Wiadomości

Po ataku na koncert: coś złego dzieje się we Wrocławiu [LIST]

2013-03-12, Autor: red
Po raz któryś z rzędu faszyści, kibole i zwykli chuligani (te grupy mieszają się ze sobą) zaatakowali niewinnych ludzi na koncercie charytatywnym. Po raz któryś z rzędu służby porządkowe okazały się bezradne. Po raz któryś z rzędu bandyci umacniają się w przekonaniu, że im można więcej. Zjawiska nie należy rozpatrywać tylko w kategoriach chuligańskich rozrób z politycznym podtekstem – zauważa w liście, który dotarł do naszej redakcji Czesław Cyrul, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej we Wrocławiu.

Reklama

Przyglądając się demonstracjom narodowców i faszystów dostrzegam tam ludzi biednie ubranych, źle wychowanych, niewykształconych, bezrobotnych i bez zawodu. Dla nich wykrzyczenie paru prostych rymowanek nie sprawia problemu, gorzej im idzie z klarownym wytłumaczeniem tego, co robią. Mają trochę siły fizycznej i chcę ją spożytkować na ulicy, chcą udowodnić, że coś są warci. W tych kręgach pobicie kogoś jest wartością nobilitującą. W grupie czują się dobrze i pewnie.

Cwaniacy podkładający pod to ideologię narodową wykorzystują tych ludzi, którym zabrakło pomysłu na życie, bo rodzina i państwo nie potrafiły im zapewnić godziwego bytu w obecnej rzeczywistości. Są produktem głoszenia przez kilkanaście lat prawicowych idei i neoliberalizmu gospodarczego. Od państwa i rodziny otrzymali niewiele. Rozgoryczeni biegają po ulicach krzyczą i biją inaczej myślących.


Wyrosło pokolenie złych na wszystkich, biednych i niezadowolonych ludzi. Faszyzm im się podoba. W ubiegłym wieku podobna historia miała miejsce niedaleko na zachód od naszego kraju. Nie da się teraz jedynie siłami porządkowymi poskromić tej rosnącej w siłę, faszyzującej grupy młodzieży. Trzeba lat, bu ten proces odwrócić. Aktualnie nikt jednak zrobić nie potrafi. Pokrzykiwania, że źle się dzieje we Wrocławiu niczego nie zmienią.


Paradoksem historii jest to, że we Wrocławiu, mieście zabranym faszystom wyhodowaliśmy własną jego odmianę. Kościół, który przy każdej sprawie dotyczącej spraw światopoglądowych, wtrąca swoje zdanie, w tym przypadku milczy jak zaklęty. Jest mu to na rękę. Skoro narodowcy atakują lewaków, gejów, lesbijki, to czy może być lepszy oręż do walki z tym, co kościół potępia?.

W czasie, kiedy pisałem ten tekst, grupka młodych ludzi obrzuciła jajkami siedzibę SLD na Matejki. Faszyzm we Wrocławiu nie podnosi głowy, już chodzi z podniesioną. Magistrat kiwa z niepokojem głową. Policja nie ma komendanta, narodowcy biją ludzi, a zobojętniali wrocławianie myślą, że to ich nie dotyczy. Coś złego dzieje się we Wrocławiu.

Czesław Cyrul.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Maciej 2013-03-12
  10:39:25

  1 1

  Facet dobrze gada. Niestety takie zjawisko rozlało się na całą Polskę.

  Pewnie połowa tego nop-u to geje, tylko nie potrafią poradzić sobie z tym faktem, dlatego agresję przeciwko własnemu ja obracają przeciwko innym.

 • ~Zaratustra 2013-03-12
  10:49:00

  1 1

  Dobrze, że ktoś też w końcu poruszył milczenie kościoła. Skoro kler tak ochoczo wtrąca się we wszystkie sprawy, to czemu tutaj milczy i udaje, że sprawy nie ma. Z drugiej strony gdzie jest policja, jak zawsze w tego typu sytuacjach jej nie ma?

 • ~ 2013-03-12
  11:03:34

  1 1

  wyłapac te zwerzeta na rynek do pregierza wychłostac i do kamieniołomów !!! niechaj gnija !!!!!

 • ~wro 2013-03-12
  11:29:54

  2 0

  KK wcale nie milczy:
  (żeby nie było, że z lewackich mediów)
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/44114-kibice-modla-sie-na-jasnej-gorze-za-ojczyzne-ks-wasowicz-srodowisko-kibicowskie-jest-wyklucznane-za-publiczne-prezentowanie-konserwatywnych-wartosci

  Mam gdzieś czy to byli kibice / pseudokibice / narodowcy / zwykli zadymiarze / faszyści czy jeszcze co innego. Wiadomo, na jakich marszach można ich spotkać i jakie hasła skandują. Ludzie, którzy nie umieją inaczej wyrażać swoich poglądów, jak przy użyciu pięści i wulgaryzmów. Patrioci? Nie, zwykle prymitywy, którzy próbują sprowadzić kulturę naszego miasta do rynsztoka.

  Przestrzegam kibiców sportowych by nie romansowali z NOPem i innymi radykałami, bo ci ludzie niosą z sobą tylko nienawiść i anarchię (sic!).

 • ~zmartwiony 2013-03-12
  12:41:01

  2 0

  Nikt nic z tym nie zrobi, nawet gdy kogoś zabiją nasza kochana policja zbagatelizuje sprawę i zmniejszy wydarzenie do rangi incydentu a sprawców określi jako przypadkową zbieraninę przechodniów, w żadnym wypadku nie należącą do środowisk kibicowsko faszystowskich, bo przecież to by świadczyło o tym, że policja jest bezradna. Kupiłem swojej dziewczynie gaz, sobie planuje kupić pistolet na gumowe kule. Te istoty niedługo poczują się na tyle bezkarnie, że będą wypuszczać na miasto swoje "patrole" i będą bić każdego, kto wg. ich definicji jest za mało patriotyczny. Reszcie ludzi radzę zapoznać się z kodeksem karnym mówiącym o obronie koniecznej, gdyż, mam nadzieję, że się mylę, może się wam to przydać.

 • ~Rob 2013-03-12
  18:06:16

  1 1

  Brawo!!! Dobrze widzieć że nie wszyscy znaczący Wrocławianie udają że wszystko w granicach normy czy standardowych wybryków chuliganów. Ważni, państwowi politycy powinni też zwrócić uwagę że akurat Wrocław, stolica kultury 2016 tą stolicą niestety nie jest i w/w problem szczególnie tutaj się eskaluje. Europa powinna się dowiedzieć że Wrocław - Polska przegrywa z nietolerancją i przemocą wobec ludzi.

 • ~Kibol 2013-03-12
  18:31:19

  1 0

  Boże... Jak ktoś jest niewykształcony i biedny, to ten, co nazywa Polaków faszystami. Sam chodzę na takie marsze i jestem kibolem, a brzydzę się faszyzmu, komunizmu i wszelkiego lewactwa.. Faszyzm to lewica tak na marginesie...

 • ~Polak 2013-03-13
  22:11:00

  1 1

  Co za komunistyczny propagandowy bełkot, jak za najlepszych czasów PRL. Żenada. Tych zdrajców ojczyzny z SLD to się powinno powywieszać bo kul na nich szkoda.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.