zamknij

Wiadomości

Będą rowerowe bramy do Starego Miasta

2010-12-14, Autor: bk
Wrocławscy rowerowcy od lat powtarzają taki żart: mamy najładniejszą ścieżkę rowerową na świecie, której do tego nikt nie może zniszczyć. Bo tę ścieżką na ul. Szewskiej nie da się legalnie wjechać. Podobnie jak do całego Starego Miasta. Teraz ma się to zmienić. Urzędnicy zamówili zaprojektowanie rowerowych wjazdów do centrum.

Reklama

Centrum Wrocławia, zgodnie z Polityką Transportową (dokument z 1998 roku uchwalony przez radę miasta) powinno być strefą, gdzie priorytet mają piesi i rowery. Tyle przepis. Praktyka wygląda bowiem tak, że podczas gdy piesi jakoś sobie radzą to wszystkie trasy rowerowe we Wrocławiu kończą się w mniejszej lub większej odległości od centrum.
- Dalej obowiązuje już zupełna partyzantka: nie ma się jak bezpiecznie i LEGALNIE dostać do centrum, ani z niego wyjechać – tłumaczy Radek Lesisz z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

To się „zmienia” już od 5 lat. Właśnie wtedy powstała Koncepcja przewidująca powstanie "bram" do centrum (czyli miejsc, gdzie rowerzysta mógłby bezpiecznie wjechać do i wyjechać ze Starego Miasta), przez całe lata nic się nie działo. Podobnie jak z Polityką Transportową – Koncepcja była i nic się nie działo.

W tak zwanym międzyczasie przebudowano ulice Grodzką, Widok, Bożego Ciała - miejsca, gdzie zgodnie z Koncepcją (już wówczas obowiązującą) powinny znaleźć się udogodnienia dla rowerów, ale odpowiedzialni za to wówczas urzędnicy, wyznaczeni przez prezydenta WrocławiaRafała Dutkiewicza, zdecydowali inaczej. I dziś trzeba to przebudowywać.

Konkretnie należy zaprojektować rowerowe bramy do centrum miasta w tych miejscach:
1. Skrzyżowanie Oławska / Piotra Skargi / Św. Katarzyny / Kazimierza Wielkiego
2. Skrzyżowanie Szewska / Kazimierza Wielkiego / Widok
3. Skrzyżowanie Św. Antoniego / Kazimierza Wielkiego
4. Skrzyżowanie Św. Mikołaja / Nowy Świat / Kazimierza Wielkiego
5. Skrzyżowanie Grodzkiej / Most Uniwersytecki
6. Skrzyżowanie Szewska / Grodzka
7. Skrzyżowanie Wita Stwosza / Św. Katarzyny / Błogosławionej Czesława

- Bardzo się cieszymy z tego przetargu, – mówi Radek Lesisz lecz od razu dodaje: - jednak kwestią kluczową jest finansowanie inwestycji rowerowych. Projekt budżetu na 2011 rok przewiduje jedynie 1 mln 800 tys. zł na ten cel. Obawiamy się, że w tej postaci w całości zostanie skonsumowany na wypożyczalnie, krawężniki i stojaki. Zabraknie choćby na połączenie Maślickiej, Głównej - Królewieckiej, gdzie zdarzają się groźne wypadki z udziałem rowerzystów – dodaje.
Jest jeszcze czas, żeby to zmienić, bo prace nad projektem budżetu się nie zakończyły.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2010-12-14 09:09:04

  Mały błąd: "odpowiedzialni za to wówczas przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, urzędnicy zdecydowali inaczej. I dziś trzeba to przebudowywać. "

  0 0
 • ~ 2010-12-14 12:45:22

  to jak się czepiamy "błogosławionej Czesława" a na imię mu było Beata:)

  0 0
 • ~ 2010-12-14 21:33:39

  na załączonej mapce (wyciągniętej z dok. przetarg.) jest błąd: brama przy moście Pomorskim nie powstanie.

  0 0
 • ~ 2010-12-15 05:16:22

  Totalnie bez sensu... Kase wydaje się na bezsensowne światła i paski na chodnikach. Drogi rowerowe tak ale nie na starówce... Przy każdym wjeździe na starówkę postawić znak że rowery mogą jeździć wszędzie i pod prąd tez... i sprawa załatwiona. I nie mówcie że chodzi o bezpieczeństwo rowerzystów bo na starówce samochody jeżdżą wolniej niż rowery. Głupie wywalanie pieniędzy w błoto. Postawią to i i tak nikt nie bedzie zwracał uwagi na te pierdoły. Macie przykład Malarskiej. Droga dla rowerów na której stoją zaparkowane samochody. Straż miejska i Milicja mają to w d.pie. BEZ SENSU

  0 0
 • ~ 2010-12-15 12:43:27

  @~Rincon projekty na bramy mają sens, znacząco będą ułatwiać i przyspieszą podróż do centrum, np. w tej chwili legalnie nie dostaniesz się z mostu po uniwersytecki tunel, Mikołaja musisz przejechać po przejściu i swoje odczekać przed przekroczeniem ul. Nowego Świat, kolejna brama to legalne przejechanie w dwie strony odcinka Wita - Słowackiego itd
  Ale to wszystko powstanie tylko jeśli sensowne (!) projekty zostaną zaakceptowane przez UM i tylko jeśli później na infrę znajdzie się kasa. W tej chwili jej brak.
  Zachęcam do wysłania apelu do Radnych w sprawie budżetu 2011:
  http://rowery.eko.org.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=8&kat=14&art=1058

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że we wrocławskich szkołach powinny być prowadzone dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej?
Oddanych głosów: 1532