Wiadomości

Wrocław nie kosi trawników. Jakie są zalety i zagrożenia? [WIDEO]

2019-06-12, Autor: Bartosz Senderek

Na wielu wrocławskich trawnikach zieleń sięga już prawie kolan. Czy miasto zapomniało w tym roku o koszeniu? Urzędnicy odpowiadają, że to przemyślana strategia. W miejsce krótkich, równo przystrzyżonych trawników teraz mają pojawić się proekologiczne łąki miejskie.

Reklama

Odpowiedzialny za zieleń w mieście wiceprezydent Adam Zawada tłumaczy, że od tego roku zmieniła się miejska polityka dotycząca koszenia.

– Kosimy, ale w innym stylu – tłumaczy. – Generalną zasadą będzie to, że będziemy kosić mniej więcej o trzy tygodnie później niż zwykle, do tego zostawimy 30% przestrzeni miejskiej, której damy możliwość której damy możliwość wzrostu do momentu, w którym będą mogły wzrosnąć nasiona – dodaje wiceprezydent.

Takie działanie ma być odpowiedzią Wrocławia na zmiany klimatyczne, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach.

Małgorzata Piszczek, która doradza miastu w sprawach zieleni tłumaczy, że opóźnienie koszenia traw prowadzi to tworzenia się w mieście tzw. łąk miejskich. – Przez zaniechanie koszenia mogą do nich wejść rośliny, które to koszenie by niszczyło – tłumaczy architektka. – Takie łąki są tanie i bioróżnorodne. Żyją w nich rozmaite, dzikie, często rzadkie rośliny oraz zwierzęta, które są potrzebne ekosystemowi, a przez to, że my też jesteśmy częścią ekosystemu, są potrzebne nam – dodaje.

Choć trawy są też siedliskiem niepożądanych owadów, jak komary czy kleszcze, urzędnicy z wrocławskiego magistratu nie przewidują by uciążliwości z tego powodu w jakiś znaczny sposób wzrosły. Magistrat przekonuje też, że z powodu zmiany nawyków koszenia uciążliwości nie powinni odczuwać też alergicy. – Kosząc rzadziej, promujemy rośliny zielne kwitnące, nie będące trawami, czyli te mniej alergizujące – tłumaczy Małgorzata Piszczek.

Czy podobają Ci się łąki miejskie?

Oddanych głosów: 1122

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~mdj11 2019-06-12
  18:39:08

  21 13

  Witam.
  Bardzo mi się to podoba, że nie kosi się wszędzie trawniki "równo z ziemią". Na niektórych trawnikach przy ulicach można zauważyć kwitnące niezapominajki czy inne kwiaty. Nigdy ich tam nie widziałem wcześniej, bo było prawie klepisko. Brawo!!!
  pstrykifoto.wroclaw.pl

 • ~Edyward 2019-06-12
  18:40:17

  27 6

  bida w kasie miejskiej aż piszczy w trawie. W końcu przestali marnotrawić pieniądze, może jeszcze zrezygnują ze stawiania tych kiczowych rzeźb za 1MLN

 • ~MiastoSmogu 2019-06-13
  11:37:42

  17 6

  Mam taką ciekawą obserwację - podniosło się takie wielkie larum w tym temacie, więc rozumiem, że znaczna część woli w mieście beton, asfalt i jeszcze raz beton, nic wspólnego z naturą. To zastanawia mnie skąd tyle osób ma potrzebę w swoich blokach na siedzenie na balkonach, jedzenie tam, a dalej patrząc wyjeżdżanie na wakacje nad morze albo w góry? Drzewa, krzewy, zieleń, trawniki to rezerwuary wilgoci i niższej temperatury, a to pozwala w tym palącym śmieciami i węglem kraju jeszcze przetrwać upały w mieście.

 • ~Grzegorz Włodek 2019-06-16
  14:28:16

  6 9

  Brawo Wrocław, co na to kolejne miasta?

 • ~ppp 2019-06-18
  09:04:27

  20 9

  Brawo Wrocław. Świetna robota. Przy niektóych chodnikach rośliny tak urosły, że chodnik zwęził się o połowę. Jeszcze fajniej jest na klasycznych wrocławskich wąskich drogach rowerowych.
  A nieprzycinanie żywopłotów to klasa sama w sobie. Jak już je przytniecie, to zostaną same bezlistne gałezie. I będzie pięknie.
  Idioci.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.