Wiadomości

Rodzina Krzywdów kontratakuje prawnym kruczkiem

2010-07-29, Autor: bk
Prawnik rodziny Krzywdów zażądał od wojewody wstrzymania wydania decyzji lokalizacyjnej pętli autobusowej na północ od stadionu. Powód? W zawiadomieniu wojewody inwestycja opisana jest jako "Zagospodarowanie terenu po północnej stronie stadionu piłkarskiego” ale w spisie prac jest mowa o zagospodarowaniu "terenu w północnej stronie stadionu piłkarskiego Euro 2012 we Wrocławiu".

Reklama

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza. - W północnej stronie stadionu" oznacza, że chodzi o inwestycję w obrębie obiektu. A działka Krzywdów jest poza nim. "Po północnej stronie" też jest nieprecyzyjne. Bo czy to oznacza, że miasto może budować wszędzie we Wrocławiu na północ od stadionu? - dopytuje się mecenas Miłosz Śliwiński, pełnomocnik rodziny.
Urzędnicy wojewody jeszcze nie wiedzą co zrobić. Na razie analizują sprawę.Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że  wywłaszczenie rodziny Krzywdów to kwestia miesiąca. Wojewoda rozpoczął procedurę lokalizacyjną, która pozwoli urzędnikom dysponować spornym gruntem pod koniec miesiąca.
Wrocławskie Inwestycje wystąpiły do nas z wnioskiem lokalizacyjnym dla obsługi komunikacyjnej stadionu od północy. Jeżeli weszłaby ona w życie na mocy nowego prawa spółka od razu miałaby prawo do dysponowania gruntem. W takim przypadku urzędnicy mogą zacząć budować na tej działce, a potem niezależna wycena ustali, ile trzeba będzie oddać rodzinie Krzywdów.

Dziś okazuje się, że nie jest to wcale takie proste i jasne. Bo prawnicy rodziny znaleźli rozbieżność w dokumentach miejskich. Na szczęście już jakiś czas temu urzędnicy zaplanowali jak dojechać do stadionu nie wykupując działki rodziny Krzywdów (patrz mapka).

W tej chwili nie wiadomo co postanowią prawnicy wojewody. Przypomnijmy tylko, że nawet jeśli Wrocławskim Inwestycjom uda się przejąć grunt, to żeby eksmitować Krzywdów z domu trzeba nakazu sądowego, a tego łatwo się nie uzyskuje.

Niemniej jest to kolejna pozytywna informacja na temat tych gruntów z ostatnich tygodni. Przypomnijmy, że  w połowie czerwca wyrok korzystny dla magistratu wydał Naczelny Sąd Administracyjny.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2010-07-29
  11:29:35

  0 0

  Nie jest to wcale pozytywna informacja, wywłaszczanie ludzi z ich ojcowizny za pomocą gwałtu i przemocy, nie jest wcale niczym pozytywnym.

 • ~ 2010-07-29
  12:09:28

  0 0

  Zachowanie tych ludzi jest żenujące, przypomina mi liberum veto z rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie może być tak że jedna rodzina blokuje ważne inwestycje dla miasta. Przecież dostali by godne pieniądze za to. Podobnie było na kozanowie gdzie jeden dureń zablokował budowę wału, bo nie ma gdzie marchwewki sadzić. Żenada.

 • ~ 2010-07-29
  12:13:16

  0 0

  Też uważam, że siłowe wywłaszczanie nie jest w porządku. Ale jak nie mogą się dogadać? Jeden chce 7, drugi chce dać 3,5 więc po środku jest 5,25 i po sprawie. Wydaje mi się że 7 to lekka przesada.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.