Wiadomości

TUMW do urzędników: wprowadźcie autobus Leśnica-Rynek

2011-03-01, Autor: Bartłomiej Knapik
Od soboty mieszkańcy Leśnicy jadąc z centrum będą się musieli przesiadać cztery razy: na pl. Jana Pawła II, pod Dolmedem, na Pilczycach i na Grabowej. Wszystko przez przebudowę torowiska na Legnickiej i budowę węzła na Jana Pawła II. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia zaproponowało urzędnikom uruchomienie przyspieszonej linii z okolic Rynku do Leśnicy, żeby nie trzeba się było tyle razy przesiadać, i wydzielenie pasa dla autobusów na Legnickiej. Magistrat obiecał przeanalizować te pomysły.

Reklama

O planowanych na pół roku utrudnieniach w poruszaniu się po Legnickiej pisaliśmy w ubiegłym tygodniu . Od marca do czerwca pasażerów jeżdżących do Leśnicy czekają dwie dodatkowe przesiadki:
- Tramwaje od strony centrum będą jeździły tylko na pl. Jana Pawła II. Od placu do Bolesławieckiej będą kursowały zastępcze autobusy, a tam będzie się przesiadać w tramwaje kursujące od Pilczyc do pętli Wrocławski Park Przemysłowy, czyli na Robotniczą – tłumaczy Adam Więcek z wydziału transportu urzędy miasta.
Oznacza to, że do Leśnicy będą łącznie cztery przesiadki: na pl. Jana Pawła II, pod Dolmedem, na Pilczycach i na Grabowej. - Wiemy, że to bardzo uciążliwe rozwiązanie, ale inaczej się tego zorganizować nie dało. Na szczęście potrwa to tylko 3 miesiące - dodaje Więcek.

Powód utrudnień: dostosowanie torów od Jana Pawła II do skrzyżowania Legnickiej z Na Ostatnim Groszu dla potrzeb Tramwaju Plus. a inwestycję dla potrzeb Tramwaju Plus gmina zapłaci ponad 9,5 mln zł. Z tego 2 mln zł pochłonie przebudowa przystanków tramwajowych na pl. Jana Pawła II. Umowę na wykonanie prac podpisała dziś Skanska.

- Termin zakończenia robót to 31 sierpnia, ale zależy nam na tym, żeby prace zakończyć wcześniej. Jeśli nie napotkamy żadnych niespodzianek to się nam to uda - zapewnia Bogdan Rytwiński z firmy Skanska.

Tylko, że zanim remont się zakończy mieszkańców zachodnich osiedli czekają miesiące komunikacyjnego horroru. Głównie ze względu na ogromną liczbę przesiadek.
Czy objazdów nie można było rozwiązać inaczej? Można – z propozycjami co zmienić do wydziału transportu wystąpiło właśnie Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia:
„Informacje o planowanych zmianach pozwalają na stwierdzenie, że komunikacja miejska nie pozwoli ludziom normalnie podróżować” - czytamy w piśmie podpisanym przez Przemysława Filara, prezesa TUMW.

„Uważamy, że zaplanowana na czas remontu organizacja komunikacji miejskiej jest niewystarczająca i nie odpowiada potrzebom mieszkańców” - czytamy w piśmie TUMW urzędników. „W naszej ocenie wrocławianie z zachodnich części miasta mają prawo do cywilizowanych warunków podróży. Wierzymy, że jest to możliwe, nawet przy ograniczonych możliwościach finansowych Miasta. Dlatego apelujemy o wprowadzenie następujących rozwiązań na czas remontu:

1) uruchomienie przyspieszonej linii autobusowej 410 relacji Leśnica-Rynek z bardzo ograniczoną liczbą przystanków (Leśnica, Pilczyce, Bajana, Kwiska, Zachodnia, pl. Jana Pawła II, Rynek). Linia kursować powinna co 10 minut w szczycie i co 15 minut poza szczytem – taką częstotliwość traktujemy jako absolutne minimum. Dzięki temu przynajmniej część osób będzie mogła dojechać do domu, szkoły i pracy bez przesiadki, i w miarę szybko. Wiemy, że wszystkich w ten sposób nie przewieziemy; przewidujemy, że linia 410 i tak byłaby bardzo zatłoczona – stąd ograniczenie liczby przystanków (po prostu reszta prawdopodobnie i tak by nie wsiadła).

2) Proponujemy rozważyć zmianę trasy linii 122 na starą, tj. od Zachodniej do pl. Jana Pawła II prosto ulicą Legnicką (z pominięciem Szczepina) – co pozwoli większej liczbie osób mieszkających przy Legnickiej na bezprzesiadkowe dojazdy do centrum.

3) Bezwzględnie konieczny jest również tzw. buspas (wydzielony pas ruchu tylko dla autobusów) wzdłuż całej Legnickiej, od pl. Jana Pawła II aż do Kwiskiej. Dzięki temu zatłoczone autobusy nie utkną w korkach i szybciej przewiozą mieszkańców”

- W tej chwili nie możemy się jeszcze odnieść do tych propozycji, ale już zaczęliśmy ich analizę. Niestety zaproponowane rozwiązania nie mogą wejść w życie, bo samo przygotowanie nowych objazdów zabiera ponad tydzień, a my najpierw musimy przeanalizować te propozycję – tłumaczy Adam Więcek z wydziału transportu urzędu miasta.
- Mogę obiecać, że zrobimy to najszybciej jak się da – dodaje.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2011-03-01
  12:11:20

  0 0

  żeby to analizowanie nie skończyło się lipcu.

 • ~ 2011-03-01
  12:17:46

  0 0

  Będą "analizować" tak jak analizowali dodatkowe pociągi z Leśnicy. Aż sprawa ucichnie.

 • ~ 2011-03-01
  12:44:54

  0 0

  Wszystko ładnie pięknie ale linia 410 była by bardzo okrojona... mowa o utrudnieniach dla mieszkańców zachodnich osiedli... zachód nie kończy się na leśnicy, po drodze jest wiele osiedli jak Złotniki, Stabłowice, Żerniki... tam też ludzie korzystają z tramwajów, a mimo to nie bierze się ich pod uwagę.

 • ~ 2011-03-01
  12:52:24

  0 0

  To czym się zajmuje wydział transportu, skoro sam nie wpadł na taki oczywisty pomysł? Przecież analiza i plan wydzielenia buspasa z często kursującą komunikacją zastępczą powinny być wykonane już dawno. Dziś to powinno się ogłosić co najwyżej rozkład jazdy tych zastępczych linii, a nie obiecywać zabierania się za analizę... Skoro wydział transportu jest taki cwany, to może wprowadzić jego pracownikom codzienny obowiązek pokonania trasy Leśnica-Rynek?

 • ~ 2011-03-01
  13:09:15

  0 0

  Im mniej przystanków tym lepiej. Do autobusu będzie można dojechać 72, albo można będzie zostawić tylko przystanki międy Żernikami a Leśnicą. Każdy przystanek to strata czasu i dodatkowi pasżerowie na trasie Pilczyce - JP2, a oni powinni korzystać z tramwaju i 122. Kiedyś były pośpieszne B - E do Leśnicy i choć zatrzymywały się tylko na jednym przystanku w Złotnikach to były pełne.

 • ~ 2011-03-01
  13:17:53

  0 0

  Przystanek koło Niedźwiedziej (Magnolia i targ warzywny) musi być. Przecież to bzdura aby biegać z siatami do Zachodniej lub do Kwiskiej.

 • ~ 2011-03-01
  13:28:23

  0 0

  No tak, bo system 4 przesiadek jest lepszy. Nie ma co.

 • ~ 2011-03-01
  14:33:41

  0 0

  Co tu analizować? Oczywistości chcą analizować. Poza tym ta seria remontów to byłby wyśmienity moment na wprowadzenie miejskich szynobusów relacji Leśnica-Głowny z przystankami pośrednimi na Żernikach, Nowym Dworze. Nagle by się mogło okazać, że oprócz Leśnicy jeździłoby tym szynobusem pół Żernik, Nowego Dworu i Muchoboru... Akurat 1 marca wszedł dziś nowy rozkład kolejowy, okazja jak znalazł.

 • ~ 2011-03-01
  16:18:42

  0 0

  Jeszcze w latach 90 tych, jak był remont, to autobus zastępczy jeździł przynajmniej do istotnego centrum przesiadkowego, by remont był jak najmniej uciążliwy. Za czasów Dutkiewicza zaczęło się cwaniactwo w tej kwestii czyli np. kasujemy tramwaj do pl. Dominikańskiego, ale autobus zastępczy damy tylko do Nowowiejskiej i potem na Ołbin. Dobrze, że TUMW zwraca na to wreszcie uwagę, ale podejrzewam, ze skutek będzie żaden, bo po co miasto miałoby być dla mieszkańców, skoro można za te pieniądze wydać na pomniki próżności.

 • ~ 2011-03-01
  19:31:39

  0 0

  Zważywszy, że wymiana pasażerów na kilku przystankach nie zniszczyłaby tej linii to można spokojnie byłoby poprzestać na 710 w relacji Rynek - Leśnica i 712 o relacji Rynek - Pilczyce. Wszystko zapakowane w na buspasie na Legnickiej z częstotliwością 5 minut każda. Tak zrobiono by to w Warszawie i w Budapeszcie ale tu jest Wrocław i macie co chcieliście :P

 • ~ 2011-03-01
  22:54:10

  0 0

  [...............] co wy się czepiacie Dutkiewicza????!!! czy za [............] jakie w tym mieście jest on odpowiada??? Czy [.........] urzędnicy?? Weźcie zejdźcie z niego w końcu. Co to komitet antysternikowy. Już żygać się chce czytając, ze dudek jest winny wszystkiemu. Pogódźcie się w końcu z wynikiem wyborów a nie trolujecie i spamujecie na lewo i prawo. Dudek to, wizjoner tamto.... [fragment tekstu został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

 • ~ 2011-03-01
  23:13:34

  0 0

  niepełnosprytnośc naszego MPK sięga granic absurdu- było do d*py? Co tam utrudnijmy jeszcze bardziej! 4 przesiadki ale zarobimy na biletach!!! hahahaha

 • ~ 2011-03-02
  00:54:21

  0 0

  Panie Adamski czy to pana pomysł??? Panu już dziękujemy!!! Co na to pana krewny Dutkiewicz???

 • ~ 2011-03-02
  08:49:26

  0 0

  Tomku: Chyba nie doceniasz Warszawy: miałem okazję w Warszawie przeżyć kilka remontów, gdzie zastępcza linia jeździła co 2 minuty :) Po wydzielonym pasie, rzecz jasna.

 • ~ 2011-03-02
  10:08:22

  0 0

  Pamiętam czasy, gdy podczas remontu Powstańców uruchomioną zastępczą 707. któa NIE MIAŁA ROZKŁADU. NA przystanku napisane było: Kursuje nie rzadziej niż co 4 minuty. Ach, stare, dobre czasy.

 • ~ 2011-03-02
  12:21:44

  0 0

  @gość - obrońca Dutkiewicza: Może potwierdzi to jakiś prawnik, ale wg tego co ja wiem, to na szczycie władzy wykonawczej we Wrocławiu jest właśnie prezydent i z tego punktu ponosi odpowiedzialność za to co robią JEGO PODWŁADNI, a nie tylko ładnie sobie wygląda na plakatach.

 • ~ 2011-03-02
  13:08:09

  0 0

  Dwie linie co 5 minut dają autobus co 2,5 minuty - te 30 sekund im wspaniałomyślnie odpuszczam ;) Czuma chwali się, że puści autobus co 3 minuty tylko, że tramwaj jeździł co 2 i był większy :P

 • ~ 2011-03-02
  13:43:51

  0 0

  Nie jestem Obrońcą Dutkiewicza. Po prostu wkurza mnie fakt, ze za byle gówno jego obarcza się odpowiedzialnościa. po coś są te setki urzędników i każdy z nich odpowiada za swoją działkę

 • ~ 2011-03-02
  14:02:39

  0 0

  @Gość: ale prawda jest taka, że decyzje zapadają na górze - czyli w gronie Prezydenta, Wiceprezydentów i Skrabnika. Urzędnicy przygotowują propozycje rozwiązań, przedstawiają decydentom, oni podejmują decyzję o wyborze rozwiązania, a następnie ci sami urzędnicy wykonują te decyzje. Tak to w skrócie wygląda.

 • ~ 2011-03-02
  18:31:02

  0 0

  no nie do końca to tak działa, urzędnik podpisuje się pod różnymi decyzjami, a Ci na górze pod tymi najważniejszymi. Prawo kompetencji

 • ~ 2011-03-02
  18:53:00

  0 0

  "Przejmuję bezpośrednią kontrolę nad komunikacją" - czyje to słowa (i nie chodzi tu o mnie)?

 • ~ 2011-03-03
  10:40:44

  0 0

  @Gość - "nie obrońca": Po to jest prezydent, by tak powybierał dyrektorów, by potrafili podobierać i pilnować urzędników. Urzędnik nie jest sobie samopas, tylko jest wykonawcą woli prezydenta i jego podwładnych. Sugerowanie, że prezydent jest biedny, niewinny masowej niekompetencji urzędniczej w tym mieście, jest śmieszne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.