Wiadomości

Co z tym ITS-em, czyli kiedy światła przyspieszą wrocławskie tramwaje

2012-02-08, Autor: beka
Montaż inteligentnego sterowania światłami na pierwszym odcinku miał się zakończyć we wrześniu, ale wyszedł z tego styczeń. Urzędnicy zapewniają, że tramwaje uda się przyspieszyć przed Euro. Ale na efekty dla samochodów będzie trzeba poczekać do końca 2012 roku.

Reklama

Pierwszy odcinek ITS-u już działa. Między Gajem a ul. Zielińskiego komputerowo sterowane światła przypieszają tramwaje na 10 skrzyżowaniach. I to z dobrym efektem: średnia prędkość liczona z postojami na swiatłach właśnie i przystankach wzrosła z 13,1 do 19,4 km/h. Jednak, żeby to się udało trzeba było prawie półrocznego opóźnienia w uruchomianiu systemu.

Pytanie brzmi, czy raczej cieszyć się z efektów, czy martwić tym, że teraz gdy do zamontowania jest sytem nie na 10 ale 153 skrzyżowaniach kłopotów będzie jeszcze więcej?

– Najgorsze mamy już za sobą. Dzięki temu co nauczyło nas zamontowanie ITS-u na pierwszym, testowym odcinku, wiemy gdzie są zagrożenia – mówi Błażej Trzcinowicz, kierownik projektu ITS. – Jestem pewny, że część tramwajowa programu będzie działać w maju, przed Euro – zapewnia.


Zupełnie inna sprawa to rozwinięcie całego systemu. Przy podpisywaniu umowy urzędnicy mówili, że będzie on działał już w styczniu przyszłego roku. Potem system miał potrzebować jeszcze pół roku na to, żebyśmy się go nauczyli.

– Kierowcy muszą się zaadoptować do sytuacji, w której długość cykli świetlnych jest zmienna. Inżynierowie ruchu nauczyć jak poprawiać parametry przepustowości skrzyżowań, a motorniczowie jak wykorzystać przyznany tramwajom priorytet – przekazywał nam Krzysztof Czarnecki z Wasko SA., które montuje system ITS.



Gdy więc ITS zostanie włączony przez tydzień lub dwa inżynier ruchu będzie obserwował ilu motorniczych przejeżdża przez konkretnie skrzyżowanie w 1 sekundzie zielonego dla tramwajów, a ile w 12 czy 20. Po czym przestawi czas między wykryciem tramwaju przez detektor przed skrzyżowaniem, a zmianą światła. Zmieni się przez to cały cykl – i wszyscy będziemy się go uczyć od nowa.

Ten proces będzie powtarzany raz za razem, aż do „wyciśnięcia” maksimum, jakie można z danego skrzyżowania. Czyli dojścia do takich ustawień, że tramwaje tracą na nim najmniej, a jednocześnie przejeżdża przez nie jak najwięcej aut.

Tyle tylko, że połowa przyszłego roku jest mało realna. – Wasco w dalszym ciągu zapewnia nas, że wszystkie urządzenia zostaną zamontowane do końca stycznia przyszłego roku, ale najprawdopodobniej się to nie uda. Bezpieczniej założyć, że do końca przyszłego roku ITS zostanie zamontowany i uruchomiony, czyli po tym sześciomiesięcznym okresie dostosowawczym będziemy nie w czerwcu, ale w grudniu 2013 – kończy Błażej Trzcinowicz.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~ten zły anonimowy 2012-02-08
    07:07:30

    0 0

    \"Czyli dojścia do takich ustawień, że tramwaje tracą na nim najmniej, a jednocześnie przejeżdża przez nie jak najwięcej aut\"
    Obawiam się, że u nas będzie priorytet na tą drugą cześć zdania. Moim zdanie właśnie z tego powodu wzięli ITS, a tramwaj był przykrywką. Z artykułu wynika że ITS będzie zarządzał tramwajami i samochodami. Niestety nie uwzględnianie innych uczestników ruchu będzie bardzo dyskryminujące dla nich. Jeszcze bardziej niż obecne - \"sztywne\"

  • ~ 2012-02-08
    07:46:37

    0 0

    to nie zadziała w takim mieście jak nasze- ITS nie poprawi niczego na skryżowaniach gdzie na każdym wlocie jest dużo samochodów-dodatkowo jeszcze to nasze zdalne sterowanie z WIMU...............

  • ~Maciej 2012-02-08
    08:00:02

    0 0

    bla bla bla

  • ~informatyk 2012-02-08
    08:05:50

    0 0

    Z opisu w artykule wynika, że "inteligencja" systemu polega na tym, że parametry sterowania są ustalane na stałe a optymalizacja odbywa się metodą "prób i błędów". Jakoś mam wrażenie, że oprogramowanie optymalizujące - serce systemu - to w dużym stopniu atrapą i na większych skrzyżowaniach tego typu analiza może trwać kilkadziesiąt lat ze względu na stopień skomplikowania problemu szeregowania zadań.

  • ~tm 2012-02-08
    09:18:22

    0 0

    @informatyk, a słyszałeś o czymś takim jak algorytmy aproksymacyjne, heurystyczne albo genetyczne? W krótkim czasie mogą znaleźć dostatecznie dobre rozwiązanie nawet NP-trudnych problemów.

  • ~jn 2012-02-08
    09:25:52

    0 0

    @Maciej: Widzę, że zabrakło argumencików. :-)

  • ~jkolonko 2012-02-08
    09:39:41

    0 0

    Kamery na Strzegomskiej już ponad rok się marnują, sygnalizacji akomodacyjnej jakoś nie widać (choć ostatnie zapewnienia były, że ruszy przed 24 grudnia, czyli rok po zakończeniu remontu). Więc z ITS pewnie równie śpieszno będzie.

  • ~ 2012-02-08
    10:00:41

    0 0

    @~informatyk - na największych skrzyżowaniach nie będzie systemu ITS: np. na rondzie Reagana czy "dominikańskim". Czyli de fakto tam gdzie jest najbardziej potrzebny.

  • ~andrzej56 2012-02-08
    10:25:05

    0 0

    Tak, j.kolonko ma rację. W nocy tak po 23-ciej widzę z okna pojedyncze samochody stojące na czerwonych światłach po kilkadziesiąt sekund. Osoba odpowiedzialna za ustawianie cyklów świetlnych smacznie śpi. Może nie śpi ? Może pije z rozpaczy, że nie umie ustawiać świateł ?

  • ~czumasz? 2012-02-08
    13:26:24

    0 0

    A kto to wszystko ma robić ? Nie czytaliście, że Adamskiemu wcisnęli nowe zadania ! Rzucili go na nowy odcinek i teraz będzie miał jeszcze więcej PRACY! No przecież się nie rozerwie!

  • ~havranek 2012-02-08
    17:33:55

    0 0

    ITS-u nie będzie na największych skrzyżowaniach. W efekcie sytuacja tam ulegnie drastycznemu pogorszeniu. Do tej pory zatory tramwajowe rozkładały proporcjonalnie na wszystkich skrzyżowaniach. Po uruchomieniu ITS-u tramwaje będą jechały bez przeszkód aż do feralnego skrzyżowania (bez ITS), gdzie nadal będzie przepustowość 1 góra 2 tramwaje na jeden cykl. Porównać to można do 6-pasowej autostrady, która na 10 m zwężona jest do jednego pasa. Nie trudno sobie wyobrazić zator przed takim zwężeniem. O sile każdego systemu decyduje zawsze najsłabsze ogniwo. Nie istotne jak mocne są pozostałe ogniwa.

  • ~D.R. 2012-02-08
    19:53:57

    0 0

    "O sile każdego systemu decyduje zawsze najsłabsze ogniwo. Nie istotne jak mocne są pozostałe ogniwa." Dokładnie tego samego zdania użyłem, po przeczytaniu parę lat temu, pierwszych wzmianek prasowych i zachwytów nad - jak to nazwali miejscy wodolejcy - "nowym środkiem transportu". Od samego początku pisaliśmy - bo nie tylko ja - o tych "słabych ogniwach" w odniesieni do rożnych aspektów projektu T+ bo można było ich wymienić sporo. Niestety wszystkie nasze spostrzeżenia, jedno po drugim - potwierdziła rzeczywistość !

  • ~informatyk 2012-02-08
    20:48:29

    0 0

    "@informatyk, a słyszałeś o czymś takim jak algorytmy aproksymacyjne, heurystyczne albo genetyczne? W krótkim czasie mogą znaleźć dostatecznie dobre rozwiązanie nawet NP-trudnych problemów. " Hm, pudło. Nawet trochę z tego żyję... Ale wracajac do meritum, to że ITS nie próbuje się zmierzyć z najważniejszymi przypadkami - trudnymi skrzyżowaniami w rodzaju Grunwaldu świadczy, że nie ma tam raczej żadnego dobrego modułu optymalizacji. Rozwiązanie chyba polega na tym, że system będzie umożliwiał ręczne ustawianie parametrów a cała optymalizacja polega na tym że operator zmienia parametry na oko patrząc jakie się robią korki. Zresztą pisze o tym artykuł, tyle że w tonie propagandy sukcesu

  • ~mieszczuch 2014-05-16
    12:09:46

    0 0

    Czas najwyższy powołać lobby lub niezależną , obiektywną i logicznie myślącą organizację grupy ludzi reprezentujących miasto - w celu przeciwdziałania głupocie urzędników lub importowi głupoty z innych krajów .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.