Wywiady
Muzyka naszych czasów we Wrocławiu
Muzyka elektroakustyczna jest piękna, to znaczy godna uwagi. Nie mam na myśli – ładna. Choć i taka może być. Obraz abstrakcyjny może być piękny, bo jest cały czarny. Muzyka współczesna jest poruszająca, inna, niezwykła. Odzwierciedla naszą epokę – opowiada w rozmowie Elżbieta Sikora, dyrektor artystyczna festiwalu Musica Electronica Nova, który w tym roku odbędzie się w maju we Wrocławiu pod tytułem Elektro-Vision.
2015-04-29We Wrocławiu rodzą się pomysły kształtujące przyszłość telekomunikacji
Nokia nie produkuje już telefonów. Dziś zajmujemy się tworzeniem technologii telekomunikacyjnych dla operatorów sieci komórkowych. Wnieśliśmy nieoceniony wkład w rozwój wszystkich technologii mobilnych: od GSM do LTE. To właśnie Nokia zbudowała pierwszą sieć radiową GSM, a wrocławskie centrum R&D odegrało ważna rolę przy pierwszym wdrożeniem tzw. Multiradia, czyli jednoczesnego działania technologii GSM, WCDMA i LTE. Pierwsza komercyjna sieć radiowa LTE, o której dzisiaj tak wiele się mówi, jest również efektem pracy wrocławskich specjalistów z naszej firmy - opowiada w rozmowie z naszym portalem Bartosz Ciepluch, dyrektor Nokia Networks we Wrocławiu.
2015-04-21Ułatwiamy lekarzom operacje niewidocznych nowotworów
Nasza sonda jest ważną pomocą, jaką może dysponować chirurg na sali operacyjnej. Dzięki niej może jednoznacznie ocenić, czy badana tkanka jest zdrowa, czy nie. Oprócz tego może zauważyć zmiany nowotworowe znajdujące się pod warstwą tłuszczu, niejednokrotnie niewidoczne gołym okiem – opowiada w rozmowie z naszym portalem Alicja Wolny, doktorantka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, która przeszła do finału krajowego etapu międzynarodowego konkursu FameLab, jakiego celem jest popularyzacja badań naukowych.
2015-04-10Zrobię wszystko, by Wrocław był miastem przyjaznym dla pieszych
Z Tomaszem Stefanickim, oficerem pieszym w magistracie, rozmawiamy o jego pierwszym miesiącu pracy na tym stanowisku. Pytamy też, czy Wrocław to miasto przyjazne dla pieszych, jakie problemy są najpilniejsze do rozwiązania, a także kto wyszedł z inicjatywą ponownej analizy budowy naziemnych przejść dla pieszych na rondzie Reagana.
2015-04-03Porozmawiamy z mieszkańcami o metrobusie i World Games
W trakcie spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj opowiadał, jak będą przebiegać prace nad nową strategią naszego miasta. Mówił też, dlaczego urzędnicy chcą porozmawiać z mieszkańcami na temat metrobusu czy organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, a także kiedy zostanie udostępniony rejestr zawieranych przez magistrat umów.
2015-03-27Dolny Śląsk ma wiele uroczych miejsc, o których mało kto wie
Niedawno w Hali Stulecia odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyczne. Wiele się działo. Tegorocznymi gośćmi specjalnym byli Beata Pawlikowska i Aleksander Doba, który właśnie zdobył tytuł Podróżnika Roku National Geographic. Była też znana z telewizji Nela – Mała Reporterka. – Wszystko to nie bez przyczyny, bo turystyka jest ważnym elementem promocji i rozwoju regionu – opowiadał w czasie targów Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, które współorganizowało event.
2015-03-15Nowy autobus to jest komfort, te stare trzeba wymieniać
Nowa prezes MPK Jolanta Szczepańska - w trakcie spotkania z dziennikarzami - opowiadała m.in. o przeprowadzce autobusów z ulicy Grabiszyńskiej na Obornicką i swoim pomyśle na zmianę rozkładów jazdy. Zdradziła też, czy sama korzysta z komunikacji miejskiej i podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z podróży wozami MPK.
2015-03-06Największe centrum handlowe Dolnego Śląska jeszcze większe
Największe centrum handlowe na Dolnym Śląsku stanie się jeszcze większe. Nowa odsłona Magnolia Park to ponad 100 tys. mkw. powierzchni komercyjnej i kilkadziesiąt nowych sklepów. – Już w marcu wrocławianie będą mieli jeszcze więcej powodów, żeby nas odwiedzić – mówi w rozmowie z naszym portalem Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.
2015-02-27Z każdym bankiem można wygrać, dogadać się czy negocjować
Przez 14 lat pełnił funkcje menedżerskie i doradcze w kilku dużych instytucjach finansowych. Odzyskiwał niezapłacone należności, chociaż sam tonął w długach. Mając kilka kredytów hipotecznych: dwa we frankach, jeden w euro i jeden złotówkowy cudem uniknął katastrofy finansowej. Udało mu się, bo znał mechanizmy działania banków i innych instytucji finansowych. Swoje zawodowe i osobiste doświadczenia opisał w „Dekalogu świadomego pożyczania”. Książka podejmuje temat 10 najważniejszych zagadnień dotyczących kredytu, analizując każde z nich dogłębnie, od A do Z. Poparciem dla teorii są przykłady z życia wzięte w prosty sposób obrazujące sytuacje i problemy, z jakimi można się spotkać decydując się na życie z kredytem. Rozmawiamy z wrocławianinem Rafałem Tomkowiczem, specjalistą w zakresie wiedzy o finansach osobistych, którego książka "Dekalog świadomego pożyczania" jest już dostępna w księgarniach.
2015-02-19Wrocławianie stworzyli encyklopedię o Romach. To Romopedia
Kim są Lowarzy? Co oznacza Sasytka Roma? Skąd pochodzą Romowie? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w Romopedii – romskiej encyklopedii dostępnej online. Platforma powstała w ramach kampanii społecznej „Jedni z wielu”, będzie zawierała 100 kluczowych haseł dla historii, kultury i życia współczesnych Romów. Kampania jest realizowana przez wrocławską Fundację Integracji Społecznej Prom na rzecz społeczności romskiej. Janusz Balkowski jest odpowiedzialny za opiekę merytoryczną oraz konsultacje faktograficzne. Za redakcję Romopedii odpowiada dr Łukasz Kwadrans, który przybliży nam ideę projektu.
2015-02-12Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert