Wiadomości

Podsumowanie roku w komunikacji - mozolne wprowadzanie zmian na lepsze

2011-12-29, Autor: beka
Otwarcie obwodnicy autostradowej, uruchomienie pierwszych dwóch linii Tramwaju Plus i radykalne zmiany na korzyść rowerzystów w centrum miasta - to największe zmiany w komunikacji w kończącym się właśnie 2011 roku.

Reklama

Zaczynało się od kłopotów, wiosną mieliśmy ich jeszcze więcej, ale już latem powoli (dla niektórych zbyt wolno) we wrocławskiej komunikacji zaczęły się zmiany na lepsze.

Zima
Zaczęło się naprawdę źle. Najpierw tramwaje - głównie przez źle (albo wcale) nie ogrzewane zwrotnice - tramwaje hurtowo wypadały z torów, a pasażerowie marzli na przystankach.

Zaś potem, pod koniec stycznia, zaczęło się robić komicznie. Tramwaje linii 5 i 20 miały wrócić na wyremontowaną pętlę koło cmentarza Grabiszyńskiego. Prace zostały zakończone i pozostał tylko odbiór techniczny. Okazało się, że tramwaje się na tejże pętli nie mieszczą - 3 słupy trakcji są za blisko, i żeby je minąć, trzeba by było demontować lusterka.
Wiosna
Kiedy stopniały śniegi rolę “usprawniaczy” w miejce inżynierów, którzy nie potrafili wymierzyć odległości dla tramwajów - zajęli ci, którzy zajmują się rozkładami jazdy i trasami objazdów. I okazało się, że do Leśnicy z Rynku trzeba jeździć z czterema przesiadkami. A napchane pasażerami autobusy nie mogą mieć buspasa na Legnickiej - żeby nie drażnić kierowców.

W tej sytuacji nic dziwnego, że spora część mieszkańców zachodnich osiedli miasta przesiadła się na rowery - jeszcze nie miejskie tylko własne - bo od wiosny zaczęły się widoczne zmiany na ich korzyść na Starym Mieście. Kosztem samochochodów, którym zabroniono wjazdu na połowę pl. Solnego, część Kiełbaśniczej - i zabroniono parkować na części Ruskiej i Św. Mikołaja.

Lato
W czerwcu zaczął ruszać projekt Tramwaju Plus na ulice wyjechały pierwsze skody 19T oznaczone cyfrą 33. I nie, pisanie “zaczął ruszać” to nie pomyłka - bowiem projekt startował, a wcale nie był. Jednak władze miasta bały się, że dziennikarze napiszą: nowe tramwaje stoją na zajezdniach i się marnują. Uruchomiono więc linię, która przez wakacje była częściej pusta niż kogoś woziła, a - i ci, którzy jeszcze mieli jakąś nadzieje zrozumieli, że to żaden szybki tramwaj. Wlecze się tak samo jak inne - za to ma krótszą trasę - i na Sępolno nie dojedzie. Szczyt kompromitacji miał dopiero nadejść we wrześniu. Najpierw okazało się, że tramwaj plus ma przez półtorej roku jeździć po niewydzielonym torowisku na Podwalu. Potem - że stacje transformatorowe, które miały dostarczać prądu do nowych skód nie są gotowe - przez co tramwaje co chwilę się zatrzymywały.

Jednak nie wszystko było źle. Właśnie latem tego roku, po kilkinastu latach gadania, procesów, projektowania i budowy, otworzona została autostradowa obwodnica Wrocławia. Korków to wprawdzie nie zlikwidowało, o czym kierowcy przekonali się gdy spadł pierwszy deszcz, ale ulga rzeczywiście jest.

Jesień
Wrocławską komunikacyjną jesień naznaczyły dwa wypadki Tramwaju Plus w ciągu jednego tygodnia (wciąż do końca nie znamy ich przyczyn), w których rannych zostało łącznie prawie 40 osób.

W świetle tych zdarzeń otworzenie przystanku kolejowo-tramwajowego przy stadionie, kompletna klapa z dowożeniem kibiców na mecze piłkarskie czy przebudowanie na podwójny przystanku na Grabiszyńskiej (przy budynku FAT), wydają się nie mieć znaczenia.

Zima
Wprawdzie trwa dopiero od niedawna, ale jak na razie drogowcy z nią nie przegrali. Węzeł na Borowskiej już działa, choć wciąż nie jest gotowy, podobnie jak testowy odcinek ITS-u. Chciałoby się napisać: so far so good.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~Tomek 2011-12-29
    01:51:35

    0 0

    Ja bym jednak coś ciepłego powiedział o ITSie - tam, gdzie działa, to zazwyczaj (bo zdarzają się czasami chwilowe wariacje) działa znakomicie. jan_niezbędny z WFK, a raczej jego filmiki, to potwierdzają. Ogólnie - zmiany idą na lepsze w kilku obszarach, to prawda. T+ (choć tak przez niektórych nielubiany) spowodował duże ilości remontów i modernizacji, a także zakup nowego taboru. Może to mało - i Wrocław potrzebuje znacznie więcej - ale już coś drgnęło. Cieszę się, że Pan Redaktor - zazwyczaj tak krytyczny dla poczynań UM - to zauważył i że artykuł nie jest w żadną stronę przekoloryzowany (bo wpadki UM też miał, oj miał.. tego absolutnie nie neguję i nie zamierzam bronić - taka pętla na Grabiszynku czy kom. zastępcza do Leśnicy to porażka na całego.). :)

  • ~Tomek 2011-12-29
    01:54:49

    0 0

    Tzn. - Panie Redaktorze, proszę nie przyjąć mojego postu jako sugestii, że nie jest Pan obiektywny w innych artykułach - absolutnie nie o to mi chodziło. :) Jedynie o to, że mimo tylu narzekań w mieście (a właściwie - w komentarzach, bo na mieście tylko narzekań nie słyszę), pomimo wpadek (które też Pana ZTCW dotyczyły/dotknęły), pomimo w większości raczej krytycznych opinii nt. UM/WTr-u/MPK, artykuł rzetelnie przedstawia za i przeciw. Chociaż zaraz pewnie znajdą się tacy, co powiedzą, że pewnie żadnego za nie powinno być, itp.. Jak to przystało na narzekaczy. ;)

  • ~ 2011-12-29
    07:26:39

    0 0

    Jeszcze był zatramwaj plus w pierwszy dzień otwarcia linii na Gaj, światła na Szczęśliwej, które zlikwidowały tam zieloną falę, w lipcu MPK nie wypuściło autobusów na miasto bo zabrakło im kierowców bo "jakoś to będzie" nie przedłużyli im umów, w wakacje też MPK trzymało nowe tramwaje w zajezdni bo bardziej opłacało się jeździć starymi, w styczniu nie działał co ósmy biletomat w mieście, w marcu zmienili trasę 127 tak, że omijała najważniejszy przystanek na swojej trasie, a we wrześniu zrobiono tak ze 144, na Pułaskiego tak wydzielono torowisko, że go nie wydzielono, zapowiedź likwidacji jednej zajezdni... to był naprawdę "dobry" rok.

  • ~WB 2011-12-29
    07:33:31

    0 0

    a może napisać coś o sposobie jazdy motorniczych... o wymuszaniu pierwszeństwa, o blokowaniu skrzyżowań o jeździe motorniczych po rozjazdach z dużo większą prędkością niż dopuszczalna o ich rozmowach w kabinie z kolesiami lub przez telefon komórkowy.. widzę że to dalej temat tabu....

  • ~ratunku 2011-12-29
    09:30:27

    0 0

    33 to nie cyfra!

  • ~ 2011-12-29
    10:52:50

    0 0

    I ani słowa o biletomatach podłączonych do latarni?

  • ~ 2011-12-29
    11:06:16

    0 0

    Przydałyby się też informacje o rozpoczęciu razem z PAN prac koncepcyjnych odnośnie metra, skończonym, a nie otwartym przez kilka tygodniu węźle JPII oraz o losie koncepcji miejskich szynobusów - bo przecież MPK w zeszłym roku zdobyła licencję kolejową.

  • ~pivi 2011-12-29
    11:19:14

    0 0

    Panie redaktorze, wstyd,wstyd, wstyd - z polskiego dwója. Od kiedy \"rok\" jest rodzaju żeńskiego??? Zwrot \"półtorej roku\" jest jednym z najbardziej rażących błędów językowych. Polski to trudna języka ale od dziennikarzy można chyba wymagać jego znajomości. No chyba, że wcześniej wypili pół litry.

  • ~atomek 2011-12-29
    11:59:45

    0 0

    @mlodywroclaw Akurat sprzedaż biletów należy zaliczyć do sukcesów. Automat w każdym tramwaju to jest na pewno duże ułatwienie kupienia biletu. W dodatku jego awaria nie zmusza do opuszczenia pojazdu. Coś się jednak może udać nawet naszemu UM.

  • ~zed 2011-12-29
    17:45:51

    0 0

    ..."radykalne zmiany na korzyść rowerzystów w centrum miasta"... - kpina!!! To jakieś przechwały magistratu, w tym czasie inne miasta nas zdetronizowały!!! Jakie to radykalne zmiany na korzyść rowerzystów, oprócz kilku prowizorek zostało wprowadzonych??? Raczej totalna klapa dla planu "rozwoju rowerowego Wrocławia" to skutek rządów krasnali dupkiewicza i co rocznego obcinania wydatków na rowerowe inwestycje!!!

  • ~ 2011-12-29
    18:04:16

    0 0

    @atomek - Miałem na myśli funkcjonowanie biletomatów ubiegłej zimy. Ponieważ były zasilane z latarni ulicznych, w trakcie dnia musiały korzystać z akumulatorów. Jaki był efekt przy ujemnych temperaturach, chyba wszyscy pamiętamy - a jeśli nie pamiętamy, to możemy sobie wyobrazić. Natomiast sukces biletomatów wewnątrz pojazdów też jest dyskusyjny. Apologetów tego sprzętu zachęcam do zachwalania go np. na grupie FB mieszkańców Oporowa.
    Zgadzam się z zedem, że teza o znaczących ułatwieniach dla rowerzystów jest karkołomna. Choć rzeczywiście farba i pędzel poszły w ruch, nie mniej jednak w kontekście założeń przyjętej w ubiegłym roku polityki rowerowej działania te wyglądają niepoważnie.

  • ~zed 2011-12-29
    22:13:24

    0 0

    Autostradowa Obwodnica Wrocławia to nie jest zasługa pajaców z magistratu, tylko lobby parlamentarzystów i samego rzadu oraz półTuska!!!

  • ~ 2011-12-30
    08:18:09

    0 0

    Do treści artykułu pasowałby raczej tytuł " Podsumowanie roku w komunikacji - czas nieudolności". Ale dziennikarz
    nawet gdy fakty są jakie są musi coś pozytywnego napisać o władzach Wrocławia. Ludzie najbardziej zapamiętają przecież tytuł. W mediach mamy Koreę Północną.

  • ~ 2011-12-30
    08:24:09

    0 0

    Ja bym to nazwał dreptaniem w miejscu.

  • ~ 2011-12-30
    11:21:29

    0 0

    Ja cie... zed i tomasz sie zbulwersowali bo na tuwroclaw pojawił sie artykuł, który mówi, ze jednak nie jest tak źle z MPK. Rany boskie już się obraziliście? To zmieńcie portal do trolowania i wiecznego polskiego narzekania w końcu będzie spokój.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.