oświetelnia. Może jeszcze powinni patrolować podwórka i ulice zamiast strażu. Ciekawe jakimi keyteriami kierowano się przy podejmowaniu takiej decyzj skoro teren uzanay jest za niebezpiecznyi. Teraz wieczorem strach przejść, a ponoć są specjalne pieniądze na tereny o podwyższonym zagrożeniu.

 • ~ 2011-01-24
  18:35:47

  0 0

  Pieniędzy nie ma bo władza w mieście ma swoje wydatki i co tam im jakieś. trudności życia i bezpieczeństwo normalnych mieszkańców! Takiego mamy prezydenta i radę jaką sobie wybraliśmy a mieliśmy szansę to zmienić. Niestety dopiero za 4- lata!!! Wtedy Wrocław ogarnie katastrofa w każdej dziedzinie i spadniemy do 2-giej dziesiątki miast! Dzięki naszym amatorom od sukcesu!!!

 • ~ 2011-01-27
  15:20:05

  0 0

  Ale co za różnica ile jest we Wrocławiu strażników ? przecież i tak się obijają . Wierzycie że jakby ich było dwa razy więcej to zrobiliby porządek ? A może jakby im dać po 3,5 tysiąca to byłoby widać wynik ich pracy na ulicy ? Wymyśliliby sobie tylko więcej pseudoprogramów i pogadanek w szkołach o szkodliwości narkotyków i więcej by ich spacerowało po mieście aby "mieszkańcy czuli się bezpieczniej'. Przecież gdyby ich było więcej to nie zrobiliby więcej bo pobłażanie kierowcom mają nakazane odgórnie.Czy wiece że strażnik wystawia 0,2 mandatu dziennie ? Czy nie dałoby się aby wystawił 200 , albo chociaż jeden ? No nie bo przecież SM za dużo karze. Wystarczy poczytać jak tu stękają ze muszą wystawić mandatów na 3,8 mln i mają żal do radnych ze ich zmuszają do pracy. No cóż panowie kosztujecie 15 mln nawet przy tych niskich pensjach . Jakby was było 2 razy więcej to byście dwa razu więcej ulic oczyścili z nielegalnego parkowania.
  A ile to jest 2 x 0 ? Piszę 0 bo jak dotąd prawie 300 strażników nie oczyściło ani jednej ulicy. Tych ulic mamy chyba z tysiąc a w zarządzie ZDiUM jest ich ponad 1000 km. Proszę powiedzieć czy tymi kilkuset strażnikami jesteście w stanie zwalczyć nielegalne parkowanie na 10 a może 50 km dróg i kiedy zrobicie porządek choćby na jednym kilometrze np na ulicach odchodzących od Rynku?
  Czy mam pokazać co się dzieje na Oławskiej, Kurzym Targu, Kuźniczej, Odrzańskiej, św Mikołaja ?
  Zdecydujcie się czy potrzebujecie więcej etatów czy większe zarobki ?Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy po tak dużych podwyżkach będziesz korzystać z usług Aquaparku Wrocław?Oddanych głosów: 1120