Wiadomości

Dwie linie Tramwaju Plus już na Legnickiej, ale na razie nie są lepsze od innych

2011-08-29, Autor: Bartłomiej Knapik
Od soboty ulicą Legnicką wożą pasażerów dwie linie Tramwaju Plus. Obie jeżdżą z pętli Pilczyce: 33 Plus dociera na stadion Olimpijski, a 32 Plus na mosty Mieszczańskie. Na razie (i jeszcze długo tak zostanie) od innych linii różnią się tylko wyglądem, bo jeżdżą tak samo rzadko i tak samo wolno.

Reklama

Tramwaj Plus miał być, przynajmniej w założeniu, sposobem na wypromowanie transportu zbiorowego wśród kierowców i miał sprawić, że porzucą oni samochody. Pierwszy komponent to lepsze tramwaje. Skoda 19 T jest wygodniejsza niż inne wozy, które mamy w mieście – i klimatyzowana.

W godzinach szczytu 32 i 33 będą się pojawiać na Legnickiej co 6 minut, bo każda z tych linii kursuje co 12 (i są zsynchronizowane). Na razie nie może to imponować, bo z założenia każda linia tramwajowa w mieście kursuje w godzinach szczytu co 12 minut.

Tramwaj Plus nie będzie także szybszy niż inne linie (szybszy niż inne linie nie będzie prawdopodobnie nigdy, a już na pewno nie przez półtora roku, ale o tym poniżej). Nie będzie – bo do listopada nie będą działały jeszcze komputerowo sterowane i przestawiane pod niego światła. Dopiero w listopadzie ruszy bowiem część tramwajowa ITS-u. Do tego czasu nasze tramwaje wciąż będą najwolniejsze w Polsce, a Tramwaj Plus będzie plusem jedynie z nazwy – poza upalnymi dniami, gdy przyda się klimatyzacja. Bo trudno stwierdzić, że te skody są wygodniejsze od skód już jeżdżących po mieście – zwłaszcza, że niewiele się od nich różnią.



Jednak urzędnicy przekonują, że nie należy jeszcze grzebać tego projektu, bo wciąż jeszcze nie do końca został on uruchomiony.
- Tramwaj Plus będzie prawdziwym Tramwajem Plus dopiero po uruchomieniu ITS-u (komputerowego sterowania światłami – przypis BK) – tłumaczy Paweł Czuma, rzecznik prasowy magistratu.

Skoro T Plus nie jest jeszcze sobą, to jak ma wyglądać, gdy rozwinie już skrzydła?
Pojawią się trzy linie z dopiskiem „Plus”: 33 będzie jeździło tak, jak teraz, 31 pojedzie spod nowego stadionu (od Królewieckiej) na Gaj, 32 z Kozanowa na Gaj.
Docelowo – tylko nikt nie wie kiedy – dwie pierwsze linie będą kursowały co 12 minut (tak jak wszystkie inne linie), a „trzydziestka trójka” co 6. Czyli dwa razy częściej.

Oznacza to, że na Legnickiej – od skrzyżowania Legnicka/Milenijna/Na Ostatnim Groszu/Lotnicza do pl. Jana Pawła II Plusy będą się pojawiać co 3 minuty na każdym przystanku.
Tylko że przed remontem Legnickiej tramwaje jeździły już tak często. W godzinach szczytu na Legnickiej było 6 linii: 3, 10, 12, 20, 22, 23, czyli średnio co 2 minuty na przystanku pojawiał się tramwaj (wynika to z wyliczenia 6 linii kursujących co 12 minut, każda miała 5 kursów w godzinę, 6 razy 5 daje 30 składów, co daje średnią co 2 min). Wprawdzie 20 skręcała przy Dolmedzie, więc wspólna trasa była krótsza, ale zysk przyznacie sami niewielki.

Zwłaszcza, że Tramwaj Plus to także radykalna zmiana tras. Po szynach dotrzemy na Kozanów i Gaj, ale trudniej się w ten sposób dostać na Tarnogaj i Sępolno (na te pierwsze osiedle puszczone zostało więcej autobusów, ale na Sępolno już nie).

Na razie wygoda to jedyny plus Tramwaju Plus – dzięki temu projektowi mamy więcej nowoczesnych skód. Żeby stał się realną alternatywą dla aut, tramwaj musi się pojawiać na przystankach często i jeździć – zwłaszcza w godzinach szczytu – szybko. Jednak żeby zostawić auto w domu, pasażer musi mieć pewność, że komunikacja zbiorowa – jako system (całość) – dowiezie go w każde miejsce we Wrocławiu, gdzie będzie chciał dojechać.

Częstotliwość kursowania już opisywaliśmy – zysk będą miały niektóre osiedla, inne na tym stracą, a w większości miejsc we Wrocławiu nikt tego nie zobaczy.

Czy będzie szybszy od innych tramwajów? Niekoniecznie, skoro będzie jeździł po tych samych torach, co inne składy (a jak wiadomo na torowiskach ciężko się wyprzedza), będzie miał tak samo zielone światło ustawiane przez komputer, jak inne tramwaje (skoro jest na tym samym torze co inne wozy, to najpierw one muszą dostać zielone).

Jednak nie wolno zapominać: do sieci tramwajowej podłączone zostaną dwa nowe osiedla, pojawi się ponad 30 nowoczesnych tramwajów, a dzięki ITS-owi, komunikacja zbiorowa może przyspieszyć. To są realne korzyści.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~set 2011-08-28
    21:03:06

    0 0

    ja tam żadnych korzyści nie widzę, chyba że dla Czechów co spore zamówienie dostalina nowe pojazdy i dla najlepsze firmy Ziajka co tory zbudowała. Zarówno samochodziarze jak i tramwajarze przez te inwestycje nie będą szybciej przemieszczać sie po mieście.

  • ~Maciej 2011-08-28
    21:07:59

    0 0

    Tramwajem jeździ się lepiej, bo tory zostały wyprostowane i jest wygodniejszy tabor. Oczywiście, że póki co nie jest szybszy od poprzedników, bo aby tak się stało trzeba poczekać na wprowadzenie ITS

  • ~Chris 2011-08-28
    21:10:11

    0 0

    Te tramwaje wcale nie są tak dosknałe jak chwalą urzędnicy. Oprócz wózków, które niszczą torowiska, nie mają stuprocentowo niskiej podłogi, beznadziejne stanowiska na rowery (bo Skoda nie potrafi inaczej rozwiązać wózków) oraz wciąż ten sam design sprzed lat. Nadal nie pojmuje tez zmiany systemu z zawracaniem na pętle na system bez pętli. Takie rozwiązania można stosować, gdy buduje się od zera sieć tramwajową, ale nie we Wrocławiu, gdzie i tak obie linie nie będą już przedłużanie, bo nie ma nawet jak i dokąd.

  • ~havranek 2011-08-28
    22:14:19

    0 0

    No bo niby dlaczego plusy mają być lepsze od innych tramwajów. 33 plus jest nawet gorszy od 12 bo ma krótszą trasę. ITS (jeśli powstanie) będzie ustawiał światła też dla innych tramwajów. Magistrat do szybkiego tramwaju zabrał się od d**y strony, a jedyny efekt to zohydzenie idei szybkiego tramwaju. Tym projektem powinna zająć się NIK i sprawdzić czy nie doszło do niegospodarności. Wydane grube miliony, a jedyna korzyść to klimatyzowane wozy. Bo po co np. dwukierunkowy skład na linię 33 skoro na obu końcach jest pętla. A wóz dwukierunkowy jest o co najmniej 15% droższy niż analogiczny jednokierunkowy. System "tramwaj plus" to niemal podręcznikowy przykład jak z założenia ciekawy projekt mogą zniszczyć niekompetentni ludzie.

  • ~Maciej 2011-08-28
    23:03:59

    0 0

    Chris -> dizajn to akurat wg. mnie mają dobry, gdyby byłaby 100% niska podłoga, a co za tym idzie równą linię okien to prezentowałyby się bardzo dobrze. Ale fakt. To, że zamówili sztywne wózki jest dla mnie głupotą. Tak jak i bezsensownie rozwiązane miejsce na rower. Tam powinny być siedzenia, a miejsca na rower jest wystarczająco w miejscu nieużywanych drzwi. Poza tym technicznie Skoda T19 prezentuje się bardzo dobrze. Ma bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań

  • ~Maciej 2011-08-28
    23:07:33

    0 0

    Havranek-> po prostu sprawa Tramwaju+ została za bardzo nadmuchana i obrosła legendą. To jest zwykły tramwaj, którego największymi plusami są nowe składy, mnóstwo wyremontowanych torów, dojazd do Gaju i Kozanowa no i inteligentny system sterowania światłami. I z tego się należy cieszyć. To czy będzie on szybszy od poprzedników będziemy mogli oceniać po wdrożeniu owego systemu. W każdym razie na pewno zrobiło się bardziej komfortowo.

  • ~havranek 2011-08-28
    23:55:58

    0 0

    @Maciej Przy takim rozwiązaniu konstrukcyjnym nie ma innej możliwości, wózek musi być sztywny. Aby wózek mógł być skrętny pudło musiałoby się podpierać na dwóch wózkach. Tutaj pudła jezdne opierają się na pojedynczym wózku dlatego nie ma innej możliwości jak wózek sztywno połączony z pudłem. Także nie ma czegoś takiego jak skoda 19T (czy 16T) ze skrętnymi wózkami. A to że t+ to nadmuchany balon to się zgadzam. Bo za tę sumę można by się spodziewać czegoś więcej. T+ miał być rozwiązaniem systemowym, a w finale to tylko 4 km nowych torów i nowy tabor. Co do nowych torów to dobrze że są i tu wątpliwości nie ma. Nowy tabor też jest potrzebny, choć jak napisałem że w przypadku 33+ wystarczyłby zwykły, jednokierunkowy skład, który jest tańszy. Ktoś może powiedzieć, że się czepiam i narzekam. Ale w końcu to są publiczne pieniądze i mam prawo oczekiwać, że każda złotówka wydawana jest racjonalnie. W tym przypadku odnoszę wrażenie, że proporcja nakładów finansowych do efektów jest niewystarczająca.

  • ~ 2011-08-29
    07:32:24

    0 0

    Tak wyprostowali te tory, że jak łuki od ekierki przy placu Solidarności zostały to tak są do dzisiaj.

  • ~Maciej 2011-08-29
    08:24:38

    0 0

    O to nawet nie wiedziałem. Myślałem, że to tylko i wyłączenie decyzją zamawiającego Skody nie mają skrętnych wózków. Ale coś mi tu nie pasuje. Bo na przykład Pesy mają taki sam rozkład wózków, a są skrętne. Co do dwustronnych drzwi to zgadzam się, że to strata pieniędzy. Jedyny plus to, że przy stadionie i na Gaju krańcówki zajmują mało miejsca. Może kiedyś przydadzą się jeszcze do czegoś innego. Np. w tunelu, jeśli taki powstanie

  • ~ 2011-08-29
    09:18:34

    0 0

    Czego to się nie mozna dowiedzieć z postów Macieja, że niby do tunelu są potrzebne drzwi po obu stronach? Cały ten remont Legnickiej jest zrobiony tak aby Polska nie zginęła.

  • ~havranek 2011-08-29
    10:09:25

    0 0

    @Maciej Modele tramwaju PESA 120N, 120Na, 121N, 122N zapewniam Cię, że mają sztywne wózki. Gdyby w takim rozwiązaniu zastosowano skrętne wózki nie można by zapewnić stabilności składu. Obrazowo wyglądałoby to tak, że np. przy hamowaniu skład "złożyłby się" jak harmonijka.

  • ~Bocian 2011-08-29
    10:12:09

    0 0

    T+ Na Legnickiej nie jest szybszy i nie będzie puki nie zdejmie się elektronicznych ograniczeń prędkości z tych skód. Mało który motorniczy zwykłego składu 105 Na jedzie tam mniej niż 60km/h, a skody właśnie na 60km/h maja kaganiec i aż się prosi żeby jechały chociaż te 70km/h.

  • ~Wrockanin 2011-08-29
    10:31:19

    0 0

    Ściema plus

  • ~ 2011-08-29
    10:58:17

    0 0

    Z tego co zrozumiałem, to T+ przyniesie realne korzyści dopiero po uruchomieniu ITS. Nasuwa się pytanie: czy nie wystarczyło zrobić samego ITS, a za zaoszczędzone na dwukabinowych skodach pieniądze zrobić przy stadionie pętlę zamiast krańcówki oraz zainstalować klimatyzację w kilkunastu wozach? Czy ta wersja nie byłaby tańsza i nie zachowywałaby spójności systemu?

  • ~havranek 2011-08-29
    11:46:23

    0 0

    @mlodywroclaw.pl Właśnie to miałem na myśli pisząc kilka postów wyżej o niegospodarności.

  • ~Maciej 2011-08-29
    12:22:23

    0 0

    Tomasz ->W przypadku tunelu wiele by ułatwiły, bo można by budować jedno wyspowe przystanki, co by znacznie obniżyło koszty. Havranek -> dzięki za info. Wydawało mi się, że Warszawskie pesy mają skrętne wózki, bo dużo lepiej niż Skody pokonują zakręty ze zwrotnicami. mlodywroclaw -> Pewnie i by było taniej. Te dwukierunkowe Skody to jakieś widzimisie UM, a dokładniej pana Komara.

  • ~JJ 2011-08-29
    12:46:36

    0 0

    W przypadku tunelu nie mówmy cięciu kosztów, bo sama budowa to już duży wydatek, ale potem jeszcze dochodzi utrzymanie, co na przykładzie Krakowa pokazuje że można się naciąć.

  • ~Bocian 2011-08-29
    12:58:18

    0 0

    Wszystko fajnie tylko nasze skody nie maja technicznej możliwości otworzenia drzwi z lewej strony.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.