Wiadomości
Smart City w Polsce - technologia w służbie mieszkańców
Dziś miasta stają przed wieloma problemami związanymi z rosnąca liczbą mieszkańców i koniecznością zaspokojenia ich potrzeb. Aby zredukować ilość potrzebnych środków i maksymalnie usprawnić obsługę ludności, konieczne jest wprowadzenie nowoczesnych technologii. Jak ideologia „Smart City” przyjmuje się w Polsce? Jak oblicza polskich miast mogą się zmienić w najbliższym czasie?
Zastosowanie nowoczesnych technologii w dużych miastach jest dziś wręcz niezbędne i może przynosić ogromne profity. Jednak władze samorządowe nie zawsze to dostrzegają lub napotykają problemy z wdrażaniem innowacji. Barierą okazują się brak finansowania i świadomości urzędników, nie zawsze istnieje też długoterminowa strategia działania w tym zakresie. Jednak to ostatnie szybko się zmienia, gdyż włodarze rozumieją korzyści (społeczne, ekonomiczne i polityczne) płynące z inteligentnych rozwiązań – pozwalają one na przykład zredukować przestępczość nawet o 40%, zaś zużycie mediów obniżyć o 30%.
Zobacz także
Czym jest „Smart City”?
Koncepcja „Smart City” polega generalnie na wprowadzeniu cyfryzacji w miastach. Dzięki temu wielkie aglomeracje stają się bardziej ekologiczne i przyjazne mieszkańcom, a także łatwiejsze do zarządzania. Doskonale rozumieją to władze wielu metropolii w Europie. Za modelowy przykład „inteligentnego miasta” może śmiało uchodzić Londyn, który obecnie przyciąga najwięcej nowych technologii. Większość atrakcji turystycznych wyposażono tam w interaktywne przewodniki, dzięki którym można poznać kulturę i zabytki stolicy.
Miasto to postawiło także na „Smart Transport” – Londyn ma zaawansowany system zarządzania mobilnością. Poza tym, w celu usprawnienia obsługi podróżnych, władze zamierzają zupełnie zrezygnować z papierowych biletów, oferując w zamian płatności bezdotykowe – już dzisiaj w londyńskich środkach transportu realizuje się 60 mln płatności zbliżeniowych miesięcznie. Co więcej, Londyn to pierwsze miasto na świecie wyposażone w inteligentne przejścia dla pieszych – czujniki wykrywają liczbę osób czekających na przejściach i dostosowują do tego cykle świetlne.
Idea „Smart City” w Polsce
W Polsce najczęściej wdraża się rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i ułatwiające poruszanie się po mieście. Na przykład Wrocław zastosował system inteligentnego oświetlenia ITS. Mimo pewnych wad zgłaszanych przez kierowców, układ ten przynosi miastu spore oszczędności, a przy tym pozytywnie wpływa na sytuację na drogach (w porównaniu ze stanem sprzed jego wprowadzenia). Władze wprowadziły też system SmartFlow służący zarządzaniu siecią wodociągową. Wrocławianie mogą posłużyć się też Wirtualnym Doradcą Mieszkańca i systemem ładowania pojazdów elektrycznych.
Miasto wprowadziło też nowy system kasowników w środkach transportu publicznego. Kasownik umożliwia zakup biletu elektronicznego, który wybiera się na wyświetlaczu. Potem wystarczy przyłożyć do urządzenia kartę płatniczą – bilet zostaje zarejestrowany na karcie, którą w razie potrzeby należy okazać kontrolerowi. Oczywiście system jest w pełni bezpieczny, gdyż numer karty jest anonimizowany. Prowadzony jest tutaj również projekt pilotażowy „Inteligentne Parkowanie”; poza tym rozwijana jest sieć rowerów miejskich.
Władze polskich miast mogą więc uczynić wiele, aby ich mieszkańcy nie musieli nosić przy sobie gotówki. Aby to było możliwe, konieczne są rozwiązania umożliwiające bezgotówkowe rozliczanie płatności, np. za bilety bądź parkowanie. Na przykład firma Polskie ePłatności, która jako pierwsza w kraju zyskała certyfikację na świadczenie usług typu Smart City, oferuje rozwiązania umożliwiające szybkie przyjmowanie drobnych kwot z użyciem karty lub urządzeń mobilnych. W przypadku tych ostatnich konieczne będzie jedynie zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Dokonywanie płatności bezgotówkowych możliwe jest też na wszystkich stacjach systemu rowerów miejskich, a także w przypadku hulajnóg, a więc środków transportu coraz popularniejszych w dużych aglomeracjach.
Tagi: Smart City, polska, wrocław
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław 30 lat temu. Na tych zdjęciach nie poznasz swojego miasta!
54169 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
51364 -
Wrocław: na czas trwania akcji ratowników wstrzymano ruch tramwajów
46496 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
39679 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o wandalach. W tych miejscach jest niebezpiecznie
29196
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Pożar ciężarówki z chemikaliami na A4. Trasa w stronę granicy zablokowana
3 -
"Je*** PiS" na 3-Majówce we Wrocławiu. "Najlepiej zróbcie to przy wyborach. Seks stulecia!"
3 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2 -
Wrocław: Karambol na AOW. Jedna osoba poszkodowana
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert