Wiadomości

W lecie przebudują Podwale, gdzie skierują auta z Kazimierza Wielkiego

2011-11-12, Autor: Bartłomiej Knapik
Już w przyszłe wakacje, tuż po zakończeniu Euro, ruszy przebudowa Podwala między Świdnicką a Sądową. Zostaną tam zwężone chodniki by auta miały więcej miejsca. Wszystko po to, by kierowcy zamiast Kazimierza Wielkiego jeździli tamtędy.

Reklama

Mimo wielkich oszczędności w projekcie bardzo napiętego budżetu na przyszły rok pieniądze na tę przebudowę się w nim znajdą.
- Przebudowa ma ruszyć tuż po Euro. Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, ale wiemy już, że mają się tam zmieścić i wydzielone torowisko i dwa pasy dla samochodów – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent miasta odpowiedzialny m.in. za inwestycje. - Wszystko wskazuje na to, że będziemy w tym celu zwężać chodniki – dodaje.

Wszystko po to, żeby za dwa lata samochody zamiast Kazimierza Wielkiego jeździły z zachodu na wschód Podwalem i Kościuszki (o szczegółach tego planu już pisaliśmy).
- Samochody mają jechać Podwalem od pl. Społecznego (okolice Hiltona) aż do placu Jana Pawła II.
W drugą stronę mają jechać od pl. Jana Pawła II najpierw ul. Piłsudskiego do pl. Legionów, a potem Kościuszki aż do ul. Pułaskiego.
- To nie będzie zmiana rewolucyjna, tylko stopniowa, ale do tego doprowadzi – powtarza od kilku lat Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.Zmiany są już przygotowywane. W tym roku remontu doczekał się odcinek Podwala od Traugutta do ul. Kołłątaja. Przebudowa między Świdnicką a Sądową ma być drugim etapem. Na pewno nie ostatnim:
- Wciąż analizujemy jak to zrobić najlepiej – mówi Maciej Bluj.

Na wschód przez Kościuszki

Także druga z ulic, która ma odciążyć Kazimierza Wielkiego nie została zostawiona sama sobie. W magistracie już projektują usprawnienia na ul. Kościuszki.
- Ulica Kościuszki będzie miała przejąć ruch samochodów z Kazimierza Wielkiego, z Zachodu na Wschód. To oznacza, że trzeba usprawnić ją tak mocno, jak się da. Temu ma służyć zamontowanie sygnalizacji świetlnej na Piłsudskiego, które pozwoli skręcić kierowcom w ulicę Kościuszki i na samym placu Kościuszki, gdzie tworzą się zatory – mówi Elwira Nowak zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie .

Na ulicy Piłsudskiego i placu Kościuszki pojawią się dodatkowe światła.
Wiadomo, że na skrzyżowaniu ul. Kościuszki – ul. Piłsudskiego – ul. Lelewela muszą się pojawić dwa pasy do skrętu z Piłsudskiego w kierunku Kościuszki (dla kierowców jadących od strony pl. Legionów). Nowe światła, które pojawią się na środku pl. Kościuszki będą ustawione tak, żeby samochody nie blokowały się nawzajem, gdy chcą pojechać w ulicę Kościuszki wokół Skweru Solidarności Walczącej.
- Chcemy uszanować piękno tego placu, więc nie będziemy wieszać wielkich sygnalizatorów nad jezdnią. Ustawimy raczej mniejsze, takie jak zazwyczaj pojawiają się przy przejściach dla pierszych, żeby nie były one zbyt wielkie – mówi Elwira Nowak.

Kazimierza Wielkiego i okolice Rynku nie dla aut

Pewne jest także, że razem z poprawianiem przejezdności na Podwalu i Kościuszki pogarszana będzie sytuacja kierowców na Kazimierza Wielkiego, na przykład przez dokładanie dodatkowych sygnalizacji świetlnych, jak zdarzyło się w przypadku nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Gepperta.
Mają się także pojawiać nowe pasy dla rowerów, a światła dla pieszych mają się palić dłużej.

A jeśli komuś się wydaje, że nie jest to najlepszy pomysł to przypomnijmy, że już przed wyborami, w których uzyskał ogromne poparcie, Rafał Dutkiewicz obiecywał, że życia zmotoryzowanym ułatwiać nie będzie:
- Chciałbym, żeby kierowcy stopniowo się przesiadali z aut na rowery albo do tramwajów. W 2013 roku oddamy parking pod placem Wolności. Gdy on się zapełni – zbudujemy kolejny pod fosą. Nie przeszkadza mi, żeby ktoś z zachodnich osiedli przyjeżdżał autem na te parkingi – chcę żeby nie jeździł nimi po centrumw - mówi w wywiadzie z nami Rafał Dutkiewicz. - Trzeba się pogodzić z tym, że wraz z udogodnieniami w postaci obwodnic pojawią się powoli utrudnienia dla kierowców w centrum. To naturalna kolej rzeczy, która będzie miała miejsce także we Wrocławiu. Popatrzmy na Mediolan, Rzym, Berlin, Monachium, Londyn i setki innych europejskich miast. Mam świadomość, że zmiany w mentalności zajmą lata, ale kiedyś takie rozwiązania będą przez mieszkańców przyjmowane ze zrozumieniem i akceptacją – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~booo 2011-11-12
  14:03:35

  0 0

  A może by tak parkingi na Podwalu zlikwidować? Parking jest przecież w Renomie. Zwężanie i tak wąskich chodników, zwłaszcza tych tuż przy Świdnickiej to niezbyt mądry pomysł. Prezydent obiecał że nie bedzie ułatwiał życia kierowcom, to ciekaw jestem co powie o tym co wybudowali wokół Poltegoru? Zwłaszcza o ustawieniach sygnalizacji świetlnej w tym rejonie. I o likwidacji ścieżki na północ od Szczęśliwej. I o likwidacji przejazdu rowerowego i przejścia dla pieszych na pl Powstańców Śl. Główna trasa rowerowa, i jedyna która dociera niemal do ścisłego centrum z południa. Auta uber alles. Niestety w dalszym ciągu...

 • ~oko 2011-11-12
  14:32:44

  0 0

  taaa extra pomysł , naturalna dwujezdna arteria do zablokowania a ruch puszczę wśród kamienic i po wąskiej drodze !
  gratuluję !

 • ~tym 2011-11-12
  16:25:41

  0 0

  No jak na razie zachęty do korzystania z komunikacji miejskiej rewelacyjne. T+ chodzi naprawdę szybko ;), inne tramwaje i autobusy mocno przyspieszyły ;) Czekam z niecierpliwością na kolejne zachęty :)

 • ~gość 2011-11-12
  16:51:55

  0 0

  Pan Prezydent stracił kontakt z rzeczywistością: \"Chciałbym, żeby kierowcy stopniowo się przesiadali z aut na rowery albo do tramwajów.\" Ok, rowery przejmą powiedzmy 2-5% ruchu. Tramwaje, jak każdy transport szynowy ze względu na koszty mogą przejmować tylko kilka głównych osi. Ale osi i sprawnych tramwajów nie ma. \"W 2013 roku oddamy parking pod placem Wolności. Gdy on się zapełni – zbudujemy kolejny pod fosą.\" To parkingi dla baronów z Urzedu Miasta. W nowoczesnych metropoliach buduje się przede wszystkim udrożnione połaczenia a nie parkingi. Na Manhattanie korków nie ma, taksówką/autobusem błyskawicznie wszędzie się dojedzie, ale parkowanie to często >6$ za godzinę. \"Trzeba się pogodzić z tym, że wraz z udogodnieniami w postaci obwodnic pojawią się powoli utrudnienia dla kierowców w centrum. To naturalna kolej rzeczy ... . Popatrzmy na Mediolan, Rzym, Berlin, Monachium, Londyn ... .\"
  Pan Prezydent nie mówi prawdy. Nie ma budowania utrudnień w tych miastach. Za coś takiego każdy burmistrz poległby w wyborach. W Berlinie to zbudowano \"Stadtautobahn\". Przebudowując koncentrowano się na udrażnianiu skrzyżowań i zwiększaniu liczby alternatyw (stąd np. siatka tras rowerowych). \"Mam świadomość, że zmiany w mentalności zajmą lata, ale kiedyś takie rozwiązania będą przez mieszkańców przyjmowane ze zrozumieniem i akceptacją – dodaje.\" Problemem jest zrozumienie i akceptacja dla partactwa drużyny Pana Prezydenta wyrażona w wyborach. Zmiany w metalności wyborców zajmą lata.

 • ~ja 2011-11-12
  17:40:09

  0 0

  Kolejna bzdura miejskich biurw tracących kontakt z realem/pod wpływem naszej GWIAZDY PÓŁNOCY/.Pogratulować pomysłu!!!

 • ~tragedia 2011-11-12
  18:07:21

  0 0

  zeby przebic ten pomysl nie wiem co az tak glupiego trzeba by wymyslic, moze zakaz mycia zebow w poniedzialki, srody i czwartki lub koniecznosc przeswietlania pomaranczy przed zwazeniem w sklepie ? ale oczywiscie to banda durniow musi wspiac sie na wyzszy poziom intelektualny prezentowany przez naszego wodza i kopiowac trzeba wszystko co jest na zachodzie, wszak zachod to kraina szczesliwosci

 • ~Wojtek P. 2011-11-12
  18:26:08

  0 0

  Remont Podwala i Kosciuszki: tak, nawet bardzo potrzebny. Zamykanie Kaz. Wlk. do zerowego ruchu samochodowego: nie, bo to zly pomysl... Juz niech ma ta trasa W-Z chocby tylko po jednym pasie dla aut a drugi pas dla autobusow i taxi, ale niech bedzie jakakolwiek mozliwosc przejazdu, bo 1) teraz trasa W-Z ma po trzy pasy, Kosciuszki/Podwale beda miec po dwa 2) jak bedzie wypadek, awaria lub remont na Podwale/Kosciuszki, to ciekawe ktoredy wtedy pojada auta??? 3) Podwale/Kosciuszki to jednak wiecej km niz po W-Z

 • ~ 2011-11-12
  19:53:10

  0 0

  oczywiscie marnych 200 000zl zabraklo na kolejne kontrapasy dla rowerow a miliony dla samochodow maja.

  klamcy

 • ~hehe 2011-11-12
  19:54:33

  0 0

  dla samochodow ?! wolne zarty...

 • ~Adam 2011-11-12
  20:41:31

  0 0

  Chodniki już tam są zwężone bo zajmują je parkujące samochody.

 • ~Romario 2011-11-12
  21:03:42

  0 0

  Nie przejmujcie się, bo z chodnika niewiele da się już zabrać poza lipnym parkingiem zajmującym ponad 2 m jego szerokości. No to darmokierowcy czas porzucić swoje złomy parkujące na Podwalu, bo prawda jest taka, że po przebudowie parkingów już tam na szczęście nie będzie - tak, jak i na większości przebudowywanych głównych trasach typu Grabiszyńska, gdzie wycięto wszystkie dzikie i legalne parkingi. I to jest słuszne podejście, bo parking w Renomie świeci pustkami, a powinniśmy wykorzystywać istniejącą infrastrukturę a nie ładować kolejne pieniądze w miejsca dla biedaków, których i tak nie stać na auta, bo nie chcą płacić za parkowanie.

 • ~kolejne idiotyzmy 2011-11-12
  22:39:02

  0 0

  jak to nie placa? a z czyich pieniedzy to pobudowano ?!

 • ~Molibden 2011-11-13
  00:41:16

  0 0

  Niech żyje kompetentna Elwira i Rafał z Miksztatu. Ich wizje, wiedza i fachowość są dla nas malutkich otuchą i nadzieją na te dynamiczne czasy. A Rafał z Miksztatu, teraz z Ramiszowa, też jest widziany weekendami na rowerze i to głównie w okolicach Pasikurowic. A z Ramiszowa do ratusza w dni powszednie, niestety nie może, bo się śpieszy, więc kierowca wiezie go autem pod same Sukiennice, i my to rozumiemy. Dlatego my będziemy jeździć wtedy rowerami, aby nasi władcy mogli szybciej dostać się swoimy autami do UM. Każdy powinien znać swoje miejsce w hierarchi społecznej Wrocławia.

 • ~zaintrygowany 2011-11-13
  08:20:27

  0 0

  Jeden pas pomiędzy pl. Orląt Lwowskich i pl. Jana Pawła II pomieści cały ten ruch?

 • ~Wojtek 2011-11-13
  10:04:32

  0 0

  Jazda po mieście Wrocławiu na bicyklu, zwłaszcza w grudniu, styczniu, lutym, należy do prawdziwych przyjemności. Trzeba tylko z sobą zabrać przewoźny koksiak, taki zawieszany na plecach. Popieram pana Prezydenta.

 • ~Radut Fałkiewicz 2011-11-13
  11:14:47

  0 0

  Efekt jest łatwy do przewidzenia, centrum zostanie całkowicie sparaliżowane, zamknięcie ul. Kazimierza Wielkiego i zmuszenie ludzi do jazdy naokoło drogą z większą ilością świateł, mniejszą ilością pasów i już z jakims ruchem na niej i biorąc pod uwagę, że już teraz K. Wielkiego się mocno korkuje, wszystko sie zablokuje, samochody będą stać w gigantycznym korku między budynkami spalając więcej benzyny a mpk dostanie nieregularne blokady w postaci sfrustrowanych kierowców wyjeżdżających na środek skrzyżowań. Fantastyczny pomysł jak zrobić aby było gorzej. Na ul. K. Wielkiego tramwaje maja wydzielone torowisko, ruch kołowy im więc nie przeszkadza; pomysł poprzeć moga tylko fanatycy z FPW. Szkoda tylko miasta i mieszkańców na takie "fantastyczne" pomysły.

 • ~set 2011-11-13
  11:17:09

  0 0

  Ten pomysł został zaakceptowany przez wiekszość. Dutkiewicz wygrał wybory, teraz realizuje obietnice. Mówił, że rowerom we Wrocławiu będzie lepiej i jest, nawet w zimie. A na poważnie, oni nie mają koncepcji jak rozwiazać ruch w miescie , gdzie postawić parkingi, Renoma nie pomieści wszystkich z sądu i policji. Na obrzeżach też nie buduje się parkingów, aby ruch w mieście zmniejszyć. Te pomysły nie są spójne i przez to tracimy kasę na głupoty. Np na promocję Impela i innych potentatów finansowych miasto wyda milion. Jeszcze troche zaczniemy promować niemieckie miasta z pieniędzy polskiego podatnika.

 • ~Jarek 2011-11-13
  13:27:48

  0 0

  dodam, ze zrobienie tak dlugich i glownych ulic jednokierunkowymi tez zwieksza ruch samochodowy i korki: bo jesli chce przedostac sie "w tyl" 200m, to nie moge pojechac pod prad i musze dojechac do nastepnej przecznicy, skret w lewo, do skrzyzowania, w lewo, do skrzyzowania, w lewo i dopiero moge dojechac do mojegu celu. tak wiec wiecej krecenia sie po ulicach, wiecej stania na swiatlach i wieksze korki. czemu nie zrobic po jednym pasie na obu ulicach w obu kierunkach? liczba pasow jest taka sama w obu wariantach, tylko rozlozenie ruchu bardziej rownomierne.

 • ~melek 2011-11-13
  18:38:32

  0 0

  Brawo , wyrzucać auta z centrum.
  Tylko gdzie policjanty i sędziowie będą swoje bryki parkowali ?

 • ~melek 2011-11-13
  18:43:22

  0 0

  jarek napisał:czemu nie zrobic po jednym pasie na obu ulicach w obu kierunkach? liczba pasow jest taka sama w obu wariantach, tylko rozlozenie ruchu bardziej rownomierne.
  --------------------------
  Bo to zwiększa ilość cykli świateł na skrzyżowaniu i dwukrotnie zmniejsza przepustowość jezdni.
  Od pierwszej wojny są znane rozwiązania zakazujące skrętu w lewo co zwiększa przepustowość skrzyżowania. Jak ktoś chce skręcić w lewo to jedzie skrzyżowanie dalej i skręca 3 raz w prawo.

 • ~Wrockanin 2011-11-14
  13:27:53

  0 0

  Pomysłowi ogólnie trudno odmówić zasadności, ale w świetle stałej degradacji komunikacji zbiorowej, jest to celowe działanie na niekorzyść mieszkańców.

 • ~bora 2011-12-02
  23:43:24

  0 0

  Większej paranoi dawno nie czytałem...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.