Wiadomości

Minister apeluje o zniesienia opłat za parkowanie. Sutryk: „Sorry, muszę dbać o kondycję finansową tego miasta”

2020-03-16, Autor: Bartosz Senderek

We Wrocławiu nie będzie darmowego parkowania na czas pandemii koronawirusa! O zawieszenie pobierania opłat za parkowanie przez samorządy w poniedziałek apelował m.in. minister infrastruktury. Prezydent Jacek Sutryk zapowiedział, że nie planuje takiego ruchu. Podczas internetowego spotkania z mieszkańcami tłumaczył, że opłaty za parkowanie przynoszą 10 mln zł dochodu, a on musi dbać o kondycję finansową miasta.

Reklama

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślał, że Polacy odpowiedzialnie podeszli do apeli o pozostanie w domu i trzymanie się reguł wyznaczonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego, które są zgodne z wytycznymi WHO mającymi zastopować rozwój koronawirusa na świecie. Premier Mateusz Morawiecki dziękował za obywatelską postawę i za to, że Polacy posłuchali apeli o ograniczenie wychodzenia z domu.

Przedstawiciele rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zwrócili też uwagę na to, że miejscem potencjalnych zakażeń koronawirusem mogą być pojazdy komunikacji miejskiej i prosili o ograniczenie liczby podróży do absolutnego minimum.

Minister infrastruktury zaapelował nawet do samorządów, by rozważyły czasowe zawieszenie pobierania opłat za parkowanie, co miałby ułatwić Polakom, którzy nie mogą pracować z domu dojazd do miejsca pracy prywatnymi samochodami. – To nie będzie wielki ubytek dla samorządów – tłumaczył minister Andrzej Adamczyk.

ZOBACZ TEŻ: Szpital zaskoczony zbiórką internautów. Rzeczniczka: „Niczego nam nie brakuje"

Podobne rozwiązanie już w ubiegłym tygodniu postulowani działacze kilku stowarzyszeń w tym m.in. Lubię Miasto, Zdrowy Rozsądek, Akademii Patriotów, Stowarzyszenia Libertariańskiego czy KoLiBer. – W obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z transportu indywidualnego, do którego chcemy zachęcić osoby, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, muszą dojeżdżać do centrum miasta – tłumaczyła Halszka Bielecka z Akademii Patriotów.

O ułatwienia dla transportu indywidualnego apelowali też wrocławscy radni miejscy z klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy wnioskowali nie tylko o zniesienie opłat za parkowanie, ale też czasowe zawieszenie działalności buspasów.

Koronawirus we Wrocławiu. Nie będzie zniesienia opłat za parkowanie!

Do sprawy w poniedziałek wieczorem, podczas transmisji live na Facebooku odniósł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Nie ma mowy, żeby w tej chwili zlikwidować strefę płatnego parkowania – zapowiedział i dodał, że konsultował tę sprawę z włodarzami dużych miast, którzy również nie zamierzają się przychylić do tej propozycji (poza Krakowem i Szczecinem).

Prezydent Wrocławia tłumaczył, że opłaty z tytułu parkowania przynoszą rocznie 10 mln złotych do budżetu miasta, które po zakończeniu stanu epidemicznego będą potrzebne do utrzymania miasta.

– Skończy się to wszystko, a wy znowu przyjdziecie i będziecie pytać: kiedy zrobimy tramwaj, kiedy zrobimy plac zabaw, kiedy zrobimy chodnik, kiedy zrobimy ulicę, kiedy zrobimy coś tam… Ja się pytam, z czego? Ja wiem, że to mało kogo obchodzi, bo nikt nie podjął dyskusji, jak miasto ma zarabiać, z czego – tłumaczył prezydent Sutryk. – Sorry, muszę dbać o kondycję finansową tego miasta. Bardzo proszę, żebyście mi nie podsuwali pomysłów, które jeszcze bardziej te finanse publiczne będą ciągnęły w dół – skwitował prezydent.

ZOBACZ TEŻ: Autobusy będą kursować rzadziej. Nowa decyzja MPK Wrocław

Kierowcy nie mają też co liczyć na umożliwienie jazdy buspasami.

Czy ograniczenie liczby kursów tramwajów i autobusów na czas pandemii to dobra decyzja MPK?
Oddanych głosów: 2371

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 105

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~~~Zet 2020-03-16
  19:24:47

  78 9

  Uważam, że to błędna decyzja! Nie trzeba było szastać pieniędzmi na extra nagrody, huczne obchody jubileuszy, tandetne pseudo-rzeźby (Arlekin?). Są też oszczędności związane z mniej częstym kursowaniem autobusów oraz tramwajów, ale pazerne władze samorządowe - nawet w tak trudnej chwili - nie chcą zmienić swoich priorytetów: dla nich kasa jest ważniejsza - niż ludzie!

 • ~Przemek Bagiński 2020-03-17
  07:25:08

  12 60

  Nie rozumiem czemu teraz należałoby znosić opłaty za parkowanie (albo Buspasy jak jacyś populiści proponowali). Przecież teraz w ogóle nie ma ruchu na mieście i miejsc do parkowania też dwa razy więcej (również darmowych).

 • ~~~Zet 2020-03-17
  14:41:44

  54 4

  Do ~Przemek Bagiński: Czytaj uważnie i ze zrozumieniem! Cytuję:
  "Minister infrastruktury zaapelował nawet do samorządów, by rozważyły czasowe zawieszenie pobierania opłat za parkowanie, co miałby ułatwić Polakom, którzy nie mogą pracować z domu dojazd do miejsca pracy prywatnymi samochodami. – To nie będzie wielki ubytek dla samorządów – tłumaczył minister Andrzej Adamczyk".

 • ~~~Zet 2020-03-17
  14:44:54

  60 5

  Ten casus dobrze pokazuje jakie są priorytetu tej patologicznej osobowości, jaką jest Jacek Sutryk! Jacek Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Analityczno-hipotetyczny profil osobowy: porozumiewanie Jacka Sutryka z otoczeniem się w stylu: „Matołki”, „Mało mnie obchodzi…” czy „Trzeba być szaleńcem…”, itp. zwroty – świadczy o tym, że nie szanuje swoich rozmówców, jest zapatrzony w siebie, ma przesadne i wysoce próżne mniemanie o sobie, nieskromne poczucie wyższości (gdy ma władzę – są oni dla niego co najwyżej petentami). Nie potrafi słuchać ludzi nie mających władzy, a jest to bardzo cenna umiejętność przywódcy. Uważa, że tylko on ma rację (nosiciel tzw. syndromu „zacietrzewienia dogmatyczno-aksjologicznego”). Sprzeczności między tym, co mówi, a co robi – nie stanowią dla niego (np. etycznego) problemu. Kłamie, jest cynicznym i wyrachowanym manipulantem, lubi żyć na cudzy koszt, jak się da: w luksusie. Jego ego – w przeciwieństwie do reszty – ma kosmiczne rozmiary, lubi „puszyć się” (np. podczas imprez), ciągle być w centrum uwagi. Jego osobowość przejawia potężne deficyty jeśli chodzi o pokorę czy skromność – niektórzy nawet mówią o całkowitym jej braku. Umiarkowanie bystry. Gdy jest w dobrym nastroju – lubi obiecywać (tzw. „łaskawy pan”), jednak z dotrzymaniem zobowiązań już bywa różnie. Żądny władzy: dążąc do jej zdobycia maskuje się i jest gotowy (nawet przez długi czas) na znoszenie (pewnych) wyrzeczeń. Kadzi i schlebia silniejszym – pogardza słabszymi. Pozuje na twardego i zdecydowanego, choć w sytuacjach krytycznych prawdopodobnie bliżej mu do lękliwego histeryka. Może przejawiać skłonności sadystyczne lub psycho-sadystyczne. Dobrze maskujący się, próżny arogant i napuszony megaloman. Lubi dominować oraz być obiektem hołdów i pochlebstw – stąd kreuje sobie otoczenie z klakierów oraz hunwejbinów-pretorian. Sympatyk pozorów, bizantynizmu, blichtru, fasadowości, działań PR-owych. Jego publiczne zachowania, podejście do ubioru, itp. – wskazują na zaawansowany egotyzm oraz narcyzm; te przypadłości charakteryzują osobowości psycho- oraz socjopatyczne. Od czasu do czasu miewa wizje, choć do końca wiadomo jakie jest ich źródło (halucyny, tj. stany np. po używkach, chorobowe, np. białą gorączka, tzw. przypadłość prezydencka, czyli pomroczność jasna, itd.). Dlatego prawdopodobnie – po analizie czynności, które wykonał z sukcesem – nadaje się on tylko do prostych działań: wydawania posiłków w garkuchni, dostarczania/wręczania pism, a nadto do czyszczenia szyb z napisów oraz kurzu. A i to – pod kontrolą.

 • ~Paweł Krawiec 2020-03-19
  08:44:00

  15 3

  Z czego? Mam propozycję - z kasy na Śląsk!

 • ~Elżbieta Kostępska-Duda 2020-03-20
  15:21:35

  14 5

  To jest nieporozumienie w autobusie rano tłok w tramwaju 100 %siedzących zajęte i jeszcze ludzie stoją. To dopiero walka z rozprzestrzenianiem Koronawirusa
  !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.