Wiadomości
Magistrat ma specjalny plan, jak poprawić jakość powietrza w mieście. Zajmą się nim radni
Przypomnijmy, we wrocławskim magistracie pod koniec czerwca powołano zespół, który zajmie się opracowaniem propozycji konkretnych rozwiązań na rzecz klimatu.
Zobacz także
W jego skład weszli członkowie tzw. klimatycznego KIC-u, czyli wspólnoty wiedzy i innowacji utworzonej w stolicy Dolnego Śląska przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, przedstawiciele międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP i urzędnicy.
- Najważniejsze zadanie tego zespołu to przygotowanie konkretnych zmian legislacyjnych, które przedłożymy następnie na szczeblu ogólnopolskim. Obecnie nie zawsze dysponujemy bowiem odpowiednimi regulacjami prawnymi, które umożliwiałyby nam skuteczne działania w ramach gospodarki niskoemisyjnej - tłumaczył latem Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Na początku lipcu w naszym mieście ruszyły zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne dotyczące planu gospodarki niskoemisyjnej.
Konsultacje zakończyły się w połowie lipca. Potem PGN wszedł w regulowaną ustawowo procedurę dotyczącą dokumentów strategicznych, a najbliższej sesji rady miejskiej będą nad nim głosować radni.
- „Plan gospodarki niskoemisyjnej” (PGN) to dokument strategiczny, który wyznacza kierunki rozwoju i modernizacji Gminy Wrocław na lata 2015-2020, z perspektywą do roku 2050 w takich sektorach jak: energetyka, budownictwo i gospodarstwa domowe, transport, gospodarka, gospodarka odpadami, rolnictwo i leśnictwo, edukacja i dialog społeczny oraz administracja publiczna - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Jak tłumaczą urzędnicy, działania ujęte w PGN przyczynią się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 r. oraz celów związanych z poprawą jakości powietrza wynikających z dyrektywy CAFE, która określa dopuszczalne wielkości emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych.
- W PGN określono potencjał możliwych redukcji zużycia energii, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz poprawy jakości powietrza. Wskazano również kierunki działań i przykłady konkretnych zadań w poszczególnych sektorach, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia planowanego rezultatu - wyliczają w magistracie.
Bilans efektów realizacji działań ujętych w PGN wskazuje że do roku 2020 nastąpi zmniejszenie zużycia energii w stosunku do roku bazowego 1990 o około 7 % oraz redukcja emisji dwutlenku węgla o nieco ponad 21%. Nastąpi również poprawa stanu jakości powietrza (redukcja emisji pyłów, tlenków azotu i siarki, benzo(a)pirenu) oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawianych w ogólnym bilansie energetycznym do poziomu 1,5-2% do 2020 roku.
- Przyjęcie i wdrożenie PGN przełoży się na oszczędności w zakresie kosztów ochrony zdrowia i kosztów energii, przyczyni się do zastosowania nowych bardziej efektywnych technologii w zakresie użytkowania energii, zapewni wzrost konkurencyjności gospodarki, poprawi jakość życia mieszkańców, bezpieczeństwo energetyczne, usprawni mobilność regionalną i transport zbiorowy, a także przyczyni się do rozwoju terenów zielonych - dodają urzędnicy.
Technicznie za wdrożenie w życie planu gospodarki niskoemisyjnej będzie odpowiadał Wydział Środowiska i Rolnictwa w magistracie pod nadzorem wiceprezydenta Wojciecha Adamskiego.
Tagi: plan gospodarki niskoemisyjnej, rafał dutkiewicz, smog we wrocławiu, jakość powietrza Wrocław, Bartłomiej Świerczewski, ochrona środowiska Wrocław
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Internet drwi z Wrocławia. Zobacz najnowsze memy. Oto, jak nas widzą...
64520 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
52846 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
41817 -
Groźna pogoda nad Wrocławiem. Interweniują strażacy, są powalone drzewa
35131 -
Wrocław: Most Wschodni nabrał kolorów. Otwarcie za pół roku
31809
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Konwój 17 karetek i TIR wyruszyły na Ukrainę
2 -
Kosili trawę. Przez przypadek skosili nogi małych sarenek
2 -
Marsz Równości przejdzie dziś przez Wrocław [TRASA - 3.06.2023]
2 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert