Wiadomości

Opóźni się budowa trasy rowerowej, przejścia dla pieszych i świateł na Legnickiej

2014-06-04, Autor: Tomek Matejuk
Urzędnicy właśnie unieważnili przetarg na przebudowę ulicy Legnickiej i wyznaczenie trasy rowerowej na odcinku od ul. Rybackiej do Poznańskiej. Stanął do niego tylko jeden chętny, który zaproponował cenę niespełna 1,7 mln złotych. Okazało się, że to zbyt wygórowana kwota. W ramach tej inwestycji ma powstać też naziemne przejście dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlna przez ulicę Legnicką na wysokości ul. Młodych Techników.

Reklama

O planach wyznaczenia drogi rowerowej po północnej stronie ulicy Legnickiej, między ul. Poznańską a Rybacką, mówi się we Wrocławiu już od jakiegoś czasu - pierwotnie ta inwestycja miała zostać zrealizowana w 2013 roku, ostatecznie przeniesiono ją na 2014 rok. Od ulicy Rybackiej do Środkowej trasa rowerowa powstanie na jezdni, a dalej aż do Poznańskiej - na chodniku.

 

Pod koniec kwietnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na tę inwestycję. Do postępowania stanął tylko jeden zainteresowany: to konsorcjum firm Rotomat, Elektrotim i Zaberd. Kwota jednak okazała się zbyt wygórowana, więc przetarg unieważniono.

 

W ZDiUM-ie tłumaczą, że oferta przekraczała wartość zamówienia o 1 mln złotych - z kosztorysu cena brutto wynosiła 897 000 zł, a oferta opiewała na 1 890 000 złotych.

 

Pierwotnie zapowiadano, że na realizację wszystkich trzech zadań wykonawca będzie miał pięć miesięcy, a rozstrzygnięcie przetargu i zawarcie umowy nastąpi w czerwcu. Unieważnienie przetargu spowoduje jednak, że procedura wyboru wykonawcy opóźni się.

 

- Będziemy zmieniać nieco zakres robót i ogłaszać kolejne postępowanie, które - nie zapominajmy - dotyczyło nie tylko ścieżki, ale i budowy sygnalizacji świetlnej wraz z przejściem przez ulicę Legnicką na wysokości Młodych Techników oraz budowę azyli dla pieszych na Królewieckiej - zapowiada Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

 

 

Co zmieni się na Legnickiej?

 

Przypomnijmy, w pierwszym przetargu urzędnicy podzielili całą inwestycję na trzy odrębne zadania. Wszystkie obejmowały opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.

 

Pierwsze zadanie to przebudowa ul. Legnickiej na odcinku od ul. Rybackiej do ul. Inowrocławskiej w celu wyznaczenia trasy rowerowej, a także wyniesienie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na ulicach Białowieskiej i Dobrej oraz uporządkowanie parkowania na wlotach ulicy poprzecznych do ulicy Legnickiej.

 

Drugie zadanie to przebudowa ulicy Legnickiej w celu wyznaczenia trasy rowerowej na odcinku od ul. Poznańskiej do Inowrocławskiej.

 

W ramach tego przedsięwzięcia powstanie też zapowiedziane przez urzędników w zeszłym roku przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez ulicę Legnicką na wysokości skrzyżowania z ul. Młodych Techników. Pojawi się tam sygnalizacja świetlna. Dodatkowo przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na wlocie ul. Młodych Techników i Inowrocławskiej zostaną wyniesione, a zatoka autobusowa zabudowana

 

>Czytaj też: Powstaną dwa przejścia dla pieszych przez Legnicką wraz ze światłami. Prace ruszą latem

 

Trzecie zadanie dotyczy z kolei ul. Królewieckiej, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Suwalską powstanie azyl na przejściu dla pieszych.

 

Dodajmy, że aktualnie nowy odcinek drogi rowerowej powstał już na innym fragmencie ulicy Legnickiej - od przystanku autobusowego przy ul. Wejherowskiej do Milenijnej.

 

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~pasażer 2014-04-29
  17:13:03

  2 0

  Czy aby móc przejść przez nowe przejście dla pieszych będę musiał mieć światła?
  *magia składni*

 • ~kubu 2014-04-29
  18:09:13

  1 12

  Po co te przejścia?! To nie jest wygodne dla pieszych! Ja nie wiem kto woli czekać na światłach (przy tak dużej ulicy zwykle są to dwie sygnalizacje) kiedy bez problemu można śmignąć pod ziemią. To są jakieś urojenia tych ludzi od Towarzystwa Upiększania Miasta i samozwańczych "urbanistów". Po prostu bzdura! Pieniądze z podatków wydajmy na rzeczy sensowne, a nie kolejne ścieżki rowerowe i naziemne przejścia.

 • ~Stop Takim Absurdom 2014-04-29
  18:09:43

  1 6

  KOLEJNY BEZSENSOWNY POMYSŁ Z KILKU POWODÓW:
  -----MARNOWANIE PIENIĘDZY NA DUBLOWANIE CZEGOŚ, CO JUŻ JEST I DOBRZE FUNKCJONUJE,
  -----PO OBU STRONACH LEGNICKIEJ SĄ WYSTARCZAJĄCO SZEROKIE I BEZLUDNE CHODNIKI, BY NA NICH NADAL SPOKOJNIE FUNKCJONOWAŁY WYMALOWANE ŚCIEŻKI ROWEROWE,
  -----PRZEJŚCIA PODZIEMNE SĄ PO TO, BY BEZKOLIZYJNIE I BEZPIECZNIE ROZDZIELAĆ RUCH PIESZYCH I AUT/TRAMWAJÓW ORAZ ZAPEWNIAĆ BEZKOLIZYJNY I BEZPIECZNY DOSTĘP DO PRZYSTANKÓW TRAMWAJOWYCH,
  -----POD PL.STRZEGOMSKI ŁATWO DOSTAĆ SIĘ I PRZEKROCZYĆ TEN PLAC POD ZIEMIĄ DZIĘKI ŁAGODNYM ZJAZDOM/WJAZDOM - UKŁON W STRONĘ ROWERÓW, MATEK Z WÓZKAMI I NIEPEŁNOSPRAWNYCH,
  -----PODOBNE POCHYLNIE MOŻNA BY DOBUDOWAĆ DO PRZEJŚCIA PODZIEMNEGO PRZY UL.MŁODYCH TECHNIKÓW I BYŁBY TO DUUUŻO MNIEJSZY KOSZT NIŻ PRZEBUDOWA TAK DŁUGIEGO ODCINKA LEGNICKIEJ, BY DOROBIĆ BEZSENSOWNĄ ŚCIEŻKĘ ROWEROWĄ, PODCZAS GDY PO OBU STRONACH LEGNICKIEJ JUŻ ŚCIEŻKI SĄ !!!!!
  -----DODATKOWE ŚWIATŁA PRZY UL.MŁODYCH TECHNIKÓW BEZSENSOWNIE TYLKO BĘDĄ UTRUDNIAĆ RUCH, PODCZAS GDY ISTNIEJĄCE TAM PRZEJŚCIE PODZIEMNE ZAPEWNIA BEZKOLIZYJNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO !!!
  -----PODOBNA SYTUACJA JEST NA POBLISKIM PL.J.P.II, GDZIE MIMO ŁAGODNYCH I SZEROKICH ZJAZDÓW/WJAZDÓW DO PRZEJŚCIA PODZIEMNEGO DOROBIONO ZEBRY ZE ŚWIATŁAMI CZYNIĄC TO WIELKIE SKRZYŻOWANIE NAJBARDZIEJ OSYGNALIZOWANYM ŚWIETLNIE WE WROCŁAWIU, CO OCZYWIŚCIE KOSZTOWAŁO NIEMAŁO...
  -----JEŻELI NOWE ŚCIEŻKI ROWEROWE WZDŁUŻ LEGNICKIEJ ZOSTANĄ WYDZIELONE KOSZTEM PRAWYCH PASÓW DLA AUT, TO BĘDZIE KOLEJNY SABOTAŻ KOMUNIKACYJNY

 • ~STOP TAKIM ABSURDOM 2014-04-29
  18:16:14

  1 9

  SORRY !!! PRZEJŚCIE PODZIEMNE PRZY MŁODYCH TECHNIKÓW JUŻ MA ZJAZDY DLA WÓZKÓW I ROWERÓW !!! ZATEM JEDYNĄ RZECZĄ DO EWENTUALNEGO SENSOWNEGO POPRAWIENIA I SENSOWNEGO WYDANIA PIENIĘDZY BYŁOBY DOROBIENIE TAM I NA PL.STRZEGOMSKIM TAKICH ŁAGODNYCH POCHYLNI DO PRZYSTANKÓW TRAMWAJOWYCH, PODOBNYCH, JAK NA PL.SPOŁECZNYM !!!

 • ~Maciej 2014-04-29
  18:37:17

  7 1

  Miasta są dla ludzi, nie dla samochodów. Z jakiej racji w środku miasta pieszy ma schodzić do śmierdzącego tunelu?

 • ~on 2014-04-29
  18:42:47

  19 0

  Widać, że komentujący nie korzystają z tego przejścia dla pieszych w ogóle, to może niech się nie udzielają. Polecam przejść się tam i zobaczyć jak wygląda ten podjazd, żaden niepełnosprawny tam nie wjedzie, chyba że wyczynowo. Kostka brukowa się nie nadaje na rampę dla niepełnosprawnych, nie wspominając o tym że jest ona niezgodna z prawem budowlanym. Oczywiście można zbudować windy, ale wiązałoby się to z remontem tych podjazdów, wybrano najtańszą i najlepszą opcję.

 • ~m. 2014-04-29
  20:56:08

  14 0

  No i na pewno dzięki kolejnym przejściom ze światłami nasze super tramwaje znowu przyspiesza. Tak jak przyspieszyły dzięki ostatnim swiatlom na JP2. Jeżdzę tamtędy codziennie i w zdecydowanej większości przypadków tramwaj na nich stoi. To kolejny pomysł aby mnie zniechęcić do komunikacji miejskiej?

 • ~antypedalarz 2014-04-30
  11:14:16

  1 10

  a po co sciezki dla pedalarzy ??? To i tak dzikusy które nie potrafia z nich korzystac i pakuja sie bazprawnie na ulice.

 • ~TezAntypedalarz 2014-05-28
  15:01:44

  1 6

  Popieram przedmówcę, bez względu na to ile nowych ścieżek nie powstanie i tak znajdzie się cała masa cymbałów, którzy będą jeździli po jezdni. Drodzy rowerzyści: to, że nie możecie jeździć po chodnikach, to nie znaczy, że jezdnie są dla was! Poza tym, nawet jak już są ścieżki rowerowe, to nie znaczy, że to są autostrady rowerowe i możecie zapi**** ile wam się chce, nie zważając na innych.

 • ~walbrzych 2014-05-28
  20:53:14

  2 1

  do dwóch powyżej. jakbyśta znali choć pobieżnie kodeks ruchu drogowego to byśta wiedzieli, że rowerzysta jest pełnoprawnym użytkowikiem ruchu drogowego i może się poruszać drogą albo ścieżką rowerową. Zależy jak mu wygodnie. No le jak się ma benzynę zamiast mózgu i się woli sfrustrowanym w korku postać w blaszaku to potem się swoje chore wizje wylewa do neta. pozdro dla myślących zmotoryzowanych :)

 • ~Maciej 2014-05-28
  21:39:37

  0 6

  Wałbrzych -> słusznie powiedziane :D

 • ~TezAntypedalarz 2014-05-28
  22:02:11

  9 1

  Do wałbrzych & maciej: jak nie znasz nawet pobieżnie ustawy prawo o ruchu drogowym, to pogooglaj chociaż zanim zaczniesz pisać głupoty. Wstyd. Coś takiego jak "kodeks drogowy" nie istnieje, jest to pojęcie z języka potocznego. Jest kodeks karny, cywilny ... drogowego nie ma. Po drugie, jak jest ścieżka rowerowa, rowerzysta MA OBOWIĄZEK po niej jechać, inaczej łamie prawo i jest bezmózgim imbecylem.

 • ~Maciej 2014-05-28
  22:29:01

  0 8

  Bezmózgimi imbecylami to są kierowcy samochodów, którzy nie potrafią sprawnie zmienić pasa, żeby wyminąć rowerzystę. Niestety część z dróg rowerowych jest robiona bez głowy, nie da się nimi szybko przemieszczać, więc niektórzy kolarze, np. Ci śpieszący się do pracy muszą korzystać z jezdni.

 • ~A.S. 2014-05-28
  22:52:02

  6 0

  ~Wałbrzych, amatorzy pedałowania byli by pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego gdyby stosowali się do przepisów a nie jeździli jak im się podoba! Po pasach dla pieszych się nie jeździ, na czerwonym świetle się zatrzymuje, jedzie się jeden za drugim i trzyma się prawej krawędzi pasa a nie całą szerokością - to są podstawy. Duduś celowo chce zamknąć kolejne przejście podziemne żeby go nie zalało podczas burzy i żeby uniknąć wstydu. Nastawiajcie świateł co 20 metrów, na pewno to usprawni komunikację. "A komu się nie podoba to wynocha do Łodzi..."

 • ~Maciej 2014-05-29
  18:28:24

  0 9

  As -> zgodnie z kodeksem, dwóch rowerzystów ma prawo jechać obok siebie. Służy to temu, że jak się jedzie dwójką to wtedy kierowca musi normalnie wyprzedzić rowerzystę zmieniając pas, a nie tak jak wielu cwaniaków robi wciskając się pomiędzy rower a nadjeżdżający z naprzeciwka samochód. Sam jak jeżdżę po ulicy na rowerze to jeżdżę środkiem pasa. Co do przejść podziemnych to naucz się czytać ze zrozumieniem. Na Legnickiej nie chodzi o to, żeby je zamknąć, ale żeby dać im alternatywę. I ma to służyć głównie pieszym. Piesi wolą poruszać się po powierzchni zamiast schodzić do śmierdzących tuneli. To, że takie zmiany są słuszne udowadnia chociażby przykład Warszawy, gdzie w miejscach prl-owskich przejść podziemnych buduje się również przejścia naziemne. W takich miejscach 90% pieszych wybiera przejście przez pasy (np. przejście przy Złotych Tarasach, czy przy Pl. Na Rozdrożu)

 • ~@Maciej 2014-06-04
  13:31:04

  10 0

  mogą jechać pod warunkiem, ze nie stwarzają zagrożenia i nie blokują ruchu. Czytaj: zbliża się samochód jedziem gęsiego

 • ~Wrocławiak 2014-06-04
  19:07:41

  0 6

  Legnicką trzeba ucywilizowac i zwęzić pasy oraz wytyczyć BUS pasy. Przejścia naziemne to taka oczywistość, że nie ma co o tym dyskutować. Na razie ta ulica to ściek komunikacyjny. Samochód = ściek.

 • ~Maciej 2014-06-05
  00:44:23

  0 6

  Gęsiego to sobie mogą jeździć samochody, nie rowery. Jedynym zagrożeniem w ruchu są samochody.

 • ~@maciej 2014-06-05
  07:52:01

  11 0

  Prawo o Ruchu Drogowym

  Art. 33.

  3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 • ~MamNickMamArgument 2014-06-05
  09:23:53

  9 0

  @maciej jadąc środkiem pasa ruchu również popelniasz wykroczenie gdyż w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i należy się poruszać jak najbliżej prawej krawedzi jezdni. Twoje posty pięknie ukazują jak rowerzyści znają przepisy i je stosują...

 • ~rs 2014-06-05
  10:19:49

  10 0

  PoRD Art. 16.
  1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

  2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

  3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

  4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

  5.47) Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

 • ~Maciej 2014-06-05
  18:17:29

  0 6

  Poruszam sie prawym pasem jezdni, więc zgodnie z przepisami. Nie zamierzam ryzykować, że jakiś debil będzie mnie wyprzedzał nie zmieniając pasa. Zbyt długo jeżdżę na rowerze i zbyt dużo groźnych sytuacji przeżyłem. 90% kierowców w Polsce nie potrafi jeździć. Sam jestem kierowcą, gdy widzę rowerzystę zawsze zmieniam pas, żeby stworzyć bezpieczną odległość i go nie stresować. Rowerzysta i tak ma wystarczająco stresu, że musi jechać ulicą. Niestety w naszym państwie przez lata PRLu stawiano na dominację ruchu samochodowego. Wszędzie budowano zbyt szerokie jezdnie. I efekt mamy jaki mamy, że we Wrocławiu trzeba od podstaw budować trasy rowerowe i powoli zmieniać mentalność ludzką. To aż śmieszne, że kierowcy wciąż żądają więcej, podczas gdy ogromna większość pieniędzy na inwestycje idzie na drogi, ruch we Wrocławiu jest pod dyktat samochodów, samochody zastawiają jak popadnie chodniki, słowem, chcą się wcisnąć wszędzie. Czas to zmienić.

 • ~@maciej 2014-06-05
  19:47:32

  8 0

  masz problem ze zrozumieniem tekstu czytanego? " 5.47) Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych." takich rowerzystów jak TY jest na pęczki. Masz jechać DDR-em, jeśli go nie ma to ulicą przy prawej KRAWĘDZI, a jeśli dozwolona prędkość na ulicy jest większa niż 50 km/h a nie ma DDR możesz jechać chodnikiem chyba, ze ci życie nie miłe

 • ~@maciej 2014-06-05
  19:50:12

  9 0

  PoRD obowiązuje wszystkich, a przez takich imbecyli na rowerach jak ty rowerzyści sa ciągle marginalizowani. Jakby chociaż połowa pedałujących znała przepisy to ruch odbywał by się płynniej i bezpieczniej, a tak robią co chcą i są wielce zdziwieni jak zdarza się "sytuacja stresowa"

 • ~Maciej 2014-06-06
  16:48:29

  0 9

  Oczywiście, że jak jest DDR to nią jadę, jak mogę wolę unikać kretyńskich kierowców. Ale jak nie ma ddr to będę jeżdził jezdnią, środkiem prawego pasa i nikt mi tego nie zabroni. Będę tak jeździł dopóki kierowcy nie nauczą się jeździć i dopóki nie zaczną przestrzegać prędkości 50 i 30 km/h w mieście.

 • ~@maciej 2014-06-06
  17:47:24

  8 0

  bedziesz jeździł środkiem to dostaniesz mandat chyba, ze wcześniej jakiś kierowca (równy twojej inteligencji) cie rozjedzie

 • ~A.S. 2014-06-06
  19:23:44

  5 0

  @maciej - oczywiście kierowcy samochodów to są imbecyle a amatorzy pedałowania nie znający kompletnie przepisów (co chociażby widać tu na forum), jeżdżący po pasach dla pieszych, ignorujących sygnalizację, nie posiadających wymaganych świateł są najmądrzejsi. Z jednej strony pedałujący ujadają żeby przesiadać się na rowery bo zmniejszą się korki a z drugiej utrudniają płynny ruch i powiększają zatory

 • ~Maciej 2014-06-06
  22:40:24

  0 5

  Rowerzyści czasem muszą łamać przepisy, bo infrastruktura w Polsce jest stworzona przeciwko nim. Wszystko pod samochody. Gdyby w 100% stosować się do przepisów to trzeba by co chwila z roweru zsiadać. Może lepiej na początek zajmijmy się wykroczeniami kierowców, którzy są dużo większym zagrożeniem w ruchu? Np. zacznijmy od karania potężnymi mandatami ludzi, którzy ulicą Armii Krajowej 100 km/h? A jazda na rowerze środkiem pasa jest rozwiązaniem ratującym niekiedy życie. Jak ktoś nie rozumie to niech pojeździ trochę na rowerze po drogach, to przekona się, że większość kierowców nie potrafi zachować należytego dystansu i się wciska pomiędzy rowerzystę a kierowcę obok. Czasem robią to nawet złośliwie.

 • ~Maciej 2014-06-06
  22:44:17

  4 1

  Zacznijmy może od tego, żeby zacząć masowo kontrolować i karać za zbyt szybką jazdę kierowców, rowerzystów za jazdę po chodnikach, a pieszych za chodzenie po drogach rowerowych? Wtedy może każdy się czegoś nauczy. A i dodatkowo czas na odpowiednie rozkładanie środków inwestycyjnych w mieście, czyli większość pieniędzy na komunikację zbiorową, resztę na drogi i rowerzystów

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.