Wiadomości

Urząd miasta: nie będzie buspasu na Legnickiej, żeby nie zwiększać korków

2011-03-10, Autor: Bartłomiej Knapik
Nie będzie wydzielenia pasa dla autobusów na Legnickiej, bo to nic nie da. Być może wprowadzimy jedną linię z okolic Rynku do Leśnicy, żeby nie trzeba się było cztery razy przesiadać – taka jest odpowiedź urzędu miasta na postulaty Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia jak poprawić objazdy wokół zamkniętego torowiska na ul. Legnickiej.

Reklama

- Na pewno nie będzie buspasa na ul. Legnickiej, bo to nic nie da. Nawet jeśli wprowadzilibyśmy go na odcinku od pl. Strzegomskiego do Jana Pawła II, gdzie w tej chwili tworzą się zatory, korki powstaną wcześniej i autobusy w nich utkną – mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Za to jest bardzo prawdopodobne, że zdecydujemy się na pojedynczą linię do Leśnicy. Chcemy jeszcze kilka dni poobserwować sytuację na Legnickiej, policzyć dokładnie ilu pasażerów mogłaby mieć taka linia i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję – obiecuje Czuma.

To reakcja na propozycje Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, jak zmienić objazd zamkniętego torowiska na ul. Legnickiej. Najważniejsze pomysły, jakie zaproponował Towarzystwo to:
1) „uruchomienie przyspieszonej linii autobusowej 410 relacji Leśnica-Rynek z bardzo ograniczoną liczbą przystanków (Leśnica, Pilczyce, Bajana, Kwiska, Zachodnia, pl. Jana Pawła II, Rynek). Linia kursować powinna co 10 minut w szczycie i co 15 minut poza szczytem – taką częstotliwość traktujemy jako absolutne minimum.
2) Bezwzględnie konieczny jest również tzw. buspas (wydzielony pas ruchu tylko dla autobusów) wzdłuż całej Legnickiej, od pl. Jana Pawła II aż do Kwiskiej. Dzięki temu zatłoczone autobusy nie utkną w korkach i szybciej przewiozą mieszkańców.”

Przypomnijmy, że urzędnicy w sobotę zamknęli tory, bo na pl. Jana Pawła II ma powstać nowy węzeł komunikacyjny przystosowany m.in. do Tramwajów Plus. Tramwaje od strony centrum jeżdżą tylko na pl. Jana Pawła II. Od placu do Zachodniej kursują zastępcze autobusy, a tam pasażerowie przesiadają się w tramwaje kursujące od Pilczyc do pętli Wrocławski Park Przemysłowy, czyli na Robotniczą. Oznacza to, że do Leśnicy są łącznie cztery przesiadki: na pl. Jana Pawła II, pod Dolmedem, na Pilczycach i na Grabowej.
Jak pisaliśmy wczoraj objazd zamkniętego, a wciąż jeszcze nie naprawianego, odcinka ul. Legnickiej to fikcja. Korki, w jakich stoją autobusy i samochody od pl. Strzegomskiego do Jana Pawła II, tworzą się nawet wieczorami (choć to odcinek w kierunku centrum).

Ekspertów z Politechniki Wrocławskiej nie do końca przekonuje argumentacja urzędników, która doprowadziła do rezygnacji z buspasa:
- Być może gdyby na części Legnickiej powstał buspas to autobusy stałyby w którymś miejscu w korku, ale nie oznacza to, że taki pomysł nie ma sensu. Nawet jeśli tak będzie, co nie jest wcale pewne, to omijając korek dzięki wydzielonemu pasowi autobusy i tak nadrobią opóźnienia - mówi Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej.

Dr Bogusław Molecki, adiunkt w Zakładzie Logistyki i Systemów Transportowych Politechniki Wrocławskiej podkreśla, że jeśli taki pomysł wprowadzi się dobrze to przyniesie on efekty nie wywołując wojny z kierowcami. I podaje przykład, jak to zrobiono w Małopolsce:
- Rzecz dotyczyła remontu mostu Dębnickiego w Krakowie. Zastosowano tam następujące rozwiązanie: przed zwężeniem wydzielono pas autobusowy na takiej długości, aby autobusy nie stały w korku. W obrębie samego zwężenia pas autobusowy już nie był potrzebny - jak bowiem wiadomo, zatory tworzą się przed zwężeniem, a nie na jego długości. Wjazd na zwężenie zorganizowano w taki sposób, że dla samochodów ustawiono znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" - co pozwalało na bezproblemowy przejazd autobusów, a pomiędzy nimi – samochodów – tłumaczy Dr Bogusław Molecki.

Naukowiec podkreśla, że dobrym pomysłem było połączenie rozwiązania z jego promocją:
- Ważnym elementem zastosowanej tam promocji transportu zbiorowego było rozesłanie do mieszkańców ulotek o planowanym remoncie z dużym i wyraźnym w wymowie komunikatem: "Komunikacja miejska MPK ma priorytet ...skorzystaj z naszych usług!!!" Co ważne, na ulotce zamieszczono projektowaną organizację ruchu, z której każdy przeciętny obywatel jasno mógł odczytać, że transport zbiorowy faktycznie wspomniany priorytet otrzyma, a komunikacja indywidualna tkwić będzie w korkach - mówi Dr Molecki. - Mieszkańcom dano zatem wybór: albo będą podróżować autobusami (które może nie zapewniają największego komfortu, ale dają sensowny czas podróży), albo samochodami (w komforcie i w korku). Skutek był łatwy do przewidzenia - nawet biznesmeni przesiadali się do autobusów, jeśli zależało im na czasie. Nie musieli iść pieszo, jak we Wrocławiu... - dodaje.

I na koniec jeszcze jeden argument. Nawet jeśli się nie uda można się z tego łatwo wycofać:
- Jeśli po tygodniu okaże się, że pomysł nie działa wystarczy jedna noc żeby zrezygnować z buspasa po prostu zamalowując oznakowanie na jezdni. Cały koszt wprowadzenia tego pomysłu, podobnie jak wycofania się z niego, to cena kilku puszek z farbą – dodaje Igor Gisterek.Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (69):
 • ~ 2011-03-10
  07:34:54

  0 0

  Tych korków już nie da się zwiększyć. Cóż, skoro magistrat nie słucha ekspertów, pozostaje wywieźć ich na taczkach!

 • ~ 2011-03-10
  08:10:10

  1 0

  jak zwykle decyzje podejmują krawaciarze a nie specjaliści..........

 • ~ 2011-03-10
  08:12:26

  0 0

  A co tam jakies eksperty. Urzad wie lepiej dlatego prezydent mial 73% a Majchrowski drugą turę.

 • ~ 2011-03-10
  08:16:53

  0 0

  "to cena kilku puszek z farbą" trochę eksperta poniosła fantazja:)
  Rozumiem, że sam pomaluje te pasy w ciągu nocy paroma puszkami farby...bo jest to naprawdę czynność bardzo prosta:))) Jeżeli ktoś tak podchodzi do sprawy to zapewne wymienione pomysły są również TAKIE trafione:))) Każdy głupi pomysł ma swój jeszcze głupszy antypomysł:) Wydzielenie pasa dla busów na Legnickiej doprowadzi do cwaniakowania kierowców, którzy będą go wykorzystywać żeby sobie przyspieszyć jazdę. Tak się właśnie dzieje w Warszawie, jeśli ktoś nie był to polecam przejażdżkę samochodem po tyn mieście. Zapewne zaraz pojawią się głosy: Więcej patroli policji! tylko po co? co to zmieni? Codziennie widzę jak kierowcy "kombinują" ile mogą. U nas nie dość że jest kulawa administracja, to brak jest kultury wśród kierowców i samych przechodniów też. Ale z radością poczytam o innych "Michałkach" :)))) już to widzę na Euro jakie będą korki:D

 • ~ 2011-03-10
  08:18:14

  0 1

  no to mamy cyrk wrocławski ! urzędnicy na przekór specjalistom: to nic nie da !! co za nonszalancja !!!. A My pasażerowie nadal chcemy bus-pas od pl. Strzegomskiego do pl. Jana Pawła II! Panie Pawle komunikacja priorytet wg. waszego urzędu - gdzie ???? spróbujcie i ocenimy wszyscy . Myśli Pan, że my tu sobie piszemy bo nie mamy co robić ??? Piszemy bo jest źle, nie ma jak do pracy jechać , tak nas załatwiliście!

 • ~ 2011-03-10
  08:20:03

  0 0

  Czy ludzie z UM zaczną wreszcie słychać specjalistów a nie kombinować z własnym widzimisie? Zaczynam się zastanawiać czy aby czasami nie przestać płacić tutaj podatków na takich nieudolnych kombinatorów.

 • ~ 2011-03-10
  08:21:24

  1 0

  Miasto nie ma racji z bus pasami , to co sie dzieje na Legnickiej to istny horror , dlaczego mamy placic za przejazd kiedy i tak chodzimy po Legnickiej pieszo to skandal !!!! bo w przeciwnym wypadku przemieszczenie sie z okolic Pl. Strzegomskiego do Jana Pawla trwa około 1 h., a sa to tylko 2 przystanki - masakra i kompromitacja dla władz .

 • ~ 2011-03-10
  08:23:34

  0 1

  Nie jeżdżę MPK.
  Popieram buspasy na odcinku Milenijna-plac JPII.

  Innym samochodom to właściwie nie zaszkodzi (bo nie zmniejsza przepustowości skrzyżowania na JPII) a pasażerom MPK
  mogłoby bardzo pomóc.

  W UM mają chyba poważne problemy z myśleniem.

 • ~ 2011-03-10
  08:38:57

  0 0

  Dutkiewicz, wyslij tych swoich urzędników do warszawy albo krakowa, a nie do kopenhagi!

 • ~ 2011-03-10
  08:45:03

  0 1

  Zrobić buspas. Wpuścić mercedesy z VII na 712 - one mają kamery. Na koniec dnia zgrywać filmy i przekazywać straży miejskiej i skracających sobie droge karać mandatami. Proste ale we Wrocławiu awykonalne.

 • ~ 2011-03-10
  08:53:42

  0 0

  Tak wygląda miasto zarządzane przez [.............]. [fragment tekstu został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~ 2011-03-10
  09:38:39

  0 0

  Wroclawianom gratuluje wyboru prezydenta, ktory buduje AOW :)

 • ~ 2011-03-10
  09:47:48

  0 1

  Kolejny raz nasz magistrat zapewnia nas że NIE DA SIE, bzdura!!!! Poprostu [...........] się nie chce nic robić... [fragment tekstu został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~spajjder 2011-03-10
  09:55:21

  0 0

  abstract nie troluj! Myślę, że tę petycję powinni jeszcze raz wysłać ale do samego Rafała. nie jestem przekonany o tym czy on wie co te "eksperty" z UM wykombinowali. Mam nadzieję, ze jak się dowie to ostro zareaguje. I tu może nawet rola mediów. Bartku taki pomysł na wywiad z RD apropo remontów, inwestycji i przypadkiem pytanie o kompetencje urzędników(dlaczego są mądrzejsi od ludzi PWR)

 • ~JL_Warszawa 2011-03-10
  09:56:40

  0 1

  Współczuję ekspertów z UM...

  U nas klęli, że za dużo BUSpasów i to idiotyzm - teraz nikt nie krzyczy, przyjęło się jako norma, autobusy jeżdżą dużo szybciej i wcale nie stoją w korkach na dojeździe do BUSpasu bo... ludzie wybierają alternatywne drogi, jeśli takie istnieją a jeśli nie to... wybierają przesiadkę na autobus i jadą BUSpasem. I nie jest prawdą, że cwaniacy blokują BUSpasy - owszem, zawsze się ktoś znajdzie, kto nim pojedzie, ale bez przesady. Kierowcy są w większości karni i przekroczenie ciągłej to jednak grzech poważny.

  Ciekaw jestem jak będą urzędnicy śpiewać za miesiąc. Chociaż u wrocławianie są jacyś tacy... potulni. Ja się dziwiłem, że ma protestów w sprawie UrbanCard, no ale może jesteście Państwo po prostu przyzwyczajeni do absurdów, nie wiem.

 • ~ 2011-03-10
  10:09:19

  0 0

  Chciałbym wiedzieć, jakie wykształcenie, gdzie i jak robione, mają osoby odpowiedzialne tak ważne rzeczy we Wrocławiu. To, że wszystko wiedzą najlepiej, już wiemy.

 • ~ 2011-03-10
  10:10:45

  0 0

  Jestem oczywiście za Buspasem, żeby nie było niedomówień, ale mówienie przez Eksperta, że koszt buspasa to tylko kilka puszek z farbą, świadczy o tym, że jest to tylko "expert". Oczywiści ktoś tą farbą musi pomalować, jak już ktoś wcześniej tu pisał. Ale jeszcze dochodzi do tego potrzeba zmiany sygnalizatorów na krzyżówkach. Skoro prawy pas dla autobusów to z którego pasa skręcają kierowcy osobówek w prawo? Ano z tego drugiego od prawej, no i zaczynają się schody bo skręt koliduje z ruchem autobusu. Wiec trzeba trochę więcej rewolucji niż tylko parę puszek z farbą panie "expert"

 • ~ 2011-03-10
  10:13:51

  0 0

  misiu, ile jest skrętów w prawo na legnickiej? trzy?

 • ~ 2011-03-10
  10:15:12

  0 0

  Nie trzeba wymeniać sygnalizatorów, bo będą służyły równieżdo prawoskrętu. NA początek również oznakowanie pionowe nie jest potrzebne, gdzyż kierowcy muszą się stosować do oznakowania poziomego.

 • ~ 2011-03-10
  10:21:02

  0 1

  " Na pewno nie będzie buspasa na ul. Legnickiej, bo to nic nie da. Nawet jeśli wprowadzilibyśmy go na odcinku od pl. Strzegomskiego do Jana Pawła II, gdzie w tej chwili tworzą się zatory, korki powstaną wcześniej i autobusy w nich utkną – mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta."

  Pan Czuma zapewne nie zauważył że 712 jeździ na trasie Dolmed - Rynek. Czyli buspas światła dalej niż pl. Strzegomski rozwiązałby problem i autobusy nie stałyby w korkach...

 • ~ 2011-03-10
  10:33:01

  0 0

  Gość: no i właśnie w tych trzech miejscach będzie problem. Jeszce raz napiszę. Koszt buspasa to nie jest koszt kilku puszek z farbą. Trzeba to zrobić z głowa a nie na łapu capu jak wszystko w tym miescie

 • ~ 2011-03-10
  10:36:24

  0 0

  Ogłaszam we Wrocławiu rok 2011 - Rokiem Pieszego Pasażera.

 • ~ 2011-03-10
  10:46:11

  0 1

  Koszt buspasa to koszt puszek z farbą i koszt malowania.
  Nie trzeba znakó pionowych. 100 metrów przed skrzyżowaniem należy domalować strzałkę do skrętu dla aut na buspasie. I tyle. Tak było jeszcze rok temu na Strzegomskim. Dodatakowe światła nie sąwymagane od razu. Można je zrobić później.

 • ~ 2011-03-10
  10:56:34

  0 0

  Dlaczego podczas tych remontów autobus E nie zatrzymuje się przy Niedzwiedziej??? Zatrzymuje się jedynie przy pl. strzegomskim, po czym dopiero na Kwiskiej.... a przeciez można nim jeżdzić jak ktoś miał bilet na 10.... i zeby dojsc do pracy muszę potem z Kwiskiej wracać się dwa przystanki....://///////////////////

 • ~ 2011-03-10
  11:02:14

  0 0

  Misu, a na pl. Jana Pawła II jest prawoskręt z buspasem, taki:

  http://www.zm.org.pl/img/img.087/p1090055c.jpg

  co za problem zrobić to samo???

 • ~spajjder 2011-03-10
  11:05:33

  0 0

  @brrr E jest linią pospieszną. Kupując bilet na linię normalną nie możesz jechać linią pospieszną pomimo, ze jest to "po trasie". Na bilet linii normalnej można jeździć tylko i wyłącznie liniami normalnymi "po trasie". Mając bilet na pospieszny można jeździć pospiesznymi i normalnymi "po trasie"

 • ~ 2011-03-10
  11:34:23

  0 1

  ~spajjder nie siej zamętu. Bilet na dwie linie jest ważny na każdej linii pokrywającej się z tymi, które wybraliśmy na bilecie (zarówno na trasie stałej + na tej wprowadzonej podczas remontu). Czyli mając bilet na 141 możesz jeździć D na odpowiedniej trasie. Poza tym na czas remontu mając bilet na 10 można korzystać z E nawet na trasie przez most Grunwaldzki.

 • ~ 2011-03-10
  11:54:46

  0 1

  Koszt naprawdę jest niewielki. Skoro przy każdym nawet pierdołowatym remoncie wrocławski magistrat nie szczędzi sił i środków zmieniając nawet programy sygnalizacji świeltnej po kilka razy w ciągu całego remontu żeby tylko samochodziki mogły płynnie przejeżdżać, to nie wiem o co kruszona jest kopia w przypadku wyznaczania pasa dla autobusów. To są grosze. Jaka wymiana sygnalizatorów? Potrzeba zmienić soczewki i ewentualnie skorygować programy na kilkua skrzyżowaniach. A Buspas potrzebny jest na całej długości od Milenijnej aż do 1. maja, bo jaki sens ma uruchamianie nowej, bardzo długiej linii autobusowej i jednocześnie wyznaczanie go tylko do Dolmedu? To spowoduje, że mityczne pożądane 410 będzie jeszcze bardziej niepunktualne, niż obecnie tramwaje na Świdnickiej.
  Jest to zresztą kolejny dowód na to, że UM Wrocław robi wszystko, by utrudnienia dla kierowców minimalizować kosztem zbiorkomu (wyznaczając pasy ruchu po wydzielonych torach, ustawiając masowo znaki A-7 dla tramwajów i autobusów), a w przeciwną stronę jeszcze w żadnym wypadku w ciągu ostatnich kilku lat tego nie zrobiono. Już niedługo zobaczycie ciekawą stronę obnażającą wszystkie niecne postępki urzedasów we Wrocławiu z ostatnich kilku lat.

 • ~ 2011-03-10
  12:10:21

  0 1

  hej wizz - na cwaniakow jest prosty sposob - aparat fotograficzny u kazdego kierowcy. Wystarczy zdjecie z data i mandat murowany

 • ~ 2011-03-10
  12:14:51

  0 0

  czy rozpoczęto już projektowanie bus-pasa na Legnickiej (kupiono farbki, ZDiUM szyje znaki itd....) , bo to chyba jasne już że będzie ???? przynajmniej na próbę / jak nie, to robię sobie w końcu konto na facebooku - taki jestem zły, jak nigdy / dzisiaj pewnie po robocie czeka mnie znów spacerek z Strzegomskiego do placu Jana Pawła II . Oby nie padało.

 • ~ 2011-03-10
  12:46:35

  0 0

  @spajjder:

  > Myślę, że tę petycję powinni jeszcze raz wysłać ale do samego Rafała.
  > nie jestem przekonany o tym czy on wie co te "eksperty" z UM wykombinowali.

  być może, skoro się nie mieszka w mieście, którym się kieruje...ciekawe której gminie podatki płaci

 • ~ 2011-03-10
  13:02:39

  0 0

  spajjder daje się nabierać jak dziecko na makiawelizm prezydenta. Jak za gomułki normalnie - to ten biedny gomułka i towarzysze mu źle robią. Ogarnij się człowieku!

 • ~ricco 2011-03-10
  13:16:51

  0 0

  żal sie tu wypowiadac już....

 • ~spajjder 2011-03-10
  13:22:42

  1 0

  @Zal nie pisz bzdur!! jak mając bilet na linię normalną możesz jeździć pospieszną??!! skoro tak to po co się przepłaca za bilety? Linie pospieszna z normalnymi można mieszać nigdy odwrotnie. Pseudo ricco nie wiem jak było za Gomułki za młody na to jestem, wiem jednak, że RD dobierze się do dupy tym, którzy podejmują decyzje szkodzące mieszkańcom

 • ~ 2011-03-10
  13:26:42

  0 0

  @~spajjder
  Dobierze się? Tak jak kiedyś powie, że to po prostu ktoś podjął "niefrasobliwą decyzję" i już wszystko gra i buczy. Tak jak z cięciami było i z wyciekiem danych z DutekCard. Nikomu włos z głowy nei spadnie.

 • ~ 2011-03-10
  13:28:04

  0 0

  W Warszawie pospieszne mają zwykłe bilety!

 • ~ 2011-03-10
  13:29:59

  0 0

  Dobrał się do Adamskiego, któremu "coś się pomyliło ze 139"?????

 • ~ 2011-03-10
  13:32:18

  0 0

  Spajjder, haha. Dobierze się do dupy ale jesteś zabawny. Kto poniósł konsekwencje za likwidację techników? Nikt. Kto poniósł konsekwencje za zalanie Kozanowa - niiikt. Kto poniósł konsekwencje za cięcia w 2009 - niiikt. Kto poniósł konsekwencje za fatalnie zorganizowaną komunikację zastępczą w 2008 roku, kiedy na leśnicę trzeba było się dwa razy przesiadać? Niiiikt... I tym razem nikt nie poniesie żadnych konsekwencji.

 • ~spajjder 2011-03-10
  13:32:39

  0 0

  Romario jeśli się nie mylę to facet od urbana wyleciał z roboty i ma prokuratora na głowie

 • ~ 2011-03-10
  13:38:11

  0 0

  "wiem jednak, że RD dobierze się do dupy tym, którzy podejmują decyzje szkodzące mieszkańcom" - tak samo, jak robi to od 9 lat. Tak jak to zrobił z cięciami w komunikacji w 2009 r. po powrocie z wakacji ("coś się komuś pokręciło"). Albo tak jak Putin, który przyszedł do sklepu i przed kamerami rozkazywał sprzedawcom obniżać ceny :D Tak naprawdę Dutek ma w d***e jakąś tam komunikację miejską, on jest stworzony do wyższych rzeczy: fontann, stadionów, bram tysiąclecia, forów muzyki, lansowania się, itp. A komunikacją zajmują się "strażak Sam" Adamski z Maciejem Blujem i skarbnikiem Marcinem Urbanem.

 • ~ricco 2011-03-10
  13:40:00

  0 0

  pseudoricco - za zalanie kozanowa win PRL gdzie postanowili sobie wybudowac tam osiedle... i wymysl sobie swój nick chłopaczku-szczekaczku...

 • ~ 2011-03-10
  13:42:09

  0 0

  To była płotka, jakiś tam asystent to się go poświęciło. Tymczasem osoba odpowiedzialna za dane osobowe czyli prezydent miasta Wrocławia ma się dobrze.

 • ~ 2011-03-10
  13:44:48

  1 0

  żałosne, byle tylko obarczyć winą Dutkiewicza za byle gówno... co do Kozanowa to podziękowania dla Zdrojewskiego

 • ~ 2011-03-10
  13:46:34

  0 0

  Dla wszystkich chcących buspasu na Legnickiej - zachęcamy do przyłączania się do świeżo założonej akcji na facebooku:

  http://www.facebook.com/pages/Chcemy-buspasu-na-Legnickiej/146256822103139?sk=wall

 • ~_Ricco 2011-03-10
  13:57:58

  1 0

  Wina wszystkich - most wschodni też nie powstanie przez PO.

 • ~ 2011-03-10
  14:05:48

  0 0

  [tekst został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~ 2011-03-10
  14:22:23

  0 0

  @Gość z 13:44:48: a co ma Zdrojewski do Kozanowa? [.....................] [fragment tekstu został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~ricco 2011-03-10
  14:35:25

  0 0

  a to ma, że powódz tysiąclecia nic nie wymusiła na Zdrojewskim... ani na Huskowskim... [.......................][fragment tekstu został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~ 2011-03-10
  14:40:10

  0 0

  @ricco: a co miała na nim wymusić?

 • ~ricco 2011-03-10
  14:42:18

  0 0

  a np jakies decyzje? śmiem sądzic że to jest do przypuszczenia że wał by się przydał na Kozanowie. Na szczęscie teraz powstanie.

 • ~ 2011-03-10
  14:43:10

  0 0

  A co zrobił Dutkiewicz, żeby ten wał powstał? Obudził się w maju 2010 r. jak zaczęło zalewać Kozanów? Nie można było tego przewidzieć, że "jednak coś się stanie"?

 • ~_Ricco 2011-03-10
  14:43:38

  0 0

  Nie powstanie dziecko bo nie ma na niego kasy :P

 • ~spajjder 2011-03-10
  14:54:17

  0 0

  Zdrojewski wydał zgode na budowę osiedla dla powodzian na Kozanowie, to Zdrojewski podpisał dokumenty umożliwiające budowę nowych domów na Kozanowie. Dutkiewicz nic nie zrobił z budową wału bo nic nie mógł. Najpierw zorientuj się w temacie zanim zaczniesz szczekać. budowa wału był wstrzymana przez to, ze jakiś pajac nie chciał odsprzedać ziemi miastu a spec-ustawa o wywłaszczeniach nie dotyczy takich "zjawisk" więc miasto było w dupie z budową wału przeciwpowodziowego. Nie ma terenu gdzie można go wybudować to nie ma budowy

 • ~ 2011-03-10
  15:06:47

  0 0

  do @spajjder: przestan sie rzucac, jak nie wiesz dokladnie co i jak. najpierw poczytaj, a potem staraj sie sensownie argumentowac swoja wypowiedz. tak, mozna jezdzic linia E na tej trasie co jezdzila 10. Tu masz potwierdzenie mojej wypowiedzi, zebys wiecej sie nie sapal.
  Na linię 10 waŜny jest dodatkowo w:
  - autobusie E na trasie Kwiska - Biskupin - Kwiska

  http://www.wroclaw.pl/files/komunkacja/20110305-bilety.pdf

 • ~ 2011-03-10
  15:09:49

  0 0

  Spajder: wszystko ci się pomieszało. Procedury wywłaszczenia były przed specustawą ale i tak nie trzeba nikogo było wywłaszczać do budowy tego wału. Miasto i tak nie zarezerwowało żadnych pieniędzy aby ten wał wybudować licząc na to, że powódź to będzie raz na sto lat i wymówka o jakiś wywłaszczeniach była bardzo na rękę prezydentowi.

 • ~ 2011-03-10
  15:10:58

  0 0

  O ile wiem, to zagospodarowanie przestrzenne przewidujące budowę w tym miejscu bloków mieszkalnych zostało uchwalone jeszcze przed powodzią, a ostateczną decyzję pozwalającą na budowę tych bloków podpisał ciapa Huskowski. Budowa bliźniaków, zlokalizowanych kawałek dalej, rozpoczęła się jeszcze przed powodzią.
  Dlaczego miasto jednak nie podejmowało prób porozumienia się z właścicielami spornej działki nad Ślęzą? Czy w czasach, kiedy już rządził Dutkiewicz i jeszcze miał dobre kontakty z PO i PiS, miasto próbowało chociaż wpłynąć na władze centralne, aby zmienić przepisy i umożliwić budowę tych wałów? Pamiętaj, że po powodzi 1997 r. Zdrojewski rządził miastem jeszcze 4 lata. Dutkiewicz rządzi już 9 lat.
  Poza tym, to że Dutkiewicz obiecał budowę wałów wcale nie oznacza, że one powstaną. W końcu już nie takie rzeczy nam obiecywał: Expo 2010, Expo 2012, EIT, obwodnicę Leśnicy, tramwaj+ na Leśnicę, Sępolno, Kozanów, Psie Pole, Nowy Dwór, kolej miejską i jeszcze wiele innych rzeczy.
  A tak w ogóle, to proponuję wrócić do tematu, czyli katastrofy komunikacyjnej na ul. Legnickiej.

 • ~spajjder 2011-03-10
  17:00:41

  0 0

  @czzytelnik: fakt nie wiedziałem o tej decyzji co jednak nie zmienia faktu, że poza tym wyjątkiem nie można mieszać linii w ten sposób. Tantus: dużo wiesz ale nie wszystko. Zdrojewski najwięcej maczał paluchów w tym i to jego podpisy widnieją na papierach. PS nie chcę teraz usprawiedliwiac RD ale jesli dobrze mnie się wydaje to każdy polityk tylko dużo obiecuje i na tym zostaje a Rafał przynajmniej coś robi. Buspas: Wiesz, że spamowanie jest karalne?;)

 • ~ 2011-03-10
  18:48:07

  0 0

  [tekst został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~MamNickMamArgument 2011-03-10
  19:05:19

  0 0

  nie robi niczego? a to ciekawe.... nie chce mi się wymieniać wszystkich inwestycji. Malkontenci zaraz napiszą fontanna, stadion.. Trochę więcej obiektywizmu w końcu Wrocław tak o nie został najlepiej rozwijającym się miastem w Polsce

 • ~ 2011-03-10
  19:31:21

  0 0

  Rafał buduje inwestycje a to ci dobre sobie ... może jeszcze kielnią macha? Bez wsparcia rządu to gó by było a nie inwestycje.

 • ~ 2011-03-11
  00:04:37

  0 0

  A może niech urząd policzy ilu ma zbędnych bezmyślnych urzędników, a nie ilu pasażerów będzie jeździć na trasie do leśnicy. Przecież wiadomo że będzie to większość tych co jeździła dotychczas komunikacją tramwajową.
  Czy w urzędzie nie widzą jaki utrudniona jest teraz komunikacja na zachód Wrocławia??
  Od kilku już lat mieszkańcy zachodnich osiedli, a zwłaszcza Leśnicy mają okresowo utrudniany dojazd do centrum. Teraz jest chyba najgorzej, bo do centrum mają cztery przesiadki, czy to zemsta za żądania obwodnicy Leśnicy??

 • ~ 2011-03-11
  01:11:47

  0 0

  ma nic mam argument@ JA znam powiedzenie kłamstwo powtarzane tysiąc razy stanie się prawdą. Ale muszę zaprotestować prze sformułowaniem, iż Wrocław jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce, gdyż jest nim Rzeszów. Wrocław jest co najwyżej najszybciej się zadłużającym.

 • ~ 2011-03-11
  03:14:00

  0 0

  Każdy decydent z magistratu powinien obligatoryjnie dojeżdżać do pracy komunikacją miejską z Leśnicy, do której oczywiście musiałby sobie w ten czy inny sposób dotrzeć. Po 8 godzinach "szychty", powinien również komunikacją zasuwać do Leśnicy, a stamtąd dopiero do domu. Za spóźnienia - kary finansowe lub dyscyplinarne - ze zwolnieniem włącznie w przypadku permanentnego spóźniania się. Problem sprawnej komunikacji zostałby rozwiązany w ciągu kilku dni.

 • ~ 2011-03-11
  07:32:22

  0 0

  Tam jest tylko jedna najwazniejsza decydentka która ma gdies wszelkie opinie i sama wdraża wyłącznie swoje lub sternika pomysły i nie ma na nia siły od lat!

 • ~ 2011-03-11
  08:47:26

  0 0

  od pani nosek to się odczep :P

 • ~ 2011-03-11
  08:52:43

  0 0

  Pani NOsek ma tam g do gadania niestety.......

 • ~ 2011-03-11
  10:24:44

  0 0

  to kto tym kręci?

 • ~ 2011-03-11
  11:33:37

  0 0

  skoro znasz to jedno nazwisko to jej szefowa też pewnie znasz....

 • ~ 2011-03-11
  16:14:02

  0 0

  Zachód Wrocławia i Psie Pole warto by zacząć nazywać obszarami objętymi Katastrofą Komunikacyjną.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.