Ważne zwycięstwo siatkarek Impel Gwardii Wrocław

2012-02-04, Autor: ŁM
Zdobywczynie Pucharu Polski okazały się za słabe na wrocławskie gwardzistki. Impel Gwardia Wrocław pokonała MKS Dąbrowa Górnicza 3:1. Wygrana zespołu trenera Rafała Błaszczyka jest ważna, bo pozwoliła mu awansować na szóste miejsce w tabeli PlusLigi Kobiet.

Pokonując rywalki z Dąbrowy Górniczej bez straty punktu, wrocławskie siatkarki sprawiły sporą niespodziankę. Bo gwardzistki, mimo gry na własnym boisku, nie były faworytem tej potyczki. Mało kto stawiał, że odprawią rywalki z kwitkiem - spodziewano się raczej wygranej siatkarek z Dąbrowy, być może po wyrównanej walce. W sondzie przeprowadzonej wśród czytelników oficjalnego serwisu internetowego PlusLigi Kobiet tylko 2 proc. z 90 głosujących wytypowało wygraną wrocławianek 3:1.

Nazwiska jednak nie grają, podobnie jak spekulacje kibiców. Siatkarki Impel Gwardii zagrały na dobrym, wysokim poziomie i pewnie pokonały rywalki z Dąbrowy Górniczej. Oba zespoły stworzyły przy tym emocjonujące widowisko. W pierwszym secie lepiej zaprezentowały się wrocławianki, które do końca tej partii nie oddały kilku punktów przewagi i zakończyły ją zwycięstwem 25:20. Set drugi należał już do drużyny gości. Podopieczne trenera Waldemara Kawki w końcówce musiały jednak sporo się napocić, by zapewnić sobie wygraną, bo wrocławianki wybroniły aż trzy cztery setowe. Nie zatrzymały jednak MKS-u i przegrały 22:25.

Później było już jednak tylko lepiej. Trzeci set był w wykonaniu gwardzistek partią popisową. Bo wygrać z mocnym w skali całego sezonu MKS-em seta do piętnastu nie jest wyczynem błahym. W trzeciej partii gwardzistki imponowały konsekwencją w grze i akcja po akcji powiększały prowadzenie. Efekt? Wygrana 25:15 i zwycięstwo w całym meczu na wyciągnięcie ręki. Set numer cztery okazał się być ostatnim w tym pojedynku. Emocji nie zabrakło w nim aż do ostatniej akcji, prowadzenie obejmowały to gwardzistki, to siatkarki gości. W końcówce mocniejszymi nerwami popisały się jednak siatkarki Impel Gwardii i wygrały seta 25:23, a cały mecz 3:1.

Wygrana z faworyzowanym MKS-sem Dąbrowa Górnicza ma dla wrocławianek znaczenie nie tylko prestiżowe. Jest też ważna w kontekście walki w fazie playoff PlusLigi Kobiet. Sobotnie zwycięstwo dało gwardzistkom awans na szóste miejsce w tabeli. Jeśli je utrzymają, w w pierwszej rundzie pucharowej fazy rozgrywek ominie je wątpliwa przyjemność gry z Bank BPS Muszynianką Fakro Muszyna czy Atomem Treflem Sopot, a więc drużynami, które uważa się za pewniaków do walki o ligowe złoto. Zespół trenera Rafała Błaszczyka ma dwa pkt. przewagi nad siódmą w tabeli ekipą Budowlanych Łódź i trzy nad PTPS-em Piła. Z tą ostatnią ekipą wrocławianki za tydzień zmierzą się w Pile w meczu kończącym fazę zasadniczą rozgrywek.

Impel Gwardia Wrocław - MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (25:20, 22:25, 25:15, 25:23)

Impel Gwardia: Wilson, Mroczkowska, Czypiruk, Jaszewska, Haładyn, Efimienko i Krzos (libero) oraz Pyziołek, Rosner, Medyńska, D. Sobolska.
MKS Dąbrowa Górnicza: Leys, Liniarska, Ściurka, Dirickx, Zaroślińska, Lis i Strasz (libero) oraz Żebrowska, Śliwa.