Biznes

NIK: Mostostal powinien zapłacić karę wyższą o 52 mln zł

2011-08-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Według NIK wrocławski magistrat za szybko i za łatwo zrezygnował z odzyskania 52 milionów 488 tysięcy złotych od konsorcjum z Mostostalem Warszawa na czele, które budowało stadion na Pilczycach źle naliczając karę. Urzędnicy twierdzą, że gdyby zrobili tak, jak chce NIK stracilibyśmy Euro.

Reklama

Raport z kontroli był gotowy już na początku roku, jednak przedstawiciele miasta się od niego odwoływali – i to dwukrotnie. Dwa razy zastrzeżenia kontrolerów zostały utrzymane.

Podstawowy zarzut, jaki mają kontrolerzy NIK dotyczy ponad 52 mln zł.
- Naszym zdaniem miasto zbyt łatwo zrezygnowało z dochodzenia tej kwoty od konsorcjum budującego stadion – tłumaczy Marek Skrzypecki, doradca we wrocławskiej delegaturze NIK.

Zacytujmy z wystąpienia pokontrolnego:
„Z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, gminie Wrocław przysługiwała od wykonawcy kara umowna w wysokości 72 milionów 970 tysięcy złotych, tj. 10 proc. wartości ceny umownej. Karę tę pomniejszono do kwoty 20 milionów 488 tysięcy złotych. W porozumieniu bowiem uznano, że kwota 52 miliony 488 tysięcy złotych, o którą pomniejszono kwotę kary umownej, stanowić miała tzw. „oszczędność” gminy Wrocław wynikającą z niezwłocznego przekazania przez konsorcjum Mostostalu Warszawy placu budowy zamawiającemu.

W ocenie NIK […] pomniejszenie kary umownej za niewykonanie przedmiotu umowy o kwotę „oszczędności” w wysokości 52,488 mln zł, były dokonane z naruszeniem ustawy prawo zamówień publicznych.”Magistrat twierdzi, że nie dało się inaczej.
- Nie zgadzamy się z opinią NIK w tej sprawie. Gdyby to Izba Kontroli budowała stadion to we Wrocławiu nie byłoby Euro – mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Musieliśmy rozważyć, czy walczyć o całość kar i tym samym uniemożliwić zakończenie budowy w terminie, czy odzyskać ich część i jak najszybciej wpuścić nowego wykonawcę – dodaje.

NIK kieruje teraz sprawę do Urzędu Zamówień Publicznych.
- Nie uznaliśmy, że działanie gminy Wrocław kwalifikuje się jako niegospodarność. Jest naszym zdaniem złamaniem ustawy Urząd Zamówień Publicznych prawo zamówień publicznych – mówi Marek Skrzypecki.

UZP nigdy nie badał sprawy rozwiązania umowy zawartej pomiędzy gminą Wrocław a konsorcjum wykonawczym, w której liderem była firma Mostostal Warszawa, sprawdzał tylko legalność podpisania umowy z nowym wykonawcą, firmą Max Bögl. Teoretycznie może skierować sprawę do prokuratury.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~tu_i_teraz 2011-08-26
  15:44:34

  0 0

  Ale smród. I kolejne kłamstwa i przekręty wychodzą na jaw!

 • ~grzeczny podatnik 2011-08-26
  16:07:07

  0 0

  a maksiu bubel zgarnal dodatkowe 25 mln pln, zeby przyspieszyc prace, bo terminy gonily... hehehe, nie wiem, czy sie smiac czy plakac, wrzesien a stadion to nadal plac budowy, stadion przeprojektowano na trybune jednopoziomowa i dlatego czesc trybun zaslaniaja slupy od dachu, dach z blachy falistej a elewacja z szarej siatko-szmaty, ale 900 mln musialo kosztowac, bo troche betony wylewaja i robia "esplanade" ale mamy byc wdzieczni, bo robia to za nasze pieniadze z podatkow i dostaja za to fajne pensyjki, takze serdecznie dziekuje!!! jestescie tacy dobrzy dla nas a dlugi splacac beda moje wnuki, jupi, juz sie ciesze, taki prezencik na urodziny w postaci czeku do splacenia powinien dostawac kazdy mlody wroclawianin; cala reszta niewazna i zrobic sie lepiej nie da bo 3 mecze tu maja sie odbyc, cale 270 minut zabawy, jupi, Wielki Sternik szykuje juz nam paraolimpiade i nowe muzeum, w koncu dostrzyc lemingi jeszcze bardziej to zawsze fajniutka zabawa

 • ~Gregor 2011-08-26
  17:05:02

  0 0

  Mają rację Magistranci. Brakuje tylko wywiadu z tą Panią Prezes ze spółki, która tłumaczyła, że miasto wyda tyle samo, ale Maks Bogl dostanie więcej o 25 mln zł i koszty budowy stadionu nie wzrosną...:-) Jakby poźniej rozwiązali umowę to by kary były jeszcze wyższe. Jak dobrze, że rozwiązali tą umowę wczesniej a nie pozniej. A to że 50 baniek wypadło to trudno. Ja bym to potraktował w kategoriach sukcesu, że straty nie były wyższe. Uratowali dzięki szybkiej decyzji trochę grosza!

 • ~scirocco 2011-08-26
  17:06:03

  0 0

  zahaczamy już o Kodeks Karny i kilka artykułów nt. niegospodarnosci, defraudowania dużych publicznych kwot itp. Wiadomo o co chodzi - ktoś może mieć wymierny interes w tym, że drugi nie zapłaci 25 mln lub nawet znacznie więcej. Sprawa dla CBA. Niech NIK składa to do Prokuratury bo zanosi się miasto zamierza też Boeglowi puścić płazem 25 mln które wziął dodatkowo ( z góry!) za skończenie stadionu do konca czerwca 2011. Warunek tej premii jest nieaktualny od 2 miesięcy... Lekko licząc - Mostostal 50mln, Boegl 25 mln..... ile za to można wybudować km dróg, ile wyrementowac, ile szkół, przedszkoli wodociągów, autobusów, wiat przystankowych kupić????

 • ~grom 2011-08-26
  17:35:19

  0 0

  PYTAM SIE GDZIE JEST PROKURATOR!!! GDZIE JESTEŚ GDY W TYM MIEŚCIE WAŁEK ZA WAŁKIEM - CZEMU NIE GRZMISZ!!! DLA CZEGO POZWALASZ ABY NAS OKŁAMYWANO I OKRADANO-GDZIE JEST TO PRAWO? CZY TYLKO JEST DLA MALUCZKICH? PRZECIEŻ TO SZCZYT GÓRY LODOWEJ.

 • ~ 2011-08-26
  18:52:53

  0 0

  100 milionów to jakieś 20 przedszkoli ale komu są potrzebne jakieś przedszkoa?

 • ~ohucki 2011-08-26
  19:38:35

  0 0

  otóż to: po co komu przedszkola,czytsośc miasta, wydatki sensowne na policję czy usprawnianie transportu, zarówno publicznego jak i prywatnego? Poraża bo prostu MASAKRUJE ta niesłychana usłużnośc wręcz służalczość wobec prywatnych podmiotów które naruszają interes miasta czyli nas wszystkich. Bo brakuje asertywności by normalnie zrugać i drogą sądowa wystąpić o tak grubą kasę? Czy może wierchuszka miejska uważa , że jej nie wypada upominać o dziesiątki mln PLN bo jeszcze jakiś prezio z Mostostalu czy Boegla poczuje się niezadowolony albo coś chlapnie publicznie.... Efekty tego są oczywiste: Mostostal mający przyzwolenie na bylejakość i w praktyce doświadczający braku dotkliwych kar teraz gramoli się z Narodowym Forum Muzyki. I jeszcze ma roszczenia. A jak ! Miasto zapłaci -zupełnie jak w Misiu, Barejo złóż hołd Dutkiewiczowi i innych Ochódzkim z grodu nad Odrą

 • ~ 2011-08-26
  19:47:27

  0 0

  no tak malkontenci najlepiej żeby zrobili tak jak NiK mówi to dopiero byście mieli pojazd po rządzących, że Euro nie będzie

 • ~cba 2011-08-26
  20:15:37

  0 0

  @Gość malkontent i kompletny kretyn jesteś. W imię klaki sukcesu, pozytywizmu i kultu Słońca Sudetów akceptujmy nasz piękny zielony stadion z niebieską blachą falistą i workiem z ziemniaka na fasadzie choćby i za 1500 mln PLN - tym samym płaćmy bez mrugnięcia okiem wszelkim wykonawcom,podwykonawcom, złodziejom kafelków, betonu i stali zbrojeniowej 300% kasy bo Rafi twierdzi że w przeciwnym wypadku Euro 2012 nie bedzie. Great. Rafiemu chodzi o takich jak ty. Spisujesz się. Nieuświadomiony anty-malkontencie bez grama zdrowej oceny zdarzeń. Czlowieku NIK bardzo często jest jedyną ostoją trzeżwej oceny w naszym kraju więc nie dyskutuj chociaz z nimi

 • ~lysy 2011-08-26
  22:15:42

  0 0

  IGRZYSKA..IGRZYSKA...EMOCJONUJEMY SIE CZYMS CZYM SPOLECZENSTWA EUROPY ZACHODNIEJ..EKSCYTOWALY SIE 30 LAT TEMU...BUDOWA STADIONOW....TUSK IJEGO POLSKA BUDOWIE....HAHAHA..NASI ODWIECZNI SASIEDZI...SWIEC NIEMCY I MOSKALE..ZBROJA SIE...A MY CO JAK TO OD KILKUSET LAT..PRYWATA I NIC WIECEJ....ZABIERZMY SIE WIEC ZA DALSZE OGRANICZANIE SRODKOW Z MONU-u...OJ BIEDNE POLACZKI NIGDY NIE ZMADRZEJA...

 • ~ 2011-08-27
  00:50:15

  0 0

  cba nie ośmieszaj się. NIK jedyny trzeźwo myślący buhaha już ta organizacja nie raz pokazała na czyich jest usługach. Zapomniałeś już jak Dudi za bardzo się wychylał co nie pasowało Donaldowi? i nagle cyk i NiK wyskakuje z jakimś raportem, o którym nawet pracownicy nie wiedzieli, że takowy powstaje. Albo inny przykład: ile razy podali jakiś raport, który zawierał tezy o czymś z przed paru lat i nagle rzecznik NiK mówi, że raport powstawał przez 5 lat dlatego możliwe, że teraz w danym miejscu jest inaczej... HAHA NiK i rzetelność zwłaszcza w miastach gdzie nie rządzą politycy PO

 • ~ 2011-08-27
  00:52:16

  0 0

  i jeszcze co do przedszkoli. tak Tomaszu 500 ich wybudujmy a za 5 lat zamknijmy bo nie będzie nas stać na utrzymacie pustych budynków bo niż demograficzny przyszedł

 • ~robert 2011-08-27
  07:40:18

  0 0

  A kto mówi o 500? Zadaj sobie ćmoku pytanie: co to jest Wrocław? Dla mnie to miasto z ludźmi. Teraz smoczku spójrz na art. 30 Konstytucji RP - z niego się dowiesz iż ludziom mają służyć urzędy publiczne...dalej dla czego mamy mały przyrost demograficzny - bo jednym z powodów jest brak opieki samorządu i państwa w pomocy rodzicom. We Wrocławiu brakuje przedszkoli. Gdyby budować zespoły szkolno-przedszkolne to sale zawsze można wykorzystać. Więc przestań bredzić, i podwijaj rękawy i biegnij pomóc Dudiemu przy stadionie bo się chłop nie wyrobi na 10 września...a jego stadion będzie w końcu jego mauzoleum

 • ~robert 2011-08-27
  07:41:49

  0 0

  Stadion za 10 lat też zamkniemy - a wydaliśmy na niego więcej

 • ~robert 2011-08-27
  07:52:24

  0 0

  Pamiętne słowa Sternika: Pan powtórzy za mną - http://www.youtube.com/watch?v=-6oiVB0jRfE

 • ~rola 2011-08-27
  08:52:17

  0 0

  Panie redaktorze, proszę jeszcze zapytać Pana Czumę, dlaczego ten negatywny raport NIK nie byl udostępniany na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, a ten drugi pozytywny - tak (mimo że oba powstały w tym samym czasie). Ten pozytywny był powszechnie komentowany przez władze w mediach, ten drugi był wstydliwie ukrywany.

 • ~cc 2011-08-28
  16:09:58

  0 0

  Czy konie mnie słyszą? To niech głupie konie zechcą powtrózyc za mną: Nic sie złego nie stanie

 • ~Śliwa 2011-09-23
  16:27:23

  0 0

  rządy PO... i wsszystko jasne

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.