Gupa B: Druga porażka Holendrów

2012-06-13, Autor: mw
Niemcy po fantastycznym meczu pokonali Holandię 2:1. Wcześniej Portugalia ograła Danię 3:2. Sytuacja w grupie nadal nie jest wyjaśniona.

Jak na razie Cristiano Ronaldo nie może zaliczyć występów na Euro 2012 do udanych. W spotkaniu z Niemcami starał się, walczył za dwóch, ale gola nie strzelił i na dodatek Portugalia przegrała. Z Danią udało się wygrać po golu Vareli w ostatnich minutach spotkania i Ronaldo powinien mu gorąco podziękować. Bo gdyby Portugalia tylko zremisowała ten mecz, na pewno winą obarczony byłby gwiazdor Realu Madryt. Ronaldo miał w tym meczu kilka wyśmienitych okazji do zdobycia gola, ale raził nieskutecznością. Między innymi dwa razy znalazł się w sytuacji sam na sam z Andersenem i za pierwszym razem trafił w bramkarza rywali, a za drugim posłał piłkę obok słupka. W myśl powiedzenia: niewykorzystane sytuacje się mszczą, Dania doprowadziła do remisu i Portugalia znalazła się nad przepaścią. Ale Portugalia to nie tylko Ronaldo. Varela nie mierzył, nie kombinował tylko uderzył mocno i piłka wpadła do siatki. Dania, mimo porażki, nadal ma szanse na awans z grupy.

Dania - Portugalia 2:2 (1:2)

Bramki: 0:1 Pepe (24), Postiga (36), 1:2 Bendtner (41), 2:2 Bendtner (80), 2:3 Varela (87).

Dania: Andersen - Jacobsen, Kjær, Agger, Poulsen - Rommedahl (60. Mikkelsen), Kvist, Zimling (16. Poulsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schøne) - Bendtner.

Portugalia: Patrício - Pereira, Alves, Pepe, Coentrão - Nani (89. Rolando), Meireles (84. Varela), Veloso, Moutinho, Ronaldo - Postiga (64. Oliveira).

Holandia była przed mistrzostwami wymieniana w gronie głównych faworytów do wygrania turnieju. Tymczasem po dwóch meczach mają na swoim koncie zero punktów i zaledwie jednego gola. Paradoksalnie jeszcze nie stracili szansy na awans do ćwierćfinału. Aby jednak wyjść z grupy Holendrzy muszą pokonać Portugalię dwoma bramkami, a Niemcy muszą ograć Danię. Wcale nie jest to takie niemożliwe. Pytanie - czy Holendrzy zasługują na awans? Potencjał mają ogromny, ale na boisku nie tworzą zespołu. Obrona gra sobie, atak sobie, a środka pomocy praktycznie nie ma. W pierwszej połowie Niemcy robili co chcieli i mogli zdobyć nie dwie, ale z cztery bramki. Po przerwie obraz gry się zmienił i w pewnym momencie wydawało się, że Holendrzy są nawet w stanie doprowadzić do remisu. Tak się nie stało i Holendrzy znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Holandia - Niemcy 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Gomez (24), 0:2 Gomez (38), 1:2 van Persie (73).

Holandia: Stekelenburg - van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Robben (83. Kuijt), Jong, Sneijder, Bommel, (46. der Vaart), Afellay (46. Huntelaar) - van Persie.

Niemcy: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Müller (90. Bender), Khedira, Schweinsteiger, Özil (81. Kroos), Podolski - Gomez (73. Klose).