Wiadomości
Wrocław coraz bardziej rowerowy. Kończą prace na Drobnera, Piłsudskiego i na Gaju
Przypomnijmy, projekt Rowerowy Wrocław (nr 269) okazał się bezkonkurencyjny w ubiegłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zagłosowało na niego blisko 16 tysięcy osób.
Zobacz także
Pierwszym z elementów tego projektu, za realizację którego zabrali się urzędnicy, były pasy rowerowe na ulicy Kamiennej - między Borowską a Hubską. Wkrótce potem miasto rozpoczęło wcielanie w życie kolejnych propozycji z Rowerowego Wrocławia.
W połowie sierpnia ogłoszono postępowanie na trzy inwestycje rowerowe z zeszłorocznego WBO, czyli trasy rowerowe na ulicy Drobnera, Piłsudskiego i bocznych wlotach ulicy Świeradowskiej (Strońska, Piławska, Orzechowa). Dwa pierwsze przedsięwzięcia pochodzą właśnie z projektu numer 269.
Do przetargu stanął tylko jeden chętny - konsorcjum spółek Rotomat i Elektrotim, które zaproponowało cenę niespełna 358 tys. złotych. Umowę podpisano w czwartek 17 września.
Obecnie prace dobiegają już końca.
- Wykonawca musi jeszcze zakończyć roboty na ul. Piłsudskiego, jednak na pozostałych ulicach zadania są już praktycznie gotowe - z części z nich rowerzyści korzystają od kilku dni - tłumaczą przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
O otwarciu wszystkich przejazdów dla ruchu rowerowego pracownicy ZDiUM-u poinformują po oficjalnych odbiorach technicznych.
Drobnera
Pierwsze z zadań w ramach tego przetargu to przebudowa ulicy Drobnera w celu wyznaczenia trasy rowerowej na odcinku od ul. Łokietka do mostu Uniwersyteckiego. Trasę rowerową po zachodniej stronie ulicy Drobnera wytyczono na jezdni przy wykorzystaniu oznakowania pionowego i poziomego.
- Na odcinku od ul. Śrutowej do ul. Dubois wykorzystano oznakowanie poziome przewidziane nowelizacją przepisów (znak P-27 „kierunek i tor ruchu roweru”) – do wdrożenia po usankcjonowaniu przepisów. Pozostały zakres opracowania (od ul. Łokietka do ul. Śrutowej oraz od ul. Dubois do mostu Uniwersyteckiego) przewiduje wytyczenie pasa rowerowego z jezdni o szerokości 1,8 i 1,5 metra (1,1-1,5 m na odcinku około 6 m bezpośrednio przed włączeniem do istniejącej drogi rowerowej na moście Uniwersyteckim) - tłumaczą autorzy dokumentacji projektowej.
Na tych odcinkach przewidziano też korektę szerokości pasów dla ruchu ogólnego (od 2,5 do 3,5 metra), a na północnym wlocie ulicy Drobnera, przy skrzyżowaniu z ulicą Dubois, zaprojektowano śluzę rowerową.
Dodatkowo, na wysokości skrzyżowania z ul. Cybulskiego, odcinek jezdni ulicy Drobnera miał nawierzchnię z kostki kamiennej - wykonawca musiał ją wymienić na nawierzchnię bitumiczną.
Od Legionów do Orląt Lwowskich
Drugie z realizowanych przedsięwzięć w ramach projektu 269 to wyznaczenie pasów rowerowych po obu stronach ulicy Piłsudskiego na odcinku od placu Orląt Lwowskich do placu Legionów oraz uporządkowanie miejsc do parkowania w zatokach postojowych w rejonie powstałej infrastruktury drogowej.
- Zaprojektowano wytyczenie pasów rowerowych o szerokości 1,5 metra z jezdni. W związku z powyższym sporządzono korektę szerokości pasów dla ruchu ogólnego zachowując asymetryczny podział jezdni (prawy pas ruchu 2,9 m, lewy/pozostałe - 2,75 m) - tłumaczą projektanci.
Na wlotach przed skrzyżowaniami nadzorowanymi pracą sygnalizacji świetlnej zaprojektowano też śluzy rowerowe: na pl. Orląt Lwowskich dwie śluzy dla relacji skrętnej w lewo oraz do jazdy na wprost i w prawo, na pl. Legionów - jedną śluzę dla relacji na wprost.
Wzdłuż istniejących zatok postojowych zaprojektowano słupki CITY uniemożliwiające postój pojazdów inny niż dopuszczony przepisami, czyli równolegle do osi jezdni.
Przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ul. Grabiszyńską korekta szerokości pociąga za sobą przebudowę chodnika (wyspy).
- Szerokość jezdni po przebudowie będzie wynosić 9,9 metra. Zmiana szerokości jezdni, kosztem istniejącego chodnika powoduje przebudowę geometrii (przeniesienie linii krawężnika i ścieku, korekta wysokościowa nawierzchni chodnika). Obszar poszerzony w miejscu istniejącego chodnika będzie posiadał nawierzchnię bitumiczną - zapowiadają autorzy dokumentacji projektowej.
Świeradowska
Trzecia inwestycja w tym przetargu również pochodzi z zeszłorocznego budżetu obywatelskiego, jednak tym razem z projektu nr 193. To wyznaczenie pasów rowerowych z ulic Strońskiej i Piławskiej, przecinających ul. Świeradowską, do istniejącej ścieżki rowerowej.
- Należy wykonać adaptację dwóch skrzyżowań po obu stronach centrum handlowego Ferio-Gaj przez stworzenie pasów rowerowych z ulic Strońskiej oraz Piławskiej, przecinających ulicę Świeradowską, aby umożliwić rowerzystom przekroczenie ruchliwej drogi oraz torów tramwajowych. W zeszłym roku miał miejsce śmiertelny wypadek właśnie w tym miejscu, rowerzysta został śmiertelnie potrącony przez cichy tramwaj przy przekraczaniu przejazdu przez tory - argumentowali autorzy projektu złożonego do WBO.
Zaprojektowano więc wytyczenie pasów rowerowych o szerokości 2 i 2,9 metra przy skrzyżowaniu ulic Świeradowskiej, Orzechowej i Strońskiej oraz o szerokości 3 metrów w pobliżu skrzyżowania ul. Świeradowskiej i Piławskiej.
- W miejscach wpięć pasów rowerowych do północnej jezdni ul. Świeradowskiej zachodzi konieczność lokalnego obniżenia istniejących krawężników, a także odcinkowa likwidacja barier ochronnych ustawionych wzdłuż torowiska. Wszystkie projektowane odcinki dróg rowerowych będą miały nawierzchnię bitumiczną - tłumaczą projektanci.
Zaprojektowano również śluzy rowerowe na wlotach ul. Orzechowej i Strońskiej. Na wlotach ulic przewidziano korektę szerokości pasów dla ruchu ogólnego (dwa pasy ruchu po 2,5 m). Uwzględniono również możliwość wjazdu na drogę rowerową biegnącą wzdłuż ul. Świeradowskiej z ul. Strońskiej poprzez utwardzenie międzytorza tramwajowego (relacja lewoskrętna i prawoskrętna).
Dodatkowo na skrzyżowaniu ul. Świeradowskiej i ul. Piławskiej zaprojektowano połączenie drogi rowerowej z ul. Piławską przy pomocy tzw. czwartego wlotu na skrzyżowaniu.
Tagi: inwestycje rowerowe Wrocław, rowerzyści wrocław, pasy rowerowe Wrocław, rowerowy wrocław, WBO 2014, budżet obywatelski wrocław, Wrocławski budżet obywatelski
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
73989 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
29955 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
19951 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18820 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15241
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Wrocław: W miejscu zburzonej przychodni powstaną mieszkania
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1 -
Kierowca audi w 10 sekund stracił prawo jazdy. Policja wszystko nagrała!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert