Wiadomości

W czasie komunikacyjnego szczytu po Wrocławiu jeździ się najwolniej spośród wszystkich polskich miast

2014-10-03, Autor: jg
W centrach wielkich miast po wakacyjnym rozluźnieniu nie ma ani śladu. Korki powróciły na ulice. Jak się jednak okazało, nie wszędzie w takim samym stopniu. Badania przeprowadzone przez ekspertów wskazują, że wielkie miasta – choć generalnie są do siebie podobne – mają już też swoje lokalne, korkowe tradycje. W tym zestawieniu Wrocław tradycyjnie wypada bardzo słabo.

Reklama

W badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl udział wzięło 10 dużych miast Polski. Pod uwagę brano nie tylko średnią prędkość osiąganą przez pojazdy w centrum danej metropolii, ale także godziny w których natężenie ruchu jest największe. Wnioski? W większości miast prędkościomierze pojazdów oscylują między 29 a 35 km/h.

 

Najwolniej jeździ się we Wrocławiu, Katowicach Krakowie i Poznaniu, najszybciej zaś w Białymstoku i Gdańsku. Jeśli chodzi o czas trwania godzin szczytu, to są miasta, w których kończą się one tuż po godzinie 17 (np. Katowice) jak i takie, które walczą z nimi znacznie dłużej jak stolica Dolnego Śląska czy Poznań lub Warszawa.

 

 

We Wrocławiu szczyt komunikacyjny uderza najmocniej między 7:30 a 9 rano oraz pomiędzy 15:45 a 18 popołudniu. Kierowcy, którzy ruszają na miasto w tym czasie muszą liczyć się z pokonywaniem ulic w tempie ok. 29 km/h. Według analityków, w poczet najbardziej zakorkowanych ulic w naszym mieście wpisać można np. Podwale, Piłsudskiego czy Sienkiewicza.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 30 września a 1 października.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~qweasd 2014-10-03
    14:50:12

    0 16

    Mam nadzieje, że będzie jeszcze wolniej, niech się udławią tymi samochodzikami.

  • ~Wrocławiak 2014-10-03
    19:13:59

    0 14

    We Wrocławiu już jest 2x więcej samochodów niż w Dreźnie i nadal nam ten wskaźnik rośnie. Wszystkim już bokiem wychodzi ta cała ułomna motoryzacja.

  • ~Maciej 2014-10-03
    21:44:13

    0 16

    Jedyny ratunek to wyrzucić większość samochodów poza obszar ścisłego miasta i stawiać na rozwój KZ. Czas na premetro.

  • ~m. 2014-10-03
    21:51:04

    0 7

    @Maciej: Dokładnie. Ale minie jeszcze parę kadencji Dutkiewicza zanim ktoś do tego dojdzie. A tymczasem korki niestety świadczą tylko i wyłącznie o jakości komunikacji publicznej w mieście. Jest dramatyczna. Swobodnie można się nią poruszać praktycznie tylko wzdłuż Legnickiej czy Powstańców Śląskich.

  • ~Maciej 2014-10-04
    00:24:50

    0 10

    m. -> Jest tragiczna to prawda. Decyzje podejmują niekompetentni ludzie, którzy wymyślają jakieś bzdurne pomysły typu metrobus, który nie ma dofinansowań z UE. To nawet w dużo biedniejszym Szczecinie powstaje linia szybkiego tramwaju, o której Wrocław może tylko pomarzyć. Najgorsze jest to, że wśród kontrkandydatów Dutkiewicza w najbliższych wyborach nie widać nadziei. Nikt nie porusza istoty rozwoju KZ.

  • ~RS 2014-10-04
    07:56:42

    10 0

    REDAKCJO!!!!! Kiedy zmądrzejecie? Publikujecie wyliczenia i ich nie analizujecie. W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h chyba, że znaki mówią inaczej. W wielu miejscach jest 70 km/h ale też jest ogrom ulic gdzie ograniczenie wynosi 30 km/h. Jeśli średnia prędkośc całego miasta oscyluje w okolicach 25 -30 km/h to znaczy, że wszystko jest jak należy.

  • ~Maciej 2014-10-05
    10:10:14

    0 10

    Wiadomo, że lobby samochodowe działa, ale nikt nie ma nic mądrego do powiedzenia.

  • ~komentator 2014-10-05
    20:29:15

    11 0

    Tak pieprzycie o komunikacji zbiorowej ale zapominacie że tramwaje i autobusy też są przepełnione . Po tym jak latem parę razy jechałem do pracy tramwajami ze spoconymi śmierdzielami , którzy się nie myją tylko pryskają dezodorantami , kaszlącymi gruźlikami , którzy nie potrafią zakryć mordy jak chyrlają oraz wszechwiedzącymi studentami , którzy pier dolą takie bzety że mózg się topi powiedziałem że nigdy więcej w szczycie nie skorzystam z komunikacji ! Drugą sprawą jest to że niestety we Wrocku nie da się dojechać z miejsca w miejsce bez przesiadek co świadczy o chorym systemie , który jest nakierowany tylko na zbijaniu kasy z ludzi . Ci co zarządzają spółką powinni wziąć przykład z komunikacji wałbrzyskiej gdzie bez przesiadki dojedzie się z jednego końca miasta w drugi a nawet z miejscowości ościennych w ramach aglomeracji wałbrzyskiej .

  • ~as 2014-10-05
    20:36:40

    10 0

    @maciej - jeżeli mówisz o jakimś lobby to w tym mieście jest wyłącznie lobby rowerowe. Z kierowcami nikt się nie liczy, a popularność samochodów wynika z beznadziejnej komunikacji zbiorowej. Jeżeli dojeżdżam do roboty autem w 20 min (motorem w 15) a dwoma tramwajami i autobusem (z Ołbina na Księże) ponad godzinę pod warunkiem że nic się nie spóźni to o czym my w ogóle mówimy

  • ~komentator 2014-10-05
    20:40:01

    8 0

    Kolejną sprawą jest to że do pracy autobusem i tramwajem jadę ponad godzinę a samochodem ok 35 - 40 minut . No to powiedzcie mi jak to jest z tą wrocławską komunikacją co ? ITS nie przyspieszył komunikacji ale za to zakorkował całe miasto . Proponuję zmniejszyć liczbę lini i połączyć niektóre w jedną ale wykorzystać autobusy i tramwaje tak aby było jak najmniej przesiadek a najlepiej wcale i zobaczycie że ludzie od razu inaczej podejdą do komunikacji zbiorowej bo niestety nie widzę powodu dla którego miałbym marznąć w zimie na przystanku podczas przesiadki .

  • ~komentator 2014-10-05
    20:47:55

    4 0

    Widać , że większość komentarzy piszą rozgoryczeni ludzie , których niski iloraz inteligencji nie pozwolił im na zdanie egzaminu prawa jazdy i wkurza ich to że muszą codziennie tłuc się tramwajami czy zima czy deszcz .

  • ~Maciej 2014-10-05
    23:31:00

    0 7

    Nie jest żadną filozofią zdać prawo jazdy i kupić sobie samochód. Widać to chociażby po niektórych małoletnich użytkownikach samochodów typu audi. Filozofią jest za to znalezienie rozwiązania dla komunikacji w mieście. Fakty są takie, że jest za dużo samochodów we Wrocławiu, za duży procent budżetu jest przeznaczany na inwestycje drogowe w stosunku do pozostałych inwestycji komunikacyjnych. Faktem jest, że komunikacja zbiorowa we Wrocławiu jest w złym stanie, dlatego potrzeba na prawdę dużych inwestycji i promowania ruchu KZ. Obecnie jesteśmy na poziomie lat 70tych miast w stosunku do wysoko rozwiniętych miast europejskich. Właśnie w latach 70tych miasta zaczęły stawiać na priorytet rozwoju komunikacji zbiorowej. Co do rowerów to żadnego lobby nie ma. Rowerzyści walczą o to by nie być pomijanymi w inwestycjach, i żeby z budżetu otrzymywać trochę więcej niż obecne marne 9 mln zł.

  • ~komentator 2014-10-06
    09:25:32

    2 0

    I tu się mylisz bo niestety dla niektórych zdanie egzaminu to czarna magia i nawet po 20 podejściach im się nie udaje . Po drugie to pamiętaj że każdy kierowca również płaci podatki zawarte w paliwie , które min. idą na inwestycje . A o komunikacji to już pisałem , że niby Wrocław to takie super miasto i europejska stolica kultury a komunikacja leży . Jakbym mógł dojechać do pracy bez problemów , przesiadek i w normalnych warunkach to pewnie auto stałoby pod domem a chętnie bym jeździł autobusem ale niestety nie mogę sobie pozwolić na stratę czasu , nerwów i pieniędzy .

  • ~Maciej 2014-10-06
    09:55:50

    1 0

    Komentator -> To są jakieś wyjątki. Większość dorosłych ludzi posiada prawo jazdy. Nie twierdzę, że we Wrocławiu pod względem komunikacji zbiorowej jest dobrze. Wrocławiowi jest bardzo daleko do bycia super miastem. Obecnie komunikacja jest w bardzo złym stanie. Dlatego trzeba to zmienić. Nie ma nic ważniejszego w tym mieście do zrobienia, niż poprawienie komunikacji zbiorowej. Tylko oferując dobrej jakości komunikację zbiorową można rozwiązać problemy komunikacyjne w mieście.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.