Juniorzy Śląska zagrają o mistrzostwo Polski

2018-05-29, Autor: Dominik Szpik

Sezon piłkarskiej ekstraklasy mamy już za sobą, lecz Centralna Liga Juniorów dopiero wkracza w decydującą fazę rozgrywek. W niedzielę juniorzy Śląska Wrocław wygraną 2:1 z Pogonią Szczecin zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie zachodniej i awans do półfinałów już kolejkę przed końcem rundy zasadniczej.

Ekipa Piotra Jawnego nie miała łatwego zadania. Mimo szybkiego zdobycia dwóch bramek nie mogli być pewni swego aż do ostatnich sekund spotkania. Pogoń przez większość czasu utrzymywała się przy piłce, lecz nie wiele z tego wynikało. Śląsk natomiast był bardziej konkretny i swoje mniejsze posiadanie wykorzystał jak należy. Warto podkreślić, że główne role w tym spotkaniu odegrali Sebastian BergierAdrian Łyszczarz, czyli zawodnicy na co dzień trenujący z pierwszym zespołem i mający za sobą występy w ekstraklasie. Obaj mieli udział przy bramkach dla WKS-u - najpierw Bergier asystował Bartoszowi Boruniowi, a potem Łyszczarz wspomnianemu już Bergierowi.

Druga połowa przysporzyła wrocławskim kibicom nie lada nerwów. Gospodarze z minuty na minutę tracili kontrolę nad spotkaniem, choć zdążyli jeszcze postraszyć rywali. W 50. minucie świetną okazję miał Łyszczarz, lecz bramkarz gości zaliczył udaną interwencję i wybił piłkę na aut. Pogoń łapała wiatr w żagle i zaczęła coraz bardziej zagrażać gospodarzom, czego efektem była bramka na 1:2 zdobyta w 76. minucie. Piłkarze WKS-u coraz gorzej radzili sobie w obronie i nie raz w ostatniej chwili ratowali się przed utratą kolejnej bramki. Warto tu podkreślić fenomenalną postawę bramkarza wrocławian Adriana Mynarskiego, który w ostatnich sekundach doliczonego czasu drugiej połowy wybronił akcję sam na sam, zapewniając Śląskowi zwycięstwo.

Jest to bez wątpienia wydarzenie historyczne, gdyż wrocławianie w rozgrywkach juniorskich nigdy nie zaszli tak daleko. Nie oznacza to, że drużyna spoczywa na laurach. Awans do półfinałów był planem minimum. Trener Jawny odważnie zapowiada, że celem jest mistrzostwo Polski juniorów starszych. Najpierw jednak trzeba pokonać Cracovię. Pierwszy mecz półfinałowy odbędzie się w środę 6 czerwca o godzinie 17:00 w Krakowie. Rewanż zaplanowano na niedzielę, 10 czerwca, o godzinie 15.

Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 2:1 (2:0)
Bramki: Boruń 14, Bergier 24 oraz Benedyczak 76'

Śląsk: Mynarski - Sztylka, Buławski, Kuriata (65 Musiał), Izydorczyk, Sosna (75 Chmulak), Ryl, Młynarczyk, Łyszczarz (85 Lewkot), Boruń (80 Waśkiewicz), Bergier.