zamknij

Wiadomości

Dolny Śląsk na podium zakażeń koronawirusem. Wyprzedza go tylko stolica

2020-04-02, Autor: mgo

Na Dolnym Śląsku, według danych z 1 kwietnia, stwierdzono do tej pory 326 przypadków zakażenia koronawirusem. Cztery osoby nie żyją. Liczba ta rośnie w szybkim tempie z dnia na dzień. Jak nasz region prezentuje się pod tym względem na tle reszty kraju?

Na pierwszym miejscu w rankingu województw, bez niespodzianki, znajduje się województwo mazowieckie (prawie 5,4 mln mieszkańców) z 612 przypadkami COVID-11. Dolny Śląsk (2,9 mln mieszkańców), pod względem liczby przypadków, plasuje się tuż za nim, na miejscu drugim, natomiast pod względem liczby zgonów - na miejscu czwartym, za Mazowszem (11), Śląskiem (10), Wielkopolską (6) i Lubelszczyzną (5).

Reklama

CZYTAJ TEŻ: KOLEJNY ZGON W SZPITALU PRZY KOSZAROWEJ

Liczba pacjentów, na ten moment hospitalizowanych w dolnośląskich szpitalach ze względu na podejrzenie koronawirusa, przekracza 248. Ponad 4405 osób jest objętych kwarantanną lub izolacją, a ponad 2637 - nadzorem epidemiologicznym. Czekamy na najświeższe dane. 

Najlepszą sytuację epidemiczną mają województwa lubuskie i podlaskie - miały do tej pory po 47 przypadków koronawirusa i żadnego zgonu. 

Czy ograniczyłeś wychodzenie z domu do koniecznego minimum?
Oddanych głosów: 5598

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~~~Zet 2020-04-02 14:46:35

  Obowiązkowa aplikacja na smartfony dla osób objętych kwarantanną. Miała pomagać - będzie kontrolować! Od środy (1.04.2020) osoby objęte kwarantanną muszą zainstalować na swoich smartfonach specjalną aplikację. Jesteś objęty kwarantanną domową? Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa. Usprawni ona kontrolę jeśli przebywasz na kwarantannie. Za jej pośrednictwem możesz też w uzasadnionych przypadkach zgłosić się z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności czy leków – informuje policja. O obowiązku instalacji aplikacji zawiadamia też Ministerstwo Cyfryzacji.

  17 2
 • ~~~Zet 2020-04-02 14:48:32

  Poseł K. Bosak wskazał, że rząd nie dysponuje listą adresów korespondencyjnych wyborców, a dostarczanie pakietu wyborczego bez potwierdzenia może spowodować, że trafią one w niewłaściwe ręce, a wiele osób straci prawo do głosowania.
  – Jak rząd zamierza sobie z tym poradzić pewnie dowiemy się już w piątek, ponieważ w piątek mamy spotkać się w Sejmie i dyskutować nad tymi projektami. Mam nadzieję, że dyskusja będzie nieco szersza niż na ostatnim posiedzeniu Sejmu, kiedy nie było żadnej dyskusji. Nie było ani możliwości zadawania pytań, ani wystąpień klubowych. Można było tylko złożyć wniosek formalny – powiedział Bosak.
  – Sytuacja, w której w sprawie wyborów, które mają być za miesiąc, rząd zmienia zdanie co trzy dni, jest sytuacją podważającą powagę państwa polskiego. Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby przerwał swoje milczenie w tej sprawie i powiedział jak wyobraża sobie walkę o reelekcję. Apelujemy do rządu, żeby przestał wygłupiać się z tą ciągłą zmiana koncepcji przeprowadzania wyborów i podjął odważną decyzję o ich przesunięciu. Apelujemy do reszty opozycji, żeby skupiła się na sprawie bezpieczeństwa obywateli, a nie potęgowała chaos zapowiedziami bojkotów i histerycznymi deklaracjami, oskarżeniami, czy wzmaganiem konfliktu politycznego – oświadczył poseł.

  17 3
 • ~~~Zet 2020-04-02 14:55:46

  W środę (1.04.2020) szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował podczas konferencji prasowej, że podczas roboczego spotkania przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektora Sanitarnego wypracowano procedurę przekazywania przez policję informacji dotyczących przypadków łamania zasad zwalczania epidemii w Polsce. Kamiński zapowiedział, że będzie szybka ścieżka karania osób wyłamujących się z obywatelskiej solidarności, które narażają nie tylko siebie, ale również innych poprzez łamanie zasady kwarantanny.
  Minister Kamiński poinformował, że od 2 kwietnia na mocy decyzji wojewodów Straże Miejskie i Straże Gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji koordynującej pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. – W związku ze zmianami, jakie wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów, zmienia się również taktyka działań służb mundurowych i policji. Znacząca część naszych policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości – zapowiedział szef MSWiA.
  Komendant Główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, poinformował, że dotychczasowe kontrole policyjne wykazały bardzo nieznaczny procent naruszeń przepisów kwarantanny. Na 150 tys. osób stwierdzono nieprawidłowości na poziomie zaledwie 0,5%.

  17 3
 • ~~~Zet 2020-04-02 15:38:00

  Priorytetem Komisji Europejskiej nie jest dobro Europejczyków, tylko masowa zamiana populacji ("replacement"). Widzimy to na każdym kroku, od "braku respiratorów" dla umierających Włochów i Hiszpanów po masowe wsparcie finansowe dla nielegalnych muzułmańskich migrantów.

  17 4
 • ~~~Zet 2020-04-02 15:40:23

  Ustawienie przetargu pod konkretny samochód zarzucają prezesowi NBP - wygrywa koncern Mercedes z modelem za blisko pół miliona złotych. Glapiński zamawia dla siebie limuzynę z siedmioma miejscami, napędem na cztery koła, nadwoziem typu SUV i silnikiem o mocy ponad 300 koni mechanicznych.
  Organizowanie takiego przetargu w czasach pandemii to wielki skandal. Zamawiania drogiego samochodu, luksusowego ponad miarę powinno być karalne – prezes NBP może jeździć skromniejszymi autami, a jak chce kupić sobie coś drogiego, to niech to robi z własnych pieniędzy – stać go. Przez ostatnie dwa lata zarobił 1,5 miliona złotych.
  Rozpasanie tej władzy, szczególnie w sytuacji gdy setki tysięcy Polek i Polaków tracą pracę, to skandal.

  19 2
 • ~~~Zet 2020-04-02 15:41:51

  Rząd zakpił z Polaków uchwalając razem z PO tzw. "Tarczę" Antykryzysową, która jest biurokratycznym horrorem bardziej pomaga bankom niż polskim przedsiębiorcom i pracownikom. Cała ta nieudolna ustawa przekazuje obywatelom jedno: Umiesz liczyć? Licz na siebie! Bo potrzebnego wsparcia od rządu nie dostaniesz... no chyba, że jesteś rządem, bankiem lub urzędem.

  18 2
 • ~~~Zet 2020-04-02 15:44:02

  Głosowanie korespondencyjne to brutalny zamach na demokrację i Konstytucję która gwarantuje obywatelowi tajność głosowania. Głosowanie listem poleconym, które w niewielkim stopniu gwarantuje że głos dotrze do komisji wyborczej, ale ta komisja wie jak i kto głosował.

  20 1
 • ~~~Zet 2020-04-02 15:44:56

  Nie ma wyraźnego przepisu prawa karnego, który mógłby stosować się do osób łamiących nowe zakazy przemieszczania się i gromadzenia w miejscu publicznym, obowiązujące od 25 marca 2020 r.
  Ani 30.000, ani 5000, ani 500 zł

  18 1
 • ~~~Zet 2020-04-03 07:20:14

  Poseł K. Bosak wskazał, że rząd nie dysponuje listą adresów korespondencyjnych wyborców, a dostarczanie pakietu wyborczego bez potwierdzenia może spowodować, że trafią one w niewłaściwe ręce, a WIELE OSÓB STRACI PRAWO DO GŁOSOWANIA!
  – Jak rząd zamierza sobie z tym poradzić pewnie dowiemy się już w piątek, ponieważ w piątek mamy spotkać się w Sejmie i dyskutować nad tymi projektami. Mam nadzieję, że dyskusja będzie nieco szersza niż na ostatnim posiedzeniu Sejmu, kiedy nie było żadnej dyskusji. Nie było ani możliwości zadawania pytań, ani wystąpień klubowych. Można było tylko złożyć wniosek formalny – powiedział Bosak.
  – Sytuacja, w której w sprawie wyborów, które mają być za miesiąc, RZĄD ZMIENIA ZDANIE CO TRZY DNI, jest sytuacją podważającą powagę państwa polskiego. Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby przerwał swoje milczenie w tej sprawie i powiedział jak wyobraża sobie walkę o reelekcję. Apelujemy do rządu, żeby przestał wygłupiać się z tą ciągłą zmiana koncepcji przeprowadzania wyborów i podjął odważną decyzję o ich przesunięciu. Apelujemy do reszty opozycji, żeby skupiła się na sprawie bezpieczeństwa obywateli, a nie potęgowała chaos zapowiedziami bojkotów i histerycznymi deklaracjami, oskarżeniami, czy wzmaganiem konfliktu politycznego – oświadczył poseł.

  17 0
 • ~~~Zet 2020-04-03 07:57:37

  A) Nową skutki [oprócz nieodwracalnych zmian w płucach, zaatakowaniu mięśnia sercowego, itd.] u tzw. ozdrowieńców po koronawirusie potwierdzają zarówno chińscy, włoscy jak i amerykańscy lekarze. W każdym z tych krajów zauważono łącznie u kilkudziesięciu osób wyleczonych z choroby COVID-19 niepokojące zmiany w organizmach.
  Choroba COVID-19 w skrajnych przypadkach może prowadzić do obrzęku mózgu. Te z kolei często powodują tworzenie się krwiaków, krwawienie wewnątrzczaszkowe, udary, a także zanik niektórych komórek mózgowych.
  U jednego z pacjentów skutki obrzęku mózgu były bardzo poważne. Mężczyzna stracił umiejętność mówienia - donoszą lekarze ze szpitala na Florydzie.

  17 0
 • ~~~Zet 2020-04-03 07:58:31

  B) Włosi również zauważyli, że koronawirus może atakować nie tylko płuca zarażonych. Z tego powodu w jednym ze szpitali w Lombardii utworzono oddział zwany jako "NeuroCovid". Ma on przyjmować właśnie chorych na COVID-19, u których wirus wywołał problemy neurologiczne.
  Wcześniej donoszono o tym, że wyleczeni z COVID-19 mogą mieć problemy z płucami. W wielu przypadkach mówiono o nieodwracalnych zmianach
  Niestety, po uszkodzeniach tego stopnia, gojenie się płuc może zająć dużo czasu. U około 2-4 proc. pacjentów z COVID-19 uszkodzenie jest nieodwracalne i płuca ulegną później innym chorobom - informował niedawno Keith Mortman z oddziału torakochirurgii w szpitalu uniwersyteckim George’a Washingtona.

  17 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy epidemia i lockdown to dobry moment na otwarcie nowej restauracji?
Oddanych głosów: 33