zamknij

Wiadomości

Pierwszy audyt zewnętrzny we wrocławskim MPK

2010-12-07, Autor: bk
Co w naszym MPK nie działa tak, jak powinno, dlaczego i jak to zmienić? - na te pytania ma odpowiedzieć zewnętrzna firma, która wygra przetarg na audyt w miejskiej spółce wożącej nas autobusami i tramwajami. To będzie pierwszy audyt zewnętrzny w historii MPK.
- Wprowadziliśmy zintegrowany system zarządzania i chcemy sprawdzić jak działa. Firma, która wygra przetarg będzie nam musiała na koniec marca przekazać wyniki kontroli w zamawianych przez nas dziedzinach (szczegóły na końcu tekstu – przypis BK) i swoje propozycje, jak to zmienić – mówi Piotr Krzyżanowski, ekspert ds. Systemu Jakości w MPK Wrocław.

Sprawdzane będą m.in. wąskie gardła – czyli jak współdziałają ze sobą centrala zarządzania ruchem z jednostkami odpowiedzialnymi za naprawę autobusów, gdy nagle się one zepsują.
MPK chce wiedzieć także, czy działa systemy wspierania podwyższania kwalifikacji personelu, czyli np. czy są oni wystarczająco dobrze zachęcani do uczenia się języków obcych. Jednak badane ma być także analiza obecnego systemu zarządzania jakością usług pasażerom, czyli czy motorniczowie (panie i panowie) oraz kierowcy (panie i panowie) są uprzejmi w stosunku do Nas.

Oto szczegółowe zapisy tego, czym ma się zająć firma audytorska:
Analiza i ocena obecnie funkcjonującego w Spółce systemu zarządzania personelem, obejmująca w szczególności:
1.1. system oceny pracowników,
1.2. system motywacyjny,
1.3. systemy wspierania podwyższania kwalifikacji personelu,
1.4. kwalifikacje menedżerskiej kadry kierowniczej,
1.5. efektywność struktury organizacyjnej i wielkość zatrudnienia w poszczególnych jednostkach organizacyjnych w relacji do przypisanych im zadań.

2. Controlling i informacja zarządcza, obejmujące w szczególności:
2.1. analiza struktury organizacyjnej,
2.2. analiza stosowanego u Zamawiającego oprogramowania wspomagającego zarządzanie (ERP) oraz potrzeb w tym zakresie,
2.3. analiza wąskich gardeł.

3. Analiza i ocena systemu podnoszenia jakości usług, której przedmiotem będzie:
3.1. analiza obecnego systemu zarządzania jakością usług oferowanych przez Zamawiającego klientom finalnym (pasażerom),
3.2. analiza funkcjonowania systemów motywacyjnych wspierających zarządzanie jakością,
3.3. analiza obecnego poziomu satysfakcji klienta.

4. Propozycje rozwiązań w zakresie:
4.1. ewentualnych potrzeb (szkoleniowych, sprzętowych, organizacyjnych) służących poprawie jakości informacji zarządczej,
4.2. udoskonalenie systemu zarządzania jakością.

A co Wy o tym sądzicie? Czy taki audyt w MPK jest potrzebny?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2010-12-07 13:07:28

  A aby się dowiedzieć, że cały czas brakuje prądu w sieci, zwrotnice nie działają, pętle są za małe itd. to też trzeba jakąś firmę wynająć?

  0 0
 • ~ 2010-12-07 13:22:43

  Tego nie będzie w audycie bo to nie kompetencje MPK.
  Dla zwykłego pasażera efekt nie będzie widoczny aż tak jakby chciał ale nie oznacza to, że nei jest potrzebny.

  0 0
 • ~ 2010-12-07 16:45:39

  Klasyczne zwalanie winy robienie PR'u. Magistrat i wydział transportu chcą ukryć SWOJĄ NIEUDOLNOŚĆ i robią zadymę wokół MPK. Chyba po to, aby ta resztka specjalistów stamtąd uciekła robiąc miejsce nieudacznikom po kądzieli. Ale cóż. Wybraliście to macie.

  0 0
 • ~ 2010-12-07 19:24:40

  "Nas" piszemy małą literą. Ten częsty błąd najczęściej wiąże się z brakiem oczytania piszącego.

  0 0
 • ~ 2010-12-08 08:57:11

  Ten audyt jest nieoptymalnie sprofilowany. On sprawdza system zarządczy w oderwaniu od jakości usług świadczonych przez firmę. Firma może mieć sprawny system zarządczy, ale dostarczać produkt, którego nikt nie chce używać. W normalnych sytuacjach taka firma od razu bankrutuje, no ale tutaj mamy firemkę, która zbankrutować nie może. Cały ten audyt powinien zacząć się od tego, żeby sprawdzić czy MPK ma dobrze ustalone cele, czy je realizuje i z jaką jakością, a dopiero ewentualnie później sprawdzać czy i jak system zarządzania wspiera cele/strategie organizacji. Efektem opisanego w artykule audytu będzie zapewne wniosek, że MPK jest świetnie zarządzane. Drobnym problemem, że coraz więcej osób zamiast ich usług wybiera własne samochody już nikt nie będzie się przejmował.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy urzędnicy powinni zarabiać więcej?

Oddanych głosów: 214