Wiadomości
Zabytkowe bulwary nad Odrą zostaną odnowione za 55 mln złotych
Nadodrzańskie bulwary w centrum miasta mają odzyskać blask w ciągu dwóch lat
Prace budowlane będą prowadzone na odcinku Odry Śródmiejskiej, czyli w obrębie zabytkowego centrum Wrocławia. Znajdują się tam zarówno ubezpieczone brukiem skarpy, jak i kamienne lub ceglane mury oporowe. Na odcinku poniżej mostów Mieszczańskich na Odrze Północnej i mostów Dmowskiego na Odrze Południowej, do ujścia do Starej Odry są także nabrzeża portowe i stoczniowe.
– Mury oporowe powstawały 200 i więcej lat temu, a w przypadku murów przy Wzgórzu Polskim i wzdłuż Ostrowa Tumskiego założenia konstrukcyjne sięgają XVI wieku. Część skarp porośnięta jest drzewami, których system korzeniowy niszczy istniejące ubezpieczenia. Stan techniczny murów oporowych jest zły, zarówno pod względem materiałowym, jak i technicznym – opisuje Magdalena Łońska z RZGW.
Wykonaniem zadania zajmie się konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua SA - lider oraz Dragados SA jako partner.
Zabytkowe bulwary Odry Śródmiejskiej zostaną uporządkowane i przywrócone do właściwego stanu technicznego w celu zabezpieczenia wyjątkowo cennej zabudowy mieszkaniowej i zabytkowego centrum miasta. Ponadto na wybranych odcinkach modernizowanych murów oporowych Odry Śródmiejskiej zostaną osadzone rurki drenarskie dla jaskółek brzegówek i umożliwiające powstanie kolonii lęgowych tego gatunku wzdłuż modernizowanego odcinka rzeki.
Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego prowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to jedna ze składowych planowanego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny Odry. Cały system obejmuje dwa główne zadania: budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego (polderu) Racibórz Dolny oraz odbudowę i modernizację systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych Wrocławia.
Projekt modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) został podzielony na siedem zadań inwestycyjnych, które ze względu na specyfikę i technologię robót zostały ujęte w czterech kontraktach. Pozostałe dwa kontrakty są w trakcie rozstrzygnięć przetargowych i planowo zostaną podpisane do końca września br. Wartość całej inwestycji to kwota prawie 1,4 mld zł.
Kilka dni temu opisywaliśmy rozpoczęcie innego zadania związanego z modernizacją WWW.
Zobacz także
Tagi: modernizacja, rzgw, powódź we wrocławiu, regionalny zarząd gospodarki wodnej, wrocławski węzeł wodny, ochrona przeciwpowodziowa, stara odra, bulwary nad odrą, odra śródmiejska
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Życzenia noworoczne na 2023 - gotowe do wysłania, naprawdę fajne życzenia na Nowy Rok
522229 -
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262436 -
Życzenia noworoczne 2023 - wyślij znajomym najlepsze życzenia noworoczne [31.12.2022 - 1.01.2023]
82577 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67147 -
Życzenia noworoczne - bardzo fajne życzenia na rok 2023 - gotowe do wysłania [31.12.2022]
62988
Najczęściej komentowane
-
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3 -
Wrocławski PiS jak kadra Michniewicza
3 -
Wrocław wśród najbardziej zakorkowanych miast świata
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Mistrzu 2012-08-31
10:40:12
No w końcu. Te bulwary nie były chyba remontowane od czasów wojny, a czasami aż wstyd było zabrać znajomych z zagranicy na spacer nad brzegiem Odry.
~gaax 2012-08-31
11:26:38
Dla redaktorów: chcecie fajny temat na materiał? Idźcie do RZGW, albo magistratu i zapytajcie czy się nam centrum miasta wkrótce nie zawali. I nie chodzi wcale o peerelowskie bloczki, tylko o stare kamienice. Zapytajcie czy to prawda, że obniżył się w centrum poziom wód gruntowych, a kamienice zaczęły się osówać, bo stoją na niepewnych podstawach i generalnie wszystko może pieprznąć od ręki.To jest temat, o którym się urzędnicy boją głośno mówić. Do dzieła! :)