Biznes
Przebudują zabytkowy most Osobowicki. Drugi przetarg na projekt
Miasto szuka firmy, która zaprojektuje przebudowę mostu Osobowickiego. Przeprawa odzyska estetyczny, historyczny wygląd, będzie też bardziej funkcjonalna dla użytkowników. Oferty można składać do 23 grudnia.
To już drugi przetarg na dokumentację projektową inwestycji, polegającej na remoncie i przebudowie mostu Osobowickiego. Mają z niego zniknąć brzydkie rury, a historyczne, ozdobne wieżyczki i latarnie zostaną odtworzone.
Zobacz także
Remont obejmie jezdnię, torowisko, ciągi pieszo-rowerowe i elementy konstrukcyjne. Będzie przeprowadzony zgodnie z Wrocławską Polityką Mobilności. Jezdnia zostanie zwężona, tak, by znalazło się tam miejsce na dwukierunkową drogę rowerową. Na pasie w kierunku centrum dopuszczony zostanie ruch autobusowy na torowisku, a z centrum - jeden pas będzie przeznaczony tylko dla kierowców, a na drugim znajdzie się wbudowane torowisko, po którym będą jeździć autobusy i samochody. Pasy będą miały po 3 metry szerokości.
Wykonawca projektu musi uwzględnić też nawrotkę dla aut na ul. Bałtyckiej z kierunku od mostu Osobowickiego, umożliwiającą jazdę w ul. Osobowicką, oraz obustronne chodniki. Most zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pojawi się tam także nowa zieleń.
Most Osobowicki Północny ma 8 przęseł, 223 m długości i został zbudowany w latach 1895-1897, a Południowy, pochodzący z lat 1904-1905 - jedno przęsło. Ten drugi powstał w związku z modernizacją drogi wodnej i koniecznością budowy nowej przeprawy mostowej w tej części miasta.
Most Osobowicki Północny zbudowano według projektu konstrukcyjnego Alfreda von Scholtz. Wzniesiony został z cegły, w konstrukcji sklepionej (łuki koszowe), o ścianach nadłuczy licowanych kolorową cegłą klinkierową, układaną w geometryczne kompozycje. Filary i przyczółki mostu zostały oblicowane kamieniem granitowym o rustykalnej fakturze. Na co trzecim filarze umieszczono zadaszone wieżyczki (obecnie nieistniejące) na tarasach widokowych (po dwie z każdej strony mostu), a w osi każdego przęsła wprowadzono żeliwne słupy latarń. Most ten zdobią balustrady z półkolistymi otworami, wypełnionymi ozdobną kratą, które zakończono w strefie nad przyczółkowej strzelistymi obeliskami z tarczami herbowymi.
Natomiast Most Osobowicki Południowy to obiekt o konstrukcji stalowej, z pomostem składającym się dziewięciu belek blachownicowych, przykrytym płytą żelbetową, który wspiera się na betonowych przyczółkach, oblicowanych płytami granitowymi. Na moście zachowały się oryginalne, zakończone betonowymi słupkami, żeliwne bariery, w których w półkolistych otworach umieszczono ozdobne kraty i zakończono w strefie nadprzyczółkowej monolitycznymi kamiennymi słupkami.
Tagi: most osobowicki, osobowice, most, wrocławskie inwestycje, remont, przeprawa, zabytek, wrocław, mosty Osobowickie
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Najpiękniejsze centrum handlowe Wrocławia będzie dużo większe. Trwa budowa drugiej części
18946 -
Wrocław: Magnolia Park sprzedana. Kupili ją inwestorzy z Republiki Południowej Afryki
10797 -
W słynnej wrocławskiej fabryce pracę straci 600 osób
4513 -
Będą zwalniać na Dolnym Śląsku. W tych branżach najwięcej
733
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert