Wiadomości

Kilka tysięcy rowerzystów przejedzie na „dwóch kółkach” przez Wrocław. Będą utrudnienia

2014-06-06, Autor: Tomek Matejuk
Już w najbliższą niedzielę, w ramach Wrocławskiego Święta Rowerzysty, kilka tysięcy osób przejedzie przez miasto w Szykownym Peletonie. W samo południe cykliści wyruszą z placu Nowy Targ, a finisz zaplanowano w parku Tołpy. - Na trasie przejazdu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym - ostrzegają urzędnicy.

Reklama

Jak już donosiliśmy, w niedzielę 8 czerwca odbędzie się druga edycja Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Impreza rozpocznie się w samo południe na placu Nowy Targ, skąd wyruszy Szykowny Peleton.


Rowerzyści przejadą ul. Św. Katarzyny, Błogosławionego Czesława, Oławską, Kazimierza Wielkiego, Białoskórniczą, Św. Mikołaja, ul. Legnicką, zawrócą przy pl. Strzegomskim i przez pojadą przez Legnicką, Podwale, Piłsudskiego, Grabiszyńską (nawrót na skrzyżowaniu z ul. Szpitalną i powrót na Piłsudskiego), Świdnicką, Bożego Ciała, Widok, Kazimierza Wielkiego, Oławską, Traugutta, pl. Społeczny, most Grunwaldzki, plac Grunwaldzki, rondo Reagana, Piastowską, Sienkiewicza, Wyszyńskiego i Prusa aż do parku Tołpy. Tam zacznie się Bajk Piknik.

 

 

Jak informują urzędnicy, w godzinach od 12 do 14.30 na trasie przejazdu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym. Szacunkowa liczba uczestników to 4 tysiące osób. 

 

- Celem zgromadzenia jest promowanie roweru jako najlepszego środka transportu w coraz bardziej zatłoczonych miastach i integracja tych, którzy na co dzień poruszają się po mieście na dwóch kółkach, postulowanie ukończenia przez Rząd RP reformy przepisów w Prawie o Ruchu Drogowym dotyczący budowy tras rowerowych itp. - wylicza Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

 

W obchody rowerowego święta włączył się też Nextbike, czyli operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego, który w niedzielę udostępni chętnym za darmo 40 jednośladów.

 

Zapisywać mogą się tylko osoby, które mają aktywne konto WRM. Należy podawać imię, nazwisko i numer telefonu, którego używa się do logowania w systemie. Zapisy trwają do soboty 7 czerwca do godziny 12 poprzez maila wro.swieto@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wypożyczenie rowerów w niedzielę – godz.11.45 naprzeciwko stacji WRM Rynek/Wita Stwosza. Zwrot rowerów – do godz.14.30 w parku Tołpy.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Buu 2014-06-07
  20:54:35

  9 0

  przejadą środkiem a potem większość wróci na chodniczki łamać prawo

 • ~benek 2014-06-08
  08:19:41

  0 7

  @Buu -lepiej łamać prawo niż łamać kości lub tracić życie na jezdni wśród wrocławskich kierofcóff. Aby mówić o łamaniu prawa UM musiałby najpierw zbudować sieć dróg rowerowych. Ponieważ takiej nie ma, a jej budowę rozłożono na dziesięciolecia zaś pieniądze przeznaczono na przyśpieszanie ruchu aut to 25 lat temu w trosce o życie rowerzystów postanowiono przegonić ich z jezdni i przenieść na chodniki.Rysowano linie na chodnikach a gdzie chodniki były zbyt wąskie aby separować linia stawiano tylko niebieskie znaki C13/C16.Nie obniżano przy tym krawężników , nie dopasowano świateł, nie zrobiono wjazdów ,nie wycięto zieleni zasłaniającej wjazdy na jezdnie itd. Nie osunięto z tych ścieżek parkujących aut toteż całe pokolenie wychowano na obowiązku jazdy po cyklochodnikach. Po usunięciu rowerów z jezdni kierowcom zaczęło się wydawać, że jezdnia jest dla aut. Urzędnicy pojęli wreszcie że nie ma pieniędzy na szybkie zbudowanie dróg rowerowych toteż należy wyrzucać auta z centrum poprzez np. zwężanie pasów dla aut lub zabieranie jednego na potrzeby pasów rowerowych. I tak to powinno wyglądać, że chodniki są dla pieszych zaś w jezdni są wydzielone pasy dla tramwajów i rowerów.Zaś jeśli ktoś brzydzi się roweru lub KZ to niech wybiera stanie w korku aut lub spacer po szerokich chodnikach.

 • ~walbrzych 2014-06-09
  11:53:25

  2 0

  witam, jestem uzytkownikiem wrocławskich dróg jako pieszy kierowca i rowerzysta i powiem tyle. wrocław jest nastawiony na ruch samochodowy. oczywiscie jest wiele fajnych miejsc gzie mozna dojechac rowerem ale np jak chce z pl jp2 jechac na park poludniowy to jakie mam opcje do arkad? jak wyglada ruch na pilsudskiego w godzinach szczytu to kazdy z was kierowcow powinien wiedziec najlepiej i pytanie sie nasuwa, czy jakbyscie sami tam jechali rowerem to a) wybralibyscie chodnik i wzgledne utrudnianie ruchu pieszym czy b) ulicę i względne ryzyko wypadku? a na kazika jak mam jechac do galerii, do szewskiej droga rowerowa a na swidnickiej kic kic na chodnik czy pod kola?? nie wspomnę juz o starowce gdzie kazdy pcha sie (ja czasem tez) na sile mimo ze o miejce to cud i tak: komunikacja jezdzi zle bo kazdy woli wsiasc w auto i powodowac korki bo komunikacja jezdzi zle przez co jezdzi jeszcze gorzej. siedze sobie na kuzniczej w ogrodku jem lunch czy kolacje aromatyzowaną spalinami ;] mozna by to miejsce oddac mieszkancom ale po co. wazne ze oplaty parkingowe nabijaja pusta kabze gminie, powst sl jak byla 100 lat temu z kostki brukowej jest do dzis, polinka jezdzi na myjke do szwajcarii ludzie sie frustruja a dutkiewicz i PO maja w miescie 60% poparcia. :D sory za wielowatkowosc ale sie wkurzylem a moze jest za cieplo, jak to we wrocku hehe

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.