Wiadomości

Nie wszystkie neony wrócą na Dworzec Główny po remoncie

2011-08-29, Autor: Bartłomiej Knapik
Neony z hali Dworca Głównego, w tym słynne „kasy biletowe” z lat 50., nie powrócą na swoje miejsce. Wciąż niewiadomą jest przyszłość neonów, które wisiały na peronach – projektanci przebudowy dworca i kolejarze wciąż się zastanawiają czy mają wrócić. Na pewno wróci za to napis znad wejścia od strony ul. Piłsudskiego.

Reklama

Przed rozpoczęciem remontu Dworca Głównego neonów w nim nie brakowało. Jednym z najsłynniejszych był napis „kasy biletowe” z lat 50 (na zdjęciu powyżej). Oprócz niego zachowały się m.in. „kino” czy „bufet” z hallu.
Napisy zostaną zachowane, ale nie wszystkie po remoncie znajdą się z powrotem tam, gdzie były:
– Napisy z hali nie powrócą więc na swoje miejsce. Zachowamy je jednak jako relikty muzealne i wyeksponujemy, prawdopodobnie w specjalnej galerii poświęconej historii dworca – mówi tłumaczy Anna Rosiek, zastępca dyrektora Biura Projektów Inwestycyjnych i Marketingowych PKP. Dlaczego? - Zgodnie z decyzją konserwatora wnętrze dworca odtwarzane jest do wyglądu z XIX wieku, neony nie będą pasować do wyremontowanego dworca – dodaje.Dotyczy to jednak nie wszystkich neonów. Na pewno wróci ten, który wisiał na szczycie budynku od strony ul. Piłsudskiego.
– Prawdopodobnie zachowany będzie neon nad halą dworca od strony torów – informuje Anna Rosiek. - Nie wiemy jeszcze, co zrobić z neonami na peronach. Zastanawiamy się nad tym wraz z architektem - dodaje.

Przypomnijmy, że na włosku wisi to, czy uda się zdążyć z remontem przed Euro. Żeby mieć jeszcze szanse od 1 września zamykany jest peron 3 i zmieni się rozkład jazdy niektórych pociągów korzystających ze stacji Wrocław Główny: 2 pociągi obejmie zmiana rozkładu jazdy, 10 pociągów będzie miało skrócone relacje czyli nie na Wrocław Główny lecz do i ze stacji Wrocław Nadodrze i Wrocław Mikołajów a 5 pociągów będzie odwołanych. 
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~lolo 2011-08-29
  11:07:04

  0 0

  \\\"Zgodnie z decyzją konserwatora wnętrze dworca odtwarzane jest do wyglądu z XIX wieku, neony nie będą pasować do wyremontowanego dworca – dodaje. \\\"
  To by znaczyło że zamontują XiX wieczne oświetlenie gazowe? A co z nowoczesnymi wyświetlaczami na peronach?

 • ~Gierek 2011-08-29
  11:10:29

  0 0

  Chodzi chyba o XIX wieczne wnętrze holu. Ciekawe czy ławki będą rekonstruowane (czy zamontują tę tandetę a'la Bodzio, jak na peronach) i ciekawe jak w XIX wieku wyglądał bankomat. Największy babol to przeźroczyste barierki przy wejściu na perony... jakby nie można było zrekonstruował żeliwnej barierki.

 • ~havranek 2011-08-29
  11:51:31

  0 0

  Te barierki też mnie zdziwiły. Piękne kute elementy zastąpiono szklaną imitacją. Zastanawiam się co z nimi zrobiono. Czy poszły już na złom czy gdzieś zostały zmagazynowane i czekają na lepsze czasy.

 • ~Luka 2011-08-29
  11:57:26

  0 0

  Zgadzam się co do barierek. Mogę się założyć, że będą wiecznie zabrudzone i nie będzie komu ich myć. Podobnie jak z Psią Kładką przy pl. Orląt Lwowskich. Szkło wygląda atrakcyjnie, ale tylko wtedy, kiedy się o nie dba. To na kładce chyba od zamontowania nie było przetarte.

 • ~qba 2011-08-29
  12:19:07

  0 0

  Nie rozumiem:jak to nie będzie tych kutych barierek??? Ktoś [.........]?? [część wpisu została usunięta za naruszenie regulaminu]

 • ~ 2011-08-29
  17:48:18

  0 0

  Koledzy, przy zejściu do tunelu głównego nie było "pięknych, kutych barierek", a obskurne poręcze z kątowników, zamontowane już po "odzyskaniu Wrocławia i przyłączeniu do go macierzy". Te ze zdobieniami ostały się tylko wokół zejść do tunelu bocznego i zostały pięknie odrestaurowane. Szklane imitacje mi się podobają, ale: a) będą wiecznie brudne; b) drewno użyte do wykończenia poręczy jest poniżej krytyki, podobnie jak szafki na gaśnice - te ostatnie gniją w oczach.

 • ~ 2011-08-29
  22:55:41

  0 0

  Osobiście brak neonów "kasy biletowe kasy" mnie cieszy, gdyż zdrowo się porozglądałem zanim dojrzałem, będąc pierwszy raz ze Wrocławiu, gdzie są kasy. Ten napis jest zwyczajnie niewyraźny. Popieram używanie wielkich liter. Kolorowe wieżyczki dworca już widać z daleka, co bardzo cieszy.

 • ~podróżny 2011-09-01
  18:28:31

  0 0

  Szyby przy wyjściu na perony są pewnie dlatego, że wspaniali budowlańcy najwyraźniej minęli się(!) schodami z poziomem peronu - i stąd potrzebna jest dodatkowa rampa sprowadzająca do poziomu peronu - przyjrzyjcie się dobrze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.