Wiadomości

Będzie luźniej. Na Dworcu Głównym przybyło wyremontowanych peronów

2011-12-09, Autor: Jarosław Garbacz
Dobiegł końca remont peronu 1 na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Pierwsze pociągi zaczną stąd kursować o północy w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy zmieni się też rozkład jazdy.

Reklama

To oznacza że do zmodernizowania na Dworcu Głównym we Wrocławiu pozostały jeszcze tylko dwa z sześciu peronów. Już na wiosnę w okolicach Świąt Wielkanocnych pasażerowie będą mogli korzystać także z peronu 2.

W przypadku peronu nr 3 sprawa jest bardziej skomplikowana. Teoretycznie prace mają się na nim zakończyć pod koniec maja przyszłego roku. To godzina zero, bo już dwa tygodnie później piłkarskie mistrzostwa zostaną zainaugurowane. I wielu kibiców z Czech, a nawet z Rosji, będzie chciało dostać się do stolicy Dolnego Śląska właśnie koleją. Przedstawiciele PKP zapewniają jednak, że niemal na pewno zdążą z wszystkimi robotami.

– Mogę zapewnić, że z modernizacją wszystkich peronów zdążymy przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej, bo prace nabrały ostatnio bardzo szybkiego tempa – podkreśla Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A. we Wrocławiu.


Na peron pierwszy pasażerowie dostaną się częściowo udostępnionym tunelem centralnym. Ale wygrodzone będą tam nadal miejsca przy peronach drugim i trzecim, gdzie dalej trwają prace modernizacyjne.

Jeszcze w grudniu mają zakończyć się prace budowlane w powstającym pawilonie południowym, czyli tzw. dworcu nocnym przy ul. Suchej. Wreszcie skończy się więc uciążliwe wyczekiwanie na dworze na informację o numerze peronu z którego odjeżdża pociąg.

– Wtedy pasażerowie będą mogli schronić się w nim i stamtąd w cieple obserwować tablice przyjazdów i odjazdów. Cały czas podróżni mogą korzystać z budynku dworca tymczasowego, który jest ogrzewany i czynny przez całą dobę – przypomina Bartłomiej Sarna.

Dzięki otwarciu peronu 1 w ten weekend zwiększy się też liczba krawędzi peronowych, przy których zatrzymują się składy. Dyspozytorzy mają przez to szybciej podawać informację o peronie, na który podstawiane są pociągi.

Przypominamy też, że od niedzieli wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Część połączeń PKP Intercity będzie miała zmienione – wydłużone lub skrócone trasy, część będzie kursowała o innych porach. Ale na Dolnym Śląsku cięcia dotknęły tylko jednego dodatkowo sezonowego połączenia.

Z kolei na potrzeby kolei aglomeracyjnej, dowożącej mieszkańców miejscowości wokół Wrocławia do miasta, uruchomionych będzie blisko 40 dodatkowych kursów. Chodzi między innymi o Wołów, Brzeg, Jelcz-Laskowice czy Legnicę.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~wroclove 2011-12-09
  13:30:53

  0 0

  dziekuje bardzo ale ten dworzec tymczasowy to noclegownia dla bezdomnych. proponuje wybrac sie tam w godzinach wieczornych i poczuc won szczyn i brudu.

 • ~- 2011-12-09
  15:48:59

  0 0

  Dokładnie dworzec tymczasowy jest tak mały i służby sobie nie radzą z utrzymaniem tam porządku, nawet przy stałym posterunku Policji. Świadczy to o tym, że sytuacja na dworcach w ogóle się nie poprawi, nadal będzie to brudna, śmierdząca i zdewastowana noclegownia dla bezdomnych.

  p.s. system komentarzy jest beznadziejny!

 • ~ 2011-12-09
  16:01:32

  0 0

  System komentarzy jest dobry dla tych, co założyli konto :) Kurcze, przejeżdżałem dzisiaj 3 razy koło dworca i nie zauważyłem tej elewacji. W sumie dobrze, trzeba się na drodze skupiać. I tak jak poprzednicy mówią - brud i smród. W wejściu na perony można pawia puścić od smrodu.

 • ~Wrocławianin 2011-12-10
  21:16:49

  0 0

  Kompromitacja Budimexu. Hańba i skandal. Juz widzę opinie turystów i kibiców po Euro. Urzędnicy to wasza wina.

 • ~set 2011-12-11
  07:21:28

  0 0

  Byłem na dworcu i na peronie, to porażka. To nie remont to psucie. Zastosowano dębinę, tylko już została pozaklejana ogłoszeniami, pomimo kolców i siatki ptaki dalej srają, posadzki na peronach bure, poręcze nierówne, płyta pilśniowa zamiast szyldów z blachy. To źle wydane pieniądze i kompromitacja zarówno koleji jak i wykonawców. Nie sądzę, żeby Czesi chcieli jechać pociągiem, kiedy mają u siebie porządne drogi a od granicy do Wrocławia też da się dojechać nienajgorzej przez Lubawkę. Pociagiem to ponad 8 godzin z Prahy samochodem 4. A Rosjanie przylecą, mają kasę i nie będą tłukli się 24 godziny koleją.

 • ~luk 2012-01-03
  15:28:47

  0 0

  Wychodzi na to, że nowoczesny dworzec kolejowy wtedy zbudowali Niemcy i my już nic lepszego nie zbudujemy a co gorsza sp... to co było... Tylne, ciemne wyjście i porażka na elewacji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.