zamknij

Wiadomości

Dodatkowe 200 testów na koronawirusa na dobę. Pomoże laboratorium z Drezna

2020-04-03, Autor: bas

Laboratorium z Drezna pomoże w diagnozowaniu koronawirusa u mieszkańców Dolnego Śląska. W ramach współpracy między polskim i niemieckim regionem, za naszą zachodnią granicą dziennie będą wykonywane badania próbek pobranych od pacjentów hospitalizowanych w naszym regionie.

Reklama

Współpraca z niemieckim laboratorium była możliwa dzięki współpracy województwa dolnośląskiego z rządem niemieckiego landu Saksonia oraz zaangażowaniu premiera landu Michaela Kretschmera. – Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – komentuje marszałek województwa Cezary Przybylski.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poinformował w piątek, że w ramach współpracy z Niemcami w ciągu doby będzie można wykonać o 200 testów na koronawirusa więcej niż dotychczas. Na badania w Niemczech będą wysyłane głównie próbki pobrane personelowi medycznemu dolnośląskich szpitali. Trafią one do Instytutu Mikrobiologii Medycznej i Higieny Wydziału Medycyny TU Dresden, gdzie na wyniki czeka się zazwyczaj tylko kilka godzin.

– To w znaczący sposób rozładuje kolejkę do testowania – ocenia marszałek Przybylski, który dodaje, że nasze województwo już teraz jest krajowym liderem, jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych badań na zakażenie koronawirusem u pacjentów. – Jestem przekonany, że badania w Dreźnie spowodują to, ze tych testów będziemy mogli wykonywać jak najwięcej – dodaje.

– Szybka ścieżka badań (wyniki tego samego, a najpóźniej następnego dnia) pozwoli możliwie jak najszybciej wracać do pracy izolowanym lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom, u których testy nie potwierdzą zakażenia koronawirusem. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawności i funkcjonalności dolnośląskiej służby zdrowia w czasie pandemii – tłumaczy Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. współpracy międzynarodowej.

To już kolejne działania województwa mające na celu zwiększenie wykrywalności zachorowań na COVID-19. Samorząd na sprzęt i testy do diagnostyki koronawirusa ostatnio przeznaczył ponad 1,5 mln zł z puli Dolnośląskiego Programu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Z inicjatywy marszałka w ostatnim czasie trzy wrocławskie szpitale zostały wyposażone w sprzęt laboratoryjny umożliwiający badanie próbek.

Cezary Przybylski podczas piątkowej konferencji zaapelował też do polityków i samorządowców o wspólne działanie na rzecz walki z koronawirusem i niewykorzystywanie sytuacji do walki politycznej. Była to m.in. odpowiedź na wpis prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka, który w czwartek na Facebooku publicznie wyraził swoje niezadowolenie z nieuwzględnienia jeleniogórskiego szpitala podczas ostatniego podziału środków na walkę z koronawirusem.

– Przed kilkoma dniami do szpitala wojewódzkiego w Jeleniej Górze trafiło już pierwsze 400 tysięcy złotych, które przekazaliśmy z budżetu województwa jeszcze przed uruchomieniem Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Ta bezzwłoczna decyzja podyktowana była koniecznością szybkiego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej personelu tak ważnej placówki medycznej, która obejmuje opieką mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej – tłumaczył marszałek. – Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia ma na celu przede wszystkim odpowiadać na potrzeby sprzętowe i materiałowe jednostek, znajdujących się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Dolnym Śląsku jest to jednak projekt otwarty, który będzie odpowiadał na dynamicznie zmieniające się warunki – zaznaczył Przybylski.

Czy ograniczyłeś wychodzenie z domu do koniecznego minimum?
Oddanych głosów: 5607

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:15:04

  – „To absurdalne. Narusza moje prawa obywatelskie, moją wiedzę i wykształcenie. Nikt nie ma prawa mi zakazywać. Tak robiono w real-socjalizmie albo jeszcze w czasach nazistowskich” – tak zareagował prof. Krzysztof Simon na wydany mu przez Łukasza Szumowskiego pisemny zakaz publicznych wypowiedzi na temat epidemii.
  Profesor jest ordynatorem jednego z oddziałów zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz wojewódzkim konsultantem do spraw chorób zakaźnych. Podobne zakazy dotarły też do wszystkich innych wojewódzkich konsultantów ds. chorób zakaźnych w Polsce!

  32 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:20:54

  1) Duda i Morawiecki staną przed sądem? Ten pozew może być początkiem poważnych problemów dla rządzących!
  Już od dłuższego czasu prawicy mówią, że istnieją podstawy prawne, aby pozwać rząd w sprawie organizacji wyborów prezydenckich. Zresztą nie tylko rząd, ale także osoby które przykładają rękę do organizacji tego całego cyrku, jaki sobie w głowie zaplanował Jarosław Kaczyński. Samego prezesa także można pociągnąć do odpowiedzialności na zasadzie spiritus movens.
  Jak informuje "Gazeta Wyborcza", prawnicy z inicjatywy Wolne Sądy złożyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek przeciwko prezydentowi i premierowi o zabezpieczenie roszczenia dotyczącego naruszenia dóbr osobistych życia, zdrowia, i prawa do udziału w wyborach. Chcą także odwołania pierwszej i drugiej tury wyborów.

  33 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:21:56

  2) Duda i Morawiecki staną przed sądem? Ten pozew może być początkiem poważnych problemów dla rządzących!
  Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram oraz Michał Wawrykiewicz domagają się, aby sąd zakazał organizacji wyborów i nakazał wprowadzenie stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego w Polsce. Uzasadniają to tym, ze 11 marca 2020 r. WHO uznała COVID-19 za światową pandemię, co jest najwyższym stopniem alertu – "Fakt, że pandemia COVID-19 stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia, jest faktem notoryjnym, który zgodnie z art. 228&1 k.p.c. nie wymaga przeprowadzenia dowodu przez stronę" – piszą we wniosku cytowanym przez gazetę.

  33 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:22:54

  3) Duda i Morawiecki staną przed sądem? Ten pozew może być początkiem poważnych problemów dla rządzących!
  Według pozywających, wprowadzona specustawa wraz z rozporządzeniami wypełnia wszystkie znamiona cech stanu nadzwyczajnego. Wprowadzono m.in. ograniczenie praw i wolności daleko przekraczające to, na co zezwala konstytucja poza stanem nadzwyczajnym. Pomimo tego, politycy obozu rządzącego, chcą zorganizować wybory w obligatoryjnym terminie.

  32 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:23:37

  4) Duda i Morawiecki staną przed sądem? Ten pozew może być początkiem poważnych problemów dla rządzących!
  Nawet dla laika prawnego chyba oczywistym jest, że czasie epidemii organizacja wyborów jest naruszeniem dóbr osobistych w sferze zdrowotnej. Sąd rozpatrując taki wniosek, spojrzy na Francję i liczbę zakażeń przez pierwszą turą lokalnych wyborów i po jej przeprowadzeniu. Skok zachorowań czy informacje o zakażeniu się członków komisji wyborczych powinny być wystarczającą przesłanką do uznania takiego wniosku. Jeżeli do tego się doda francuską służbę zdrowia, która jest na wyższym poziomie niż w Polsce, a zaczyna mieć problemy, to nad czym się tu zastanawiać?
  Życie samo pisze scenariusz dla zasadności takiego wniosku.

  32 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:32:02

  Ratownik medyczny zwolniony z pracy za wpis na FB!
  W czasie pandemii, gdy brakuje personelu medycznego zwalnia się ludzi z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ratowniczka medyczna Marta Magdalena Kołnacka właśnie straciła pracę. Trochę dziwne, bo podobno w czasie „wojny” z koronawirusem brakuje medyków.
  Warto przypomnieć, że Pani Marta 16 marca 2020 r. zamieściła dramatyczny wpis – o tym jak od 18 godz. jest zmuszona do siedzenia w karetce, w oczekiwaniu na wyniki testu pacjenta na koronawiarusa (w sumie zespół przesiedział dobrze ponad 30 godz.). W poście dostało się pacjentom: że oszukują, dyrekcji, za niedostrzeganie, że ich ludzie spędzają czas w quasi kwarantannie w podłych warunkach. Było aż 5, 4 tys. udostępnień. Ukazały się art. w gazetach, odezw ważnych ludzi. Post zmienił sporo – pomógł akcji „nie oszukuj medyka”, załogom pogotowia udostępniono pomieszczenia do oczekiwania na wynik testu.
  Odwaga ma swoją cenę, a jest nią zwolnienie z pracy po 7 latach. Jest to takie bardzo smutna, ale doskonale obrazuje na czym koncentruje się władza. Nie jest to odosobniony przypadek w Polsce, bo już wręczono wypowiedzenia umów o pracę pielęgniarce z N. Sącza i położnej z N. Targu, a więc z matecznika PiS.
  Zaraza przybiera na sile, a zamykanie ust medykom trwa.
  Zakazano też wypowiadać się konsultantom.
  Co nas jeszcze czeka w kolejnych etapach?

  33 0
 • ~~~Zet 2020-04-04 01:35:42

  Ruszyła lawina zawieszonych działalności gospodarczych. Ponad 48 tys. firm powiedziało "stop"!
  Najmniejsi przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność gospodarczą! W marcu działalność zawiesiło ponad 48 tys. firm, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia ponad 25 tys. - wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  Do końca roku może za to przybyć milion bezrobotnych!

  32 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy odwiedzisz restauracje po otwarciu?
Oddanych głosów: 119