Wiadomości

Miejskie rowery zapadną w zimowy sen. Pojeździmy tylko do końca listopada

2011-11-24, Autor: jg
Najpewniej od grudnia miejskie rowery znikną z chodników i ulic stolicy Dolnego Śląska. Ich operator chce w czasie zimy poddać je przeglądowi serwisowemu aż do końca lutego. Ale zastrzega: jeśli pogoda będzie sprzyjać rowerem możemy pojeździć dłużej.

Reklama

W porównaniu z wakacjami liczba wypożyczeń spada. To jednak żadna niespodzianka, bo podobnie jest w innych europejskich miastach. We Wrocławiu spadek jest spory, ale i tak dzięki dość ciepłemu i słonecznemu listopadowi na ulicach nadal można spotkać wielu cyklistów.

W październiku średnio z rowerów korzystało dziennie od 500 do 1000 użytkowników, podczas gdy latem było to około 1700 a często nawet 2500 wypożyczeń dziennie.

– To normalne. Pogoda już nas nie rozpieszcza i nie każdy ma ochotę jeździć kiedy jest już chłodniej – tłumaczy Kamil Smolnik, dyrektor ds. marketingu firmy Nextbike, będącej operatorem rowerowego systemu.


Zgodnie z umową podpisaną z miastem jednoślady znikną z naszych ulic z ostatnim dniem listopada. To jednak data umowna. Jeżeli pogoda pozwoli będziemy mogli korzystać z nich dłużej. Zima to czas, w którym, rowery czeka serwisowanie i przygotowanie do sezonu. Ten rozpocznie się z początkiem marca, jednak to także nie jest przesądzone.

– Jeśli aura pozwoli rowery pojawią się szybciej. To jedynie kwestia pogody – podkreśla Kamil Smolnik. Operator w związku ze zbliżającą się zimą przygotował specjalną niespodziankę dla wszystkich użytkowników, ale na razie nie zdradza szczegółów.

W ciągu pięciu miesięcy funkcjonowania Wrocławskiego Roweru Miejskiego skorzystało z niego ponad 21 tys. użytkowników, którzy wypożyczali rowery ponad 111 tys. razy. W miejskim systemie WRM funkcjonuje na razie 17 stacji, z których wypożyczać można 140 rowerów.

Dodatkowo w mieście działa 7 stacji, które ustawione zostały we współpracy z prywatnymi firmami w zamian za dzierżawę powierzchni reklamowej. Do końca sezonu zostanie wprowadzonych kolejnych 11 stacji oraz 200 rowerów. Operator zapewnia, że w przyszłym roku do Euro 2012 rowerów ma być już około 1500 w blisko 150 stacjach.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2011-11-24
  10:35:00

  0 0

  Będąc życzliwy inicjatywie, nie sposób nie zachować dystansu do zapewnień operatora co do rozwoju systemu. Jeszcze przed uruchomieniem systemu na własne uszy słyszałem zapewnienie właściciela, że projekt od razu ruszy na ponad 20 stacjach, gdyż pozyskał prywatnych sponsorów. Przez pierwsze miesiące funkcjonowały wyłączenie stacje miejskie. Według następnej wersji do końca wakacji miało powstać 18 stacji "komercyjnych", na które też już byli dogadani sponsorzy - dziś czytam, że do końca listopada powstało ich 11. Zatem spokojnie z obietnicami. Wypożyczałem WRM kilka, może kilkanaście razy, ale częściej spotykało mnie rozczarowanie pustego stojaka lub zablokowanych rowerów. Do tego dochodzą często niesprawne automaty. Także mam nadzieję, że Next Bike wykorzysta zimę na dopracowanie systemu - to teraz chyba ważniejsze niż jego rozwój przestrzenny. PS. Chwała studentom informatyki UWr za opracowanie aplikacji na smartfony - znacznie poprawiło to użyteczność WRM.

 • ~SeventyOner 2011-11-24
  11:00:29

  0 0

  Mysle, ze gdyby powstalo wiecej stacji "blizej domu" to wiecej uzytkowników korzystaloby z uslug nextbike, czyli budowac wiecej stacji na osiedlach, z pewnościa jak ktos jedzie do znajomych, ktorzy mieszkaja w okolicy, albo na niewielkie zakupy do sklepu w odleglosci, przy ktorej zal uzyc auta i benzyny, a niechce sie isc na piechote... W mojej opini to dobry pomysl - zapewnienie wlasnego taniego transportu do codziennych czynnosci...

 • ~m 2011-11-24
  19:05:04

  0 0

  ciekawe co z osobami, które kupiły karnet ważny do końca roku?
  a spadek ilości wypożyczeń upatruję również w tym, że większość rowerów jest w opłakanym stanie technicznym a stacje są albo nieczynne albo mają zepsute klawiatury

 • ~atomek 2011-11-24
  19:54:20

  0 0

  A światełka. W dużej części nie działą tylne oświetlenie. Ale jak może to sprawdzić osoba wypożyczająca? I co będzie w przypadku wypadku spowodowanego brakiem oświetlenia?

 • ~zed 2011-11-24
  21:41:47

  0 0

  Plota! Komuś na tym zależy i wprowadza info! Rower na stacjach ciężko znaleźć! Wszystkie są w ruchu! Nie zabierajcie rowerów! Grudzień ma być conajmniej taki jak Listopad!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.